Anadolu Platformu ve 6. Kuzuluk Sempozyumu / Ahmet Taş

0
229

Anadolu Eğitim ve Davet gönüllüleri platformunun 6. kuzuluk buluşma ve sempozyumu yoğun bir katılımla 11-16 Temmuz 2011 tarihleri arasında Adapazarı ili Akyazı İlçesi kuzuluk kasabası İhlâs Kaplıca tesislerinde yapıldı.
 Anadolu’nun Doğu-Batı, Kuzey- Güney demeden birçok şehrinden uzun yolları kat ederek gelen Anadolu platformu üyesi kurumların gönüllüleri 5 gün boyunca paneller, komisyon çalışmaları, özel görüşmeler, tanışma ve hasret gidermelerle dopdolu ve verimli bir hafta geçirdiler.
 Konu başlığı GENÇLİK ve GELECEK olan bu yılki sempozyumun birbirinden değerli yurt içi ve yurt dışından konukları da vardı.
 Bunlardan Mustafa İSLAMOĞLU, Ramazan KAYAN, İbrahim KALIN, İbrahim GEZER, Hayri KIRBAŞOĞLU, Ayhan OGAN ile Tunus, Filistin ve Yemen muhalefet temsilcileri ufuk açıcı konuşmalar, taze bilgiler ve geleceğe ilişkin yorumları ile katılımcılardan büyük beğeni aldılar.
 11 Temmuz Pazartesi Saat:14.00’de Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR’in uzun ve ufuk açıcı konuşması ile başlayan ve her gün saat 9.00-12.00 arası panel, 14.00-15.30 arası buluşma ve söyleşiler, 21.00-24.00 arası ikinci bir panel, yine her gün sabah namazı ile 8.00 arası ve öğleden sonra platform üyelerinin komisyon çalışmaları şeklinde yoğun bir çalışma ile devam eden ve 15 Temmuz Cuma günü 21.00’de Koordinasyon Kurulu üyelerinin bir yılın faaliyet raporunu katılımcılara sunması ile ve 16 Temmuz Cumartesi sabah oturumunda sonuç raporunun yayımlanması ile 6.Kuzuluk sempozyumu sona erdi.
 Bu yıl üye olan kurumlar ile misafir olarak davet edilen konuşmacı ve Akademisyenlerin dışında, platformu tanımak, daha önce platform hakkındaki çekincelerini ortadan kaldırmak ve platforma dâhil olmak amacıyla gelen muhtelif şehirlerden gelen katılımcılarda çalışmaları yerinde inceleme ile platform çalışmalarını yakından tanıma fırsatı buldular. Böylece platform hakkında yakından tanımamaktan kaynaklanan gereksiz endişeleri de ortadan kaldırarak platforma dâhil olma ve istendiğinde gerekli destekte bulunma fırsatını da bulmuş oldular.
 Anadolu platformunun gerek resmi gerek resmiyetle ilgili bulunmayan yönleri ile 6. kuzuluk sempozyumu başarı ile son bulmuş oldu. Bu yılki konu başlığı Gençlik ve Gelecek konusu üzerine 5 gün boyunca söylenenler yıl içinde kitap ve CD şeklinde kamuoyuna sunulacak ve kamuoyuda bundan yararlanma imkânına kavuşacak.
 Anadolu platformunun 6 yılda çok mesafe aldığını, bulundukları şehrin, ülkemizin ve İslam dünyası başta olmak üzere insanlığın geleceğinin kaygısı ile yapılan çalışmaları başlangıçtan bu güne aldığı mesafeyi görmek beni oldukça memnun etti.
 Platformun Yürütme, Danışma, İstişare, Denetim başta olmak üzere bu günlere gelmesinde gece gündüz,  yaz kış demeden emek veren geniş yürekli tüm mensuplarını canı gönülden tebrik ediyor, geleceklerinin aydınlık, yollarının açık, ferasetlerinin geniş, sezgilerinin kuvvetli olmasını diliyor, Allah yar ve yardımcıları olsun diyorum.

Kayserigündem