Anadolu Platformu ve AKDAV Genel Merkezleri Hizmete Girdi

0
355

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu ve Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV) Genel Merkezleri büyük bir coşkuyla açıldı. Katılımın yoğun olduğu açılışta birçok İlim, fikir ve kanaat önderleri de hazır bulundular.

11 Aralık 2010 Cumartesi saat 13.00’de Platform ve Vakıf merkezi katılanların dua ve tekbirleriyle Araştırmacı yazar Ramazan Kayan, Vakıf Kurucular Kurulu Başkanı Bayram Babacan, İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Salih Akverdi ve İbrahim Bahar’ın kurdeleyi kesmesiyle hizmete açıldı. Program sunumunu Osman Turan’ın yaptığı açılışta Bayram Babacan, Turgay Aldemir ve Ramazan Kayan birer konuşma yaptılar.

AKDAV Vakfı kurucular kurulu başkanı Bayram Babacan yaptığı konuşmada kısaca şunlara değindi: “Buraya kadar gelip sevincimize ortak olan dostlardan Allah razı olsun. Biz vakfın kuruluşunu on arkadaşımızla birlikte 1995 yıllında rahmetli başkanımız Fikret Özdemir’in iş yeri olan Lale Gelinlik’in çatı katında başlatmıştık. Bu vesileyle kıymetli kardeşimiz Fikret Özdemir’i de rahmetle anıyoruz. Buralara gelene kadar çok badireler atlattık. Özellikle 28 Şubatın getirmiş olduğu konjönktörle inişli çıkışlı bir süreç yaşadık. Bugün bu güzel mekânlara kavuşturan Allah’a binlerce şükürler olsun. Şunu hiç unutmamak gerekir “her sıkıntının sonunda bir genişlik vardır.” Bu binanın oluşmasında gerek maddi, gerek manevi katkıları olan bütün dostlarıma, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Buralarda gençlere, esnafa, hanım kardeşlerimize ve çocuklara yönelik programlarımız olacak. Allahın rızasına muvafık olacak işlerin olması dileğiyle.

 Bayram Babacan’dan sonra mikrofona davet edilen Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ise kıssaca şöyle dedi: Kıymetli dostlar Allahın selamı rahmeti bereketi bu soğuk günde heyecanımıza katıldığınız için hepinizin üzerine olsun. İnsanlığın kalbinin attığı, medeniyetin beşiği olan İstanbul’da insanlığa katkı sunmak için bir merkez açılışında bulunuyoruz. Bu güzel mekâna emeği geçen tüm kardeşlerimizin her iki cihanda Rabbim rahmetiyle, merhametiyle kuşatsın. Allah yolunda adanmış küçük şeylerin bir araya geldiğinde hecelerin nasıl cümlelere insanlığa umut olan paragraflara ve makalelere dönüştüğüne âdete bu eserin şahsında müşahede ediyoruz. Kıymetli dostlar Anadolu platformu kırk yılı aşkın kadim bir çalışmanın Anadolu da yeni bir evresi ve yeni bir aşamasıdır. Son yedi yılda yaptığımız “aile merkezli” bölgesel paylaşım ve çalışmalar sonucunda Anadolu Eğitim ve Davet Platformunu kırk’a aşkın vakıf ve dernekle kurduk. Anadolu’nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kendi bulunduğu yerde değer üreten kuruluşlardan teşekkül etmiş bir üst çatı kuruluştur.

Aldemir konuşmasının devamında şunlara değindi: Bu kuruluşlar yerelde ve genelde iş birliği ve eş güdümlü çalışmalarla iç barışı, toplumsal mutabakatı ve daha hayırlı neslin ortaya çıkması için çaba sarf eden aile merkezli bir oluşum, bir yürüyüştür. Anadolu platformu tüm çalışmalarında ve üye kuruluşlarında çalışmaların merkezine aileyi koyduk. Mekânlarımız açık, şeffaf, verimin, paylaşımın, özgüvenin, sevginin, erdemin, muhabbetin buram buram paylaşıldığı yuvalardan insanlığın yüz akı ve göz aydınlığı nesillerin yetiştirilmesi için çalışıyor. Bunları gerçekleştirirken Platform merkezimizde ve üye tüm kuruluşlarda açıklığı, şeffaflığı ve hesap verilebilirliliği ve içinde yaşadığımız topluma katma değer üretmeyi önceliğimiz olarak belirledik. Şuna inanıyoruz ki hayatın her alanında katma değer ürettiğimiz oranda var olabileceğimizi önümüze koyduk.
Turgay Aldemir konuşmasını şu cümlelerle bitirdi: Bu faaliyetleri sürdürürken hep şunu önceledik biz Anadolu coğrafyasının asli unsuruyuz. Bin yıldır İslam’ın hâkimiyetinin sürdüğü bu topraklarda son yüz yılda bir fetret dönemi yaşadık. Çatı ve bodrum katlarında başlayan bu çalışmalarla inşallah bu fetret dönemi ortadan kalkacak. İnsanlık tekrar o vahyin dirilticici soluğuyla hak, adalet ve özgürlükle tanışacak. Bizler bu coğrafyada farklılıkları bir fırsat olarak görüyoruz. Farklılıkları asla bir tehdit olarak algılamıyoruz. Onun için Anadolu Platformu bir merkezden şubeleşerek çalışmıyor. Kendi bulunduğu merkezde üretilmiş değerleri bir çatı altında toparlayarak, farklılıkları koruyor, onları zenginlik kabul ediyor ve yerelliği bu anlamda önemsiyoruz. Bunları gerçekleştirirken proje merkezli çalışmayı, yazlı bir kültür oluşturmayı önümüze hedef olarak koyduk. Ucu açık polemikçi tartışmalardan uzak durmaya ve varlığımız bir başka Müslüman camianın zıttı değil sözlerimiz ve sözcüklerimiz bu anlamda karşıt değil birbiriyle eş güdüm ve iş birliği içerisinde hayatı kuşanmaya çalışıyoruz. Bunun için çalışmalarımız esaslarımız olarak katılımcı meşvereti ve önderlik anlayışında da kişi merkezli bir anlayış değil kurumsal bir önderliği önümüze temel bir süreç olarak koyduk. Bunun için iki yılda bir üye kuruluşların komisyonlarında ve platform yönetimimizde üye kuruluşlarının belirlediği delegelerle seçim usulüyle yeniliyoruz. Yılda bir yaptığımız genel kurullarla çalışmalarımızın mütealasını yapıyoruz. Biz platform olarak önce eğitim diyoruz. Şu an “Evde karakter eğitimiyle” 1000 grup ve her grupta 10-15 arası ilköğretim çocuğuna hitap ediyoruz. Orta öğretim çalışmaları, üniversite çalışmalarımız “Anadolu Talebe Birliği “ çatısı altında sürdürülüyor. Yine hanımlar komisyonu çalışmalarıyla, esnaf çalışmalarıyla kısaca tüm çalışmalarımızda şunu gözetiyoruz. “Neslin ıslahı ve arzın imarı” na katkı sunmak.
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çağrılan Araştırmacı yazar Ramazan Kayan ise özetle şu konulara dikkat çekti:
 
Değerli dostlar öncelikle böyle güzel bir günde bizleri yalınız bırakmadığınız için Allah sizlerden razı olsun. Bu ve benzeri kurumlara çokça ihtiyaç var. İnşallah bu adımlar ölüm öncesi yatırımları önceleme noktasında güzel bir örneklik teşkil eder. Sonlu hayattan, sonsuz hayata yürürken hesabımızı kolaylaştıracak, yüzümüzü ağartacak bu güzel teşebbüsler sadece bununla kalmaz. Ülke sathında, dünya sathında daha bir yaygınlaşmasına vesile olur. Ve umudum odur ki buralar nesillerimiz için birer korunak, barınak, sığınak ve tutamak olsun. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki çocuklarımız sokağın ve sanalın insafına terk edilmiş durumda. Bu mekânların, bu ve benzeri tehlikeler için uzanan bir el, bir ip olacağına inanıyorum.
Bu anlamda Eğitimci ve ebeveynlere çok ciddi sorumluluklar düşüyor. Bu mekânların hakkını vermek için artık işi daha bir sıkı tutmak zorundayız. Çünkü zamanın ezici, tüketici, batırıcı etkileri karşısında nesillerin ne kadar korumasız ve savunmasız kaldıklarını hepimiz bu gün daha iyi fark ediyoruz. Özellikle son on yılda ne türden kırılmaların yaşandığı ve halen etkilerinin üzerimizde olduğunu düşünürsek daha iyi idrak etmiş olacağız. Bu kırılmalardan sonra bir sıçrama gerekiyordu. İnşallah ümit ederiz ki bu adımlar bu sıçramanın birer parçası olsun. Bu konuda yüce Allah şöyle buyuruyor “Ey iman edenler kendinizi ve nesillerinizi koruyunuz. Yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz” Onun için bu tür mekânlara sığınak, barınak, korunak dedim. Bu açıdan bizlerin kader, irade ve akıl birliğine ihtiyacımız var. Evrensel İslam kardeşliğini inşa ve ihya etme fırsatı elimizde bulunuyor. Yarınlara ertelersek belki de çok geç olabilir.
Ramazan Kayan konuşmasını şöyle bitirdi: Bu binanın inşaatında çok şey gördüm. Kardeşlerimizin varını, yoğunu ve özverilerini ortaya koyduklarına şahit oldum. Bizim teşekkürümüz bu gayretleri karşılamıyor. Niyazımız o’dur ki Rabbim ecri azim nasip eylesin.
Daha sonra İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Ak Parti Başakşehir ilçe başkanı Ahmet Selim Köroğlu, Hilal Tv. Genel Müdürü Adnan İnanç, TGTV başkanı Necati Ceylan, Sivil dayanışma platformu başkanı Ayhan Ogan, Araştırma Kültür Vakfı başkanı Abdullah Yıldız, Saadet Partisi Genel İdare kurulu üyesi Abdulvahap Ekinci, Milli Eğitim Bakanlığı Değerler Eğitimlerinden sorumlu Müşaviri Dursun Ali Taşçı, Has Parti Genel İdare kurulu üyesi Remzi Çakır birer selamlama konuşmaları yaptı. Açılış programı daha sonra yemek ve çay ikramı ile devam etti.
 
Bülent Yıldırım İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı: Bu yerin eski halini hatırlıyorum. Demek ki insan niyet edince, gayret edince Allah veriyor. Buradan böyle bir bina çıkacak AKDAV ve Anadolu Platformu buradan çalışmalarını devam ettirecek. Ne istiyorsanız Allah onu size gösteriyor. Yeter ki niyet iyi ve halis olsun. Biz arkadaşlarımızdan çok memnunuz, yapmış olduğumuz bütün projelere katkıda bulunmakla kalmadılar. Projenin her şeyini sahiplendiler. Gerçekten kardeşlik hukuku nedir, birlikte nasıl çalışılır bunu örneklendirdiler. Bu çatı altında çalışan kardeşlerime çok teşekkür ederim.
Ahmet Selim Köroğlu Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı: Öğrencilik yıllarımızdan beri tanıdığımız bildiğimiz arkadaşlarımızın böyle bir çatı altında buluşmasından dolayı duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Böyle güzelliklerin ortaya çıkmasında emeği olanları kutluyorum. Hayırlı hizmetlerinde başarılar diliyorum.
Adnan İnanç Hilal Tv. Genel Müdürü: Biz birbirimizi kadim dostluklar çerçevesinde iyi tanırız ve iyi biliriz. Bu çatı altında AKDAV ve Anadolu Platformunun iyi şeyler yapılacağını kadim tecrübeye dayanarak çok rahatlıkla iyi söyleyebilirim. Bir sokakta kötülük gördüğümüzde üç tür tepki veririz. Birincisi Allah cezanızı versin deriz. İkincisi bre insanlar daha güzel şeyler varken hayatınızı niye heba ediyorsunuz. Üçüncüsü onların yüzüne ve gözüne bakarken kendi ihmallerimizi hatırlar ve kendimizden utanırız. Ben görevimi yapmış olsaydım bu insanlar burada olmazdı. Siz benim ihmalimin ve günahımın bir sonucusunuz diye kendini suçlayan ve başkasının günahına da ağlayan insanlardan olmak mümkün. Ben bu mekânın bu tür hizmetlere matuf bir dertten ve kaygıdan yola çıkarak kurulduğundan şüphe duymuyorum. Bir derdimiz olsun, derdimiz mübarek olsun. Çünkü derdi olmayanın davası olmaz. Derdi olmayanın derinliği hiç olmaz.
Necati Ceylan TGTV Başkanı: Gönüllü kuruluşlar 21. Yüzyılın en önemli kurumlarıdır. Hem faaliyeti ve gayreti, hem de Allah’ın rızasını kazanma anlamında sosyal ve kültürel faaliyetlerin önemini idrak ediyoruz. Bu yönde Anadolu Platformu’nun açılışında bulunmaktan memnun oldum. Türküye Gönüllü Teşekküller vakfı olarak Anadolu Platformunun medeniyetimize katacağı şeyler olduğuna inanıyoruz.   
Ayhan Ogan Sivil Dayanışma Platformu Başkanı: Ben bu ocağı önemsiyorum. Dünya bir arayış içerisinde, ülkemizde ve dünyada önemli kırılmalar yaşandı. Bizim 73 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına, 2 milyara yakın İslam âlemine, 7 milyara yakın bütün insanlığa söyleyecek sözlerimiz, önerilerimiz ve onları uygulayacak projelerimiz olmalı. Bu projeleri üretecek toplumun asıl dinamikleri olduğu için bu ocağı ve bunun benzeri ocakları, bu ekibi ve bunun benzeri ekipleri çok önemsiyorum. Bu ocaklar sadece Türkiye ve İslam âleminin değil insanlığın önünü açacak dinamizmi bu ocaklarda görüyorum. Bu arkadaşlarda da bu vizyonu görüyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
Abdullah Yıldız Araştırma Kültür Vakfı Başkanı: Anadolu Platformu’nu oluşturan kuruluşların birçoğunu tanıma bahtiyarlığına erdik. Anadolu’ya Namaz Gönüllüleri Platformu adına Ramazan hocamla birlikte beraber yolculuk yaptığımızda bizleri hep misafir ettiler. Faaliyetleri organize ettiler. Hayırlı faaliyetlerini yakinen biliyoruz. Bir çatı altında daha güçlü ve yeni bir ivme ile çok daha güzel işler yapacaklarına inanıyorum. Rabbim muvaffakiyetler nasip eylesin.
Abdulvahap Ekinci Sadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi(GİK): Bu hayırlı çalışmaların daha da artarak devam etmesini cenab-ı Allaht’an diliyorum. Bu platform da emeği geçen kardeşlerimi, dava arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Hepimizi mutlu eden ve var olan ümidimize ümit katan bir icraat için de bulunuyoruz. Şüphesiz hayra hizmet, insanlığın maddi ve manevi saadete huzura kavuşması için yapılan tüm hizmetler ihtiyaç duyulan su çeşmelerine benzer. Bu çeşmelerin bolluğu nasıl ki Allah’ın bir lütfü ise, hayır için oluşan vakıflar, tesisler ve platformlar aynı mesabededir. Bu kurumların artması bizlerin istikbale daha umutlu bir gözle bakmamıza vesile olmaktadır. Önemli olan çeşmelerde su akmasıdır. Meşrep ve mezhep gözetmeksizin tüm müminleri kuşatan bir yaklaşımla bir aileyi oluşturmak önemli. Cenabı Allah bu günümüzü dünden, yarınımızı da bu günden hayırlı kılsın.
Dursun Ali Taşçı Milli Eğitim Bakanlığı Değerler Eğitimlerinden sorumlu Müşavir: Ramazan hocanın daveti üzere geldim çok güzel bir ortam, çok güzel bir yer. Tabiî ki arkadaşları takip ediyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bu ve benzeri gelişmeleri mutluluk ve sevinçle takip ediyoruz. Gazetenin daha iyiye doğru gitmesini istiyorum. Her şey çekirdekten ağaca doğru gider. Ben inanıyorum ki bu çekirdek filiz olmaya başladı, çok yakın bir zamanda meyve verecek. Bu meyvesinden de hepimiz faydalanacağız. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
Remzi Çakır Has Parti Genel İdare Kurulu üyesi(GİK): İstanbul’un incisi Fatih semtinde güzel bir vakfın açılışında bulunmaktayız. Bizim medeniyetimizin temel unsurları vakıflardır. Toplumumuzun temel dinamiklerinden birisi de vakıflardır. Hepimiz bu vakıf çalışmaları içerisinden bu günlere geldik. Toplumu ayakta tutan bu temelleri oluşturan bu vakıflar gelişmesi, çalışmalarını artırması çok önemlidir. Çalışmalarınız ve geleceğiniz aydınlık olsun.
 
AKDAV ve Anadolu Platformu ile ilgili görüş aldığımız misafirler ise şunları söylediler
 
Mehmet Şahin Fatih Akıncıları Derneği Başkanı: Biz Fatih akıncıları olarak öncelikle bu kurumsallaşmaya çok önem veriyoruz. Kardeşlerimizin profesyonel anlamda kurumsallaşmalarını da çok olumlu buluyoruz. Kendi yerimiz ve çalışmamız olarak görüyoruz. Her türlü desteği de vermeye hazırız. Allah”tan dileğim kardeşlerimize burada hayırlı ve güzel işler yapmalarını nasip etsin. 
Latif Kınataş Mana Yayınları: Genel olarak zaten vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının önemli bir fonksiyonu var. Sonuçta AKDAV Vakfı’nı geçmişi olan insanların öncülük edip kurduğu için bir hedef ve gayesi var. Bu ve benzeri kurumlar eliyle gelecek nesiller için umut varım. Allah sayılarını artırsın ve bereketli kılsın.
Ali Kazgan İstanbul Vali Yardımcısı: Sivil toplum örgütlerinin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Bir ülkede ki sivil toplum örgütlerinin varlığı ve sayısı o ülkede ki demokrasinin gelişmişliğinin en önemli göstergesidir. Zaten birlikte güç doğar felsefesiyle hareket dersek, deme ki insanlar bir araya gelerek örgütlenirinse daha güçlü olurlar. Burada örgütlerin de bir araya gelmesi ve daha güçlü olması var. Bu tür örgütler var oldukça, çoğaldıkça, bir araya geldikçe ben inanıyorum ki bir yandan tüzüklerinden yazılı olan amaçlarını gerçekleştirmekte çok etkin olacaklar. Öbür taraftan gerek yürütme organlarını, gerek siyasi organları, gerekse zaman zaman yargı organlarının kararlarını bile etkileyecek bir duruma geleceklerdir. Ben bu anlamda arkadaşlarımızın bir araya gelişlerini çok doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Özgün Duruş gazetesine de ayın hayatında başarılar diliyorum.
Hasan Adak Emniyet Müdürü Polis Başmüfettişi: Bu açılışta önemli şahsiyetleri görüyorum. Eğitim konusu ülkemizin en önemli meselelerinden birisi. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz ve çocuklarımıza yönelik olmak üzere, özellikle okuyan, ilim tahsil etmek isteyen çocuklarımıza yönelik bu tür faaliyetlerle sivil toplum örgütlerinin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor. Biz de bu çağlardan geldik. Öğrenci iken çıkıp geldiğimiz İstanbul da çok sıkıntılar çektik. Bu ve benzeri kurumların öğrenci kardeşlerimizin barınma ve diğer ihtiyaçlarında elinde tutmalarını çok önemsiyorum. Bu mekânın ve vakfın oluşumunda emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Bizler gençlerimizin ellerinde tutarak onları iyi ve sağlıklı ortamlarda yetişmelerine katkı sunar isek işte o zaman ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaktır. Bu arada sizler gibi güzel işler yapan basınımıza da çok görev düşüyor. İnsanlarımızın aydınlatılmasında basının görevi azımsanmayacak kadar çok.
Dursun Topaloğlu Hikmet Vakfı: Rabbim hayırlar getirsin. Bir yol güzergâhıdır o açıdan her iki kurumumuzu da hayırlı hizmetlere vesile olacağını düşünüyorum. Kardeşlerime bu güzel emek ve çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum.
