Anadolu Platformu Başkanlar Kurulu Toplandı

0
165

Bizim misyonumuz iyiliğe, hakka, adalete, merhamete çağırmaya dönük devam etmelidir. Bunun için bizlerin her şartta bir Müslüman olarak sorumluluğumuzu kuşanmamız gerekir.

Anadolu Platformu Başkanlar Kurulu toplantısı Gaziantep’te başladı. İki gün boyunca devam edecek toplantıda üye kuruluşlar son bir yılda yaptıkları çalışmaları değerlendirerek gelecek yıl yapacakları çalışmalarda ortak bir yöntem belirleyecekler. Toplantıya Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Ramazan Kayan, Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, YİK Üyeleri, Koordinasyon Kurulu Üyeleri, Bölge Sekreterleri, İyilik Der Başkanı İbrahim Bahar, Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Tamer Çalhan ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren Anadolu Platformu üyesi 48 Vakıf ve Derneğin başkanları katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasında kendi çağımızın ve zamanımızın sözünü söylemek gerektiğini dile getirerek sözlerine şöyle sürdürdü; “Bugün burada yaptığımız istişare toplantısıyla bir yıllık çalışmalarımızı değerlendireceğiz. Bizler bu paylaşımlarımızla beraber aynı yöne bakışımızın yanında aynı duygu dünyasına, aynı fikri dünyaya ve bunlara dönük pratiklerde de aynilik içinde olmanın yaptığımız çalışmalarda önemli bir misyon oluşturacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan ülkemizde ve İslam dünyasında yaşanılan süreçler var. Her açıdan bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Her şeyde bir farkındalık ve bakış açısı ortaya çıkıyor. Bizler inancını hayata hakim kılmaya çalışmaktan özünü alan bir çaba içerisindeyiz.  Bizim misyonumuz iyiliğe, hakka, adalete, merhamete çağırmaya dönük devam etmelidir. Bunun için bizlerin her şartta bir Müslüman olarak sorumluluğumuzu kuşanmamız gerekir. Şartlara göre mücadelemizi güncelleyerek sürdürmemiz gerekir.  Bizim temel amacımız tüm unsurlarla, toplumun tüm kesimlerine, dünyanın tüm odaklarına hakkı, adaleti ve İslam’ın değerlerini bu çağın idrakine sunacak şekilde taşımaktır. ” dedi.

Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan’da; “Hızla akıp giden zamanın akışı içerisinde çok önemli olaylarla sınandığımız bir zaman diliminde şu buluşmamızın geleceğimiz açısından ne kadar önemli olduğunun hamdolsun siziler de farkındasınız ve bu hazırlıklarla buralara kadar geldiniz. Sorunlarımızı açık yüreklilikle, cesaretle masaya yatırmak ve bunları en güzel şekilde çözmek için cehdimizi, çabamızı, gayretimizi ortaya koyunca Rabbim bizleri çözüme yaklaştıracaktır. İsabetli kararlar almayı ve kararlarımız üzerinde sebat etmeyi inşallah Rabbim bizlere nasip edecektir. Bizler kırk yıl yakın bir geçmişi olan, bir geleneği olan yapıyız. Bu güne kadarki işleyişimizi göz önüne getirdiğimiz zaman kişi merkezli bir çıkıştan ziyade, ortak aklı önemseyen, istişareyi merkeze alan ve bunun etrafında çağın sorunlarını tartışıp ortak aklın, ortak iradenin tecelli etmesi için gayret ederek bugünlere kadar geldik. Ve bugün geldiğimiz safha itibari ile tercih ettiğimiz bu tarzın, bu işleyişin, kendi gerçeğimize, ülke gerçeğine, dünya gerçeğine, ümmet gerçeğine ne kadar uygun düştüğünü ve kendi sorunlarımızı çözmede de gerçekleri yakalama noktasında da ne kadar isabet kaydettiğini rahatça ifade edebiliriz. Bundan sonrası için bu işleyiş sisteminin, tekniğinin, tarzının aynı önemini muhafaza ettiğini, belki düne göre çok daha fazla da ihtiyaç duyduğumuzu da ifade edebilirim. Bu bakımdan bu istişari ortamların ortak aