Anadolu Platformu Heyeti Reyhanlı’da

0
165

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir başkanlığındaki heyet Cumartesi günü terör saldırılarının hedefi olan Hatay’ın Reyhanlı ilçesine giderek bölgede incelemelerde bulundu.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Cumartesi günü meydana gelen terör saldırılarının ardından Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Bölgeye giden Anadolu Platformu heyetinde; Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut KAÇMAZER, Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman DAĞ, Necati KARATAŞ ve Mustafa KAR yer aldı.

Heyet önce terör saldırısında çatısı çöken ve Mehmet Ali Karakuş, Sedat Pişen ve Abdo Ersürer isimli üç gönüllüsünü saldırıya kurban veren Anadolu Platformu Üyesi Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneğini ziyaret ederek Dernek yöneticilerine başsağlığı dileklerinde bulundu. Heyet, Dernek ziyaretinin ardından patlama bölgesine geçerek alanda incelemelerde bulundu ve İncelemelerin ardından, terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların cenaze namazı ile defin işlemlerine de katıldı.

Ziyaret sonrası durum değerlendirmesi yapan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir şu tespitlerde bulundu;

Bilinçli provokasyon var

“Reyhanlı’da günler öncesi başlayan gerginlik ortamı bu büyük facia ile sonuçlandı. Suriyeli bir ailenin açtığı lokantada yemek yiyen bir genç iki gün üst üste yemek yemesine rağmen para ödemiyor. Üçüncü gün ise 10’a yakın arkadaşı ile lokantaya gelip yemeklerini yedikten sonra lokantada olay çıkarıyorlar. Polisin müdahalesi sırasında da bunlar, Türk bayrağını yaktı diyerek süreç provoke ediyor. Bunun üzerine bazı olaylar devam ediyor. Ancak bu olaylara dönük kapsamlı bir önlem alınmadığını ilçe halkından öğreniyoruz.

Sınır güvenliği yok

Diğer bir sorun ise sınır güvenliğinin ilçe halkını rahatsız edecek derecede kontrolsüz bir hal aldığı ve bu rehavet ortamının kaçakçılara ve art niyetli insanlara olağanüstü fırsatlar oluşturduğu gözlemlenmektedir.

Nüfus iki kat artı ama kamuda personel sayısı aynı

Nüfusunun yaklaşık 60 bin olduğu ilçede misafir edilen Suriyeli sayısının da 45 binden fazla olduğu, bu nüfus artışına mukabil hizmet veren sağlık, asayiş, temizlik vb. personelin de yeterince arttırılmadığı paylaşılmaktadır. Sorunlar karşısında yorulmuş Vali’nin ve ilçe Kaymakam’ının bu saydığımız sorunlarla beraber ele alınıp köklü çözümler için ilgili taraflarla, hassaten de sivil toplumlarla nitelikli ilişkiler geliştirilmesi şarttır.

Halk Suriyelilerin misafirliğinden rahatsız değil

Diğer taraftan bundan sonrası için Suriyelileri misafirlerin Türkiye içerisinde konaklamasından ziyade sınırın Suriye tarafında misafir edilmeleri onların güvenliği açısından dikkate alınması gereken bir durumdur. Sınır boylarındaki tüm yöneticilerin bu konuda sürekli ve nitelikli koordinasyon içerisinde bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Türkiye ağır bir süreçten geçiyor ancak bu süreçte devleti, milleti ve sivil tolumu ile sorunlarımızı konuşarak ortaya çıkan çözümlemelerimizi de değerlerimiz ekseninde sahiplenerek aşacağımıza inanıyoruz.

Halkımız, Suriyelilerin misafir edilmesini sorun edinmemektedir. Ancak güvenlik önlemlerinin bu yeni durum karısında pozisyon alması gerekmektedir. Reyhanlı halkının göstermiş olduğu kadirşinas misafirliğinden dolayı bundan rahatsız olanların provokasyonudur. Aklıselim ile bunu da atlatacağız. Ölenlerimize Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifa, milletimize sağduyu, devlet yetkililerine de sorunların ivedilikle üzerini gitmeleriniz bekliyoruz.” dedi.