İbrahim Bahar İş Adamı: Allah hayırlı ve uğurlu etsin. Anadolu Platformu’nun genel merkezinin açılışı ve İstanbul’a duyurulması hayırlı oldu. Kırktan fazla dernek ve vakfı bağrında birleştiren bir platformun Müslümanlar tarafından, kamuoyu tarafından bilinmesinde fayda var idi. Bu açılışta dostlarda yalnız bırakmadılar. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Allah hayırlı işleri daim eylesin.
Hasan Hafızoğlu Akabe Vakfı Genel Müdürü: : Hizmet için mekân önemlidir. Nerdeyse hizmetin olmazsa olmazıdır. Mekânı olan yerlerde hizmet ve iştirak daha bereketli olur. Hizmet mekânları göçebe hayattan kurtulup asıl mekânlarında çok daha verimli ve rantabl kullanabiliyorlar. Bu anlamda mekân bizim anlayışta mescitten başlayarak, medrese, camii ve vakıf merkezi aslında hepisi aynı statüdedir. Açılışlar duyurudur, katkıdır, kamuoyunu teşviktir.  Gelenlerin duasıdır ki o da berekete dönüşür.
Ahmet Bulut İlahiyatçı Yazar: Malumunuz mekânlar içinde hizmet edilen insanlarla şeref kazanıyor. Gerek vakıf ve gerekse Özgün Duruş gazetesi toplumun olmasa olmaz ihtiyaçlarıdır. Zalimlerin tarumar ettiği, ifsat ettiği insanları bu mekânlar ıslah ve imar ediyor. Efendimiz (Sas) buyuruyor ki “Ne mutlu o gariplere, kimdir o garipler ya Rasullullah diye sorulduğunda İnsanların ifsat ettiğini onlar imar ederler” Dolaysıyla bu mekânlar insanları ıslah etmek için, irşat etmek için, vahiyle buluşturmak için hizmet mekânlarıdır. Mekânlar hizmet ettiği ölçüde anlam kazanıyor. Yoksa birçok mekân var ama hizmet edemediği için atıl durumda. Bu kardeşleri Ramazan Kayan hocam vesilesiyle tanıdık ve çok hayırlar gördük. Şunu açıkça ifade edelim Özgün Duruş gazetesi bir boşluğu, bir eksikliği dolduruyor. O açıdan çok daha güzel yerlere gelmesini umuyoruz.  
Cemil Tokpınar Araştırmacı Yazar: Sırf Allah rızası için hizmet veren vakıf ve dernekler Asrısaadetten beri İslam toplumlarında çok güzel hizmetlere vesile olmuşlardır. Özellikle Cumhuriyet döneminde önce yaşadığımız Osmanlı döneminde 27 bin civarında vakıf ve dernek vardı. Bu demek oluyor ki Cumhuriyet döneminin 2 katı kadar. Bu vakıflar cami yaptırmadan tutunda kuşlara kadar hatta dağda ki ağaçları sulamaya kadar hayatın her safasında çok büyük hizmetler veriyorlardı. Cumhuriyet dönemi maalesef İslam toplumunun üzerine bir kâbus gibi çöktü. 1925’te yayınlanan Zekeriya Sertel’in almanağında 1924 yılı için geçen yıl yıkmakla geçti diyor. Eskiye ait ne varsa yıkıldı. Osmanlı döneminde vakıflar bir bakanlıktı, Şeriye ve Evkaf bakanlığı kaldırıldı. Hilafet kaldırıldı. Medreseler kapatıldı, 1925’te 1400 yy geleneğin merkezi olan Tekke ve zaviyeler kaldırıldı. 1928^de de harf değişimi yapılarak insanımızın geçmişiyle olan bağı koparıldı. O zamanlarda bakanlığı olan vakıflar bu gün müdürlük seviyesine indirilmiştir. Allah şükürler olsun o dönemlerde bu günlere geldik. Bu gün vakıf ve derneklerimizin sayısı 10 bin civarında. Bu vakıflarımız sosyal, kültürel, eğitim yardımları başta olmak üzere birçok alanda hizmetler yapıyorlar. Bu vakıflar on kat artsa da yine ihtiyaç var. Cenabı hak bu türlü vakıfların sayısını artırsın. Bu vakıfları kuranlar, öncü olanlar, yardım edenler ve bu kurumları ayakta tutanlara da dünya da ve ağirette ecirlerini versin. AKDAV vakfı da İstanbul ve Anadolu da toplum yararına çalışıyor. Yeni yapılan bu mekânın inşallah hayırlara vesile olması niyaz ediyorum.
Saim Demirci Kâğıthane Belediyesi Fen İşleri Müdürü: Öncelikle Anadolu Platformu ve AKDAV vakf’nın açılışı hayırlı olsun. Bu ülkenin, özelde Anadolu’nun değişik illerinde bu topraklardan çıkmış yiğit insanların hala söyleyecek bir sözü olduğunun bir ifadesi olarak görüyorum. Gerek siyasi, gerek sosyal anlamda bu ülkenin gerçek sahipleri olarak biz varız denilen bir platform ortaya çıkmış bulunuyor. Bu çerçevede bu sivil toplum örgütlerinin ülke ve ülke dışı gelişen siyasi ve toplumsal olaylara bir söz ve amel olarak kendini ortaya koymaları takdire şayandır. 
Mehmet Tayyar Hacıdervişoğlu Eczacı: Toplumun kılcal damaları olan bu kurumları yaşatmak ve çoğaltmak hepimizin görevi. Bu açıdan AKDAV vakfı ve Anadolu Platformu birer model kurumlardır. Kurumsal kimliği öne çıkararak insanımızın derdine derman olamaya çalışmalıyız. Yapımında emeği geçenleri kutluyorum.
Hasan Balkanaz İmam:  Günümüzde insanlara sivil toplum kuruluşlarının yön verdiği açık bir şekilde gözükmektedir. Bu gün sözün eyleme geçtiğini görüyoruz. Bu kurumu insanlığa hizmet edecek bir yer olarak bakıyoruz. Kurumları çoğaltarak ve içlerini doldurarak hayırlı hizmetlere devam emek gerekiyor. Hayırlara vesile olmasını Cenabı Allahtan diliyorum.
Kamer Çamurluoğlu AKDAV hanımlar Komisyonu Başkanı: Bize bu açılışı bahşeden Allaha hamd olsun. Bu günleri görmek için çok zor badireler atlattık. Ama biliyoruz ki bu binanın içini hayırlı çalışmalarla doldurmak çekilen her türlü çileye değer. Bizler zora talip olduk ve zora talip olanlar ancak köklü işler yapabiliriler. Rabbim içinde hayırlar üretebilmeyi bizlere nasip etsin. Bu binaların sayısını artırsın.
Hüda Kaya Yazar: Camiamızda hayra hizmet, ilmi, sosyal ve kültürel dinamiklerimizi güçlü tutmak anlamında böyle havuzların olması çok güzel bir durum. Bu havuzlar vesilesiyle geleceğe yönelik ümit var oluyoruz. AKDAV’ın bu mekânda açılışı inşallah bu bereketli havuzların zenginleşmesi yönünde hayırlara vesile oluyor diye düşünüyorum.
Cennet Hafızoğlu Akabe Vakfı: Hayırlı ve uğurlu olsun. Rabbim inşallah bereketini rahmetini bol yapar. Bu çalışmalarımız önemli, bir yerde değil birçok yerlerde olmalı. AKDAV’ın çalışmalarını takdirle karşılıyor ve takip ediyoruz. İlmi ve kültürel güzel çalışmalar var. Bu çalışmaların devamı dileğiyle.
Nevra Geniş Zekirlioğlu Üniversite Öğrencisi:  Vakfımızın eğitime katkısı çok büyük. Biz de öğrenciler olarak elimizde geldiği kadar katkı sağlamaya çalışıyoruz. Gerek eğitim olsun, gerek yardımlaşma olsun. Hep birlikte Anadolu platformu olarak insanlarımızın gelişmesi yönünde çaba sarf ediyoruz. İnşallah hayırlı olur.