Ana Sayfa Kuruluşlar Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Anadolu platformu Van bölgesi 7. Öğretmen sempozyumu Van Gökkuşağı Derneğinin ev sahipliğinde Van’da gerçekleştirildi

Anadolu platformu Van bölgesi 7. Öğretmen sempozyumu Van Gökkuşağı Derneğinin ev sahipliğinde Van’da gerçekleştirildi

0
Anadolu platformu Van bölgesi 7. Öğretmen sempozyumu Van Gökkuşağı Derneğinin ev sahipliğinde Van’da gerçekleştirildi

Gökkuşağı Derneğinin sosyal tesislerinde iki günlük kamp şeklinde geçen program farklı konu ve konuşmacılar ile 10- 11 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi.

 

Anadolu platformu Van bölgesi 7. Öğretmen sempozyumu Van Gökkuşağı Derneğinin ev sahipliğinde Van’da gerçekleştirildi. Gökkuşağı Derneğinin sosyal tesislerinde iki günlük kamp şeklinde geçen program farklı konu ve konuşmacılar ile 10- 11 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. Programa Van, Erciş, Tatvan, Muş ve Hakkari’den öğretmenlerin yanı sıra bir çok akademisyen ve dernek yöneticileri katıldı.

Program 10 mayıs cumartesi günü Mahmut ŞİMŞAT Hoca’nın Kur’an tilavetiyle başladı. Van Gökkuşağı Derneği Öğretmen Komisyonu Başkanı Nejdet ÖZTÜRK’ ün açılış konuşmasının ardından Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem ATALAN ve Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bünyamin KARA’NIN selamlama konuşmaları ile devam etti.

Açılış konuşmalarında özelikle Müslümanların ortak zihin ve ortak eylem ile hareket ederek marufu emredip münkerden sakındırması gerekliliğine değinildi. Doğru bir din algısının Müslümanların pratik hayattaki yanlışlarını düzeltme konusunda vazgeçilmezleri olduğu vurgusu yapıldı. Müslümanların doğru bir din algısının önündeki en büyük engelin sekülerizm anlayışı olduğu ifade edildi. Prof. Dr. Ekrem ATALAN düşüncenin suç olduğu günlerden bu günlere geldiğimizi Müslümanların bunun bedelini ödediklerini bundan sonraki süreçte geri dönülmemesi adına Müslüman bireylerin kişisel çıkarların ötesinde kimlikli kişilikli davranılması gerektiğini ifade etti. İlçe milli eğitim müdürü Bünyamin KARA öğretmenlerin bugün yaptıkları bu tür faaliyetleri eğitim açısından değerli olduğunu ifade etti.

 

Program Hasan ALDAŞ’ın Ülkemizin Yeni Eğitim Anlayışında; Adalet, Ölçü, ve Denge, İrfan AY’ın Yaşadığımız Çağda Din Ahlak İlişkisi, Fırat KIRANŞAL’ın Din Eğitiminin Kişilik Oluşumuna Etkisi konulu sunumları ile devam etti. Pazar günü sonuç bildirgesinin okunmasının ardından program sona erdi.