Anadolu Platformu Genel Merkezi Dualarla Açıldı

0
571

Sosyal, kültürel, eğitim ve yardım gibi birçok alanda faaliyet gösteren Anadolu Platformu’nun Genel Merkez binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Sosyal, kültürel, eğitim ve yardım gibi birçok alanda faaliyet gösteren Anadolu Platformu’nun İstanbul Fatih’te bulunan 6 katlı Genel Merkez binası düzenlenen törenle 17 Mart 2018 Cumartesi günü hizmete açıldı.

Binanın açılış törenine Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz ve İstişare Kurulu üyeleri, İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve İcra Kurulu üyeleri, Platform’a üye dernek temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreni Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in konuşmasıyla başladı. Aldemir yaptığı konuşmada Anadolu Platformu’nun kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla sivil bir hareket olarak doğduğunu belirterek; “Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu bina Anadolu’nun değişik bölgelerinde faaliyet gösteren 80’i aşkın sivil toplum örgütünün genel merkezidir. Burada eğitim, kültür, sanat, medya, gençlik, kadın, aile, yayın, düşünce ve fikir dünyasına dair çalışmalar yapılacak. Burası bir okul ve bir ocaktır. Burası Anadolu’nun kadim geçmişinde var olan irfan mekteplerinin yeniden insana dönüşmesi için faaliyet yürüten sivil bir merkezdir’’ dedi.

Aldemir, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle gençlik çalışmalarında olduğu gibi ’Evde Karakter Eğitimi’ projesinde de ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrencilere yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar içerisinde okuma grupları, fikir ve düşünce atölyeleri, sanat ve spor faaliyetleri yer almaktadır. Bununla birlikte üniversitelerde de benzeri çalışmalar yürütülmektedir. Gençlik teşkilatımız olan Anadolu Öğrenci Birliği çatısı altında 100’ün üzerindeki üniversitede eğitim, kültür ve sanat faaliyetleri yapılmaktadır.

Dünyanın birçok yerinde İyilikder ile yardım faaliyetleri düzenliyoruz. Kadın ve aileye dair, özellikle değerlerimizin yeniden aile merkezli olmasına dönük Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) bünyesinde çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarda üzerinde yaşadığımız toprakların sivil ve yerli karakterine yaslanıyoruz. Anadolu’nun dününde var olan ve geleceğinde de var olacak çabalar ortaya koyuyoruz.

Anadolu Platformu olarak çabamız ve gayretimiz; özgür, adil ve herkesin hukukunun gözetildiği bir ortam oluşturmak, bu konuda alınmış inisiyatifleri desteklemek, var olan sorunlara bu çerçevede çözüm aramak. Örneğin Suriye’de birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Afrika’da, Balkanlar’da ve diğer coğrafyalarda benzeri çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Nerede bir acı, nerede bir sorun varsa Anadolu Platformu ve gönüllüleri orada olmaya çalışıyor.”

“BU HAREKET BİR VİCDAN HAREKETİDİR!”

Anadolu Platformu’nun katılımcı meşveret ve kurumsal önderliği esas aldığını, açık ve şeffaf bir şekilde Müslümanca aklı ve irfanı ortaya koymayı gaye edindiğini dile getiren Aldemir şöyle konuştu:

“Aile ocağının merkeze alındığı yeni bir teşkilatlanma ve sivil hareketi Anadolu’yla buluşturduk. Bu hareket Anadolu’nun her bölgesinden süzülerek ortaya çıkmış bir vicdan hareketidir. Değeri insan, öznesi adalet olan bir yapıdır. Bunun için hedefimiz insanların ıslahı ve yeryüzünün imarıdır. Kimseyi ötekileştirmeden, yaşam tarzından dolayı dışlamadan, her insanı bir değer bilerek yolumuza devam ettik. Onun için bu toprakların, geçmişin var olan kadim Anadolu irfanını değerle, adaletle, özgürlükle buluşturma çabasına giriştik.”

Her zamankinden daha fazla kaynaşmaya, birliğe ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu, farklılıklara saygının topluma birlik, bütünlük ve bağımsızlık getireceğine işaret eden Aldemir, iç bütünlüğün sağlanmasının dış birliği de beraberinde getireceğini belirtti.

Aldemir, Anadolu’nun en önemli sosyal sermayesinin insani, beşerî sermaye olduğunu, sivil hareketlerin bir milletin ve ülkenin ufkunu oluşturduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bizler farklılıkları tehdit değil, bir fırsat bildik. Bunları ilgili meclislerde konuşmayı ahlak bildik. Hareket olarak her daim hikmetin arayışı içerisinde olduk. Dünyanın neresinde adalete, insanlığa dair bir çaba görsek oralara gittik. Nereye bir acı düşse onu kendi acımız bildik. Mültecilere ve kendi ülkemizin sorunlarına dönük çalışmalar yaptık. Buradaki amacımız; sözü, fikri, çabası bir hareket ortaya çıkarmaktı.”

İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güney de mekânın şerefinin ve izzetinin içinde yapılan hayır ve hasenatla ilgili olduğunu belirterek, bu merkezin İslami kimlik, kişilik ve stratejik hedefler noktasında insanlara hizmet etmesi gerektiği temennisinde bulundu.

Güney’in konuşmasından sonra Ramazan Kayan Hoca bir dua yaptı. Konuşmaların ve Ramazan Hoca’nın yaptığı duanın ardından kurdele kesimi gerçekleşti.

Törenin ardından Anadolu Platformu Genel Merkez binasını gezen davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz