Anadolu Platformu Eğitim Programları Yenilendi

0
1467

Anadolu Platformu Eğitim ve Kültür Birimi tarafından hazırlanan “Eğitim Programları” güncellenip geliştirilerek yeniden yayınlandı. Görüntülemek veya indirmek için tıklayın!

Anadolu Platformu Eğitim ve Kültür Birimi tarafından hazırlanan, Platforma üye kuruluşların katkılarıyla geliştirilen Eğitim Programları (Gençlik Programları, Yetişkin Programları, Kitap Okuma Listeleri) güncellenerek kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Eğitim Programlarıyla hem öğrencilerin hem de yetişkinlerin temel insani duyarlılıklarını geliştirmesi ve İslami alanla ilgili bilgileri edinmesi hedeflenmekle birlikte; katılımcılarda bilgilenmeye paralel olarak İslami bir bilinç ve ahlaki asalet inşa etmek.

Programlarda Peygamberler Tarihi’nden Siyer’e, Temel İslami Kavramlar’dan Davet çalışmalarına kadar çeşitli konular ele alınıyor. Ortaöğretim programlarının bir kısmında ayrı bir bölüm olarak programa ait başlıkla ilgili hadis-i şerifler de verilmiş.

Üniversite ve yetişkin programlarında ise Modern Dönem İslam Ülkeleri, Yakın Tarih ile Temel Siyasi Kavramlar ve İdeolojiler programı eklenmiş. Böylece içinde yaşadığımız ve bir şekilde etkilendiğimiz modern dünya hakkında genel bir donanıma sahip olunması hedeflenmiş.

Programlar ortalama 20-30 hafta aralığında sürecek şekilde hazırlanmış olup, eğitim formasyonuna uygun olarak önce amaç/kazanım, sonra konu, daha sonra da kaynaklar kısmı oluşturulmuş. Bazı programlar için ilgili bölüme kaynak kitaplardan oluşan bir liste de eklenmiş.

Hazırlanan programların nihai biçimine ulaştığı söylenemez. Programlarla ilgili çalışmalar devam etmekte. Süreç içerisinde uygulayıcılardan gelen geri dönüşlerle yenilenme devam edecek. Ayrıca hayatın dinamizmi, programların da dinamik bir yapıya sahip olmasını gerektirmekte. Bu doğrultuda sadece mevcut programlar yenilenmeyecek, ayrıca yeni programlar da oluşturulacak.

Programları Bir “TIK”la İndirebilirsiniz

Her bir programı “EĞİTİM” butonuna basarak görüntüleyebilir ya da indirebilirsiniz.

Gençlik Programlarını görüntülemek veya indirmek için lütfen tıklayınız!

Yetişkin Programlarını görüntülemek veya indirmek için lütfen tıklayınız!

Kitap Okuma Listelerini görüntülemek veya indirmek için lütfen tıklayınız!