Anadolu Platformu Sivil Toplum Biriminden Medreselere Ziyaret

0
580

Anadolu Platformu Sivil Toplum Birimi 30-31 Ekim ve 1 Kasım 2017 tarihlerinde Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan medreseleri ziyaret etti.

Anadolu Platformu Sivil Toplum Birimi’nin “Toplumsal sorunların Çözümünde Alimlerin Rolü’’ projesi kapsamında gerçekleştirdikleri ziyaret şu medreselere yapıldı.

Oxin (Bitlis), Norşin (Bitlis), Hizan (Bitlis), Medine medresesi(Tatvan), Molla Faris Figen medresesi (Van), Raşidiye Medresesi (van), Molla Osman Şevli medresesi (Van), Firdevs Medresesi(Ağrı), İmam Nevevi Medresesi( Ağrı), Molla Abdullah Demir Medresesi(Iğdır), Molla Mahsun Medresesi (Muş), Molla Ferit Medresesi ( Muş), Molla Abdusselam Medresesi(Muş), Molla Zeki Ekici Medresesi (Muş), Heydari Medresesi (Muş). Ayrıca Muş Müftüsü Alattin Bozkurt da makamında ziyaret edildi.

Yapılan ziyarette Abdulhakim Yalçın, Ramazan Kayan, Davut Güler, Cafer Akdeniz, Melik Kaya, H. Abuzer Nas bulundu. Medreselerin durumu ve sorunları, toplumsal sorunlar ve halkın ve diyanet işleri başkanlığının medreselere ilgisi değerlendirildi. Tire Kitap’tan çıkan Türkçe, Arapça ve Kürtçe eserlerin hediye edildiği ziyaretlerde Müderrisler ve öğrenciler yapılan ziyaret dolayısıyla mutlu olduklarını ve memnuniyetlerini dile getirdiler.

Anadolu Platformu Sivil Toplum Birimi Başkanı Abdulhakim Yalçın, medreselerin yıllarca ihmal edildiğini, bölgenin içinde bulunduğu kaos ortamında medreselerin yaşam mücadelesi verdiğini ancak son dönemde artık huzurlu ve güvenli bir ortam oluştuğundan bölgede yeni yeni medreselerin açıldığını, halkın medreselere rağbet gösterdiğini, bu durumun kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Medreselerde öğrencilerle hasbihal yapan Ramazan Kayan, “kimi medreselerimizin yeni yöntemler geliştirerek öğrencilerini hem örgün akademik eğitimin dâhilinde hem de medresede tutmasının çok önemli olduğunu” ifade etti. Medrese eğitiminin güncel, çağdaş ve zamanın ruhuna uygun perspektife sahip âlimler yetiştirmesinin önemine de dikkat çeken Kayan, medreselerde gördükleri ilgi ve alakadan dolayı memnun olduklarını dile getirdi. Kayan, halkın öncüsü olan müderrislere misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.