Anadolu Platformu Kadın Komisyonu

0
188

Kadın komisyonu 8-9 Mart’ta Malatya Hanımeli Derneği ev sahipliğinde bu yılki 2. toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya, İstanbul’dan Kamer Çamurluoğlu (Avrupa Yakası), İstanbul Nurdan Kaya (Anadolu), Van’dan Feyza Yaşar, Adana’dan Ayşegül Kılıçparlar, Fethiye Yıldız, Osmaniye’den Nesrin Karataş, Elbistan’dan Mürüvet Pak, Gaziantep’ten Rabia Aldemir, Fadime Eminoğlu, Malatya’dan Fatma Yiğittürk, Gülnihal Gülaçar katıldı.

Toplantıda bölgedeki çalışmaların paylaşımı ve çalışma raporları konuşuldu. Türkiye genelinde yapılan çalışmaların öğrenci ekseninde geliştirilmesi ve yeni bir neslin inşası için bu çalışmanın çok önemli olduğu vurgulandı.

Kürt meselesi ile ilgili atılan olumlu ve iyimser adımların kadınlar tarafından desteklenmesi Türkiye genelinde bir farkındalık ve duyarlılık oluşturacaktır. Bundan dolayı bütün komisyonlarımızda bu konu hassasiyetle gündem edilmelidir. Ayrıca bu konu ile ilgili Van’da bir çalıştay planlanmaktadır.

Suriye çalışmaları gündem edildi ve yapılan yardımların çalışma yaptığımız illerde halk tabanında yaygınlaşması için aktif olarak sorumluluk alınması gerektiği vurgulandı.

Hâlihazırdaki çalışmaların daha sistemli hale gelmesi ve görünür olması için bir ‘Aile ve kadın derneği’ kurulması kararlaştırıldı ve hazırlıklar başlatıldı.

Anadolu Platformu Koordinasyon kurulundan Turgay Aldemir, Gazi Kılıçparlar, Mehmet Alpcan, Tamer Çalhan ve denetleme kurulundan Salih Büker toplantını bir kısmına katıldı ve alınan kararlar konusunda istişareler yapıldı.

Ayrıca Erzincan, Erciş, Tatvan kadın komisyonlarının da katıldığı 1. Bölge toplantısı da gerçekleştirilmiş oldu. Bölgedeki ortak çalışmalarımızın daha çok paylaşılması ve sistemli hale getirilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı.