Anadolu Platformu Yaraları Sarıyor

0
204

Pazar günü Van’da meydana gelen depremin ardından Anadolu Platformu Afet Organizasyon Ekibi arama-kurtarma ve yardım çalışmalarını başlattı.

23 Ekim 2011 Pazar günü Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından organize olarak bölgeye hareket eden Anadolu Platformu Afet Organizasyon Ekibi Platform Başkanı Turgay Aldemir’in koordinatörlüğünde bölgeye ulaşarak Anadolu Platformu Yardım Koordinasyon Merkezi’ni deprem günü oluşturup arama-kurtarma ve yardım çalışmalarını başlattı.

 

Erciş’te Dernek Binamız Yıkıldı

Pazar günü dernek binasında yapılan Öğretmenler Komisyonu toplantısı sırasında meydana gelen bu depremde 11 arkadaşımız yıkıntılar arasından kendi imkanları ile çıkmayı başarmış, Gültekin Keleş kardeşimiz ise üzerine bir kirişin düşmesinden dolayı başından aldığı darbeyle ağır yaralanmış ve Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Rabbim Gültekin kardeşimizin şahitliğini kabul etsin. BAŞAKDER üyesi olan kardeşlerimizin yakınlarından yaklaşık 30 kişi de farklı binalarda hayatlarını kaybetmiştir. 

 

4000 Battaniye Dağıtıldı

Depremin olduğu saatten itibaren Platform üyesi Adıyaman İlim Hikmet Derneği topladığı 4000 battaniyeyi 24 Ekim Pazartesi sabahı bölgeye ulaştırarak Anadolu Platformu Yardım Koordinasyon Merkezi’ne teslim etti. Aynı gün dağıtılan battaniye binlerce depremzedenin hizmetine sunuldu.

1000 paket çocuk bezi, 1000 paket çocuk maması, 2 kamyon su, kışlık kıyafet ve kumanya ilk 24 saat içerisinde depremzede kardeşlerimize ulaştırıldı.

 

MAKUT Oradaydı

Üye kuruluşlarımızdan Malatya Meşale Derneği Arama Kurtarma Ekibi MAKUT deprem günü olay yerine ulaştı ve son sürat  çalışmalarına başladı.  Zilan mahallesinde çalışmalarını sürdüren MAKUT ekibi göçük altında kalan depremzedelerin çıkarılması için azami gayret gösterdi. İlk gece çıkarılan 3 kişinin hayata yeniden gözlerini açması bizleri sevince boğarken çıkarılan cesetler ailelerine teslim edildi. MAKUT ekibinin 54 saat sonra yağmur altında göçükten çıkardığı genç Muhammet hayatını yeniden müjdeleyen yağmur tanelerine zor bir tebessümle karşılık veriyordu.

 

Üye Kuruluşlarımızdan Yardım Yağıyor

Van merkez ve Erciş’te oluşturulan Yardım Koordinasyon Merkezlerine Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren üye kuruluşlarımızdan kamyonlarla yardım malzemeleri ilk günden itibaren gönderildi. Bu yardımlar gönderilmeye devam edecek. Üye kuruluşlarımız oluşturdukları toplama merkezlerinde toparlanan yardım malzemelerinin tasnifini yaparak paketliyor. Kamyonlara yüklenen yardım malzemeleri bölgedeki koordinasyon görevlileri tarafından şehrin girişinde teslim alınarak merkezlere ulaştırılıp dağıtımı yapılıyor.

 

Koordinasyon Merkezi’nin oluşturduğu ekipler kırsal alanda tespit çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan bu tespitler neticesinde depolarımızda tasnif edilmiş olan malzemeler ihtiyaca göre nakil konusunda izdihamın yaşanmaması için gece vakitlerinde ilgili noktalara ulaştırılmaktadır. Yapılan yardımlar sonrasında Koordinasyon Merkezi’nde kayıtlar tutulmakta ve yaşanabilecek karmaşa önlenmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen gönüllülerimizin desteği sayesinde dönüşümlü olarak yardım çalışmaları sürdürülmektedir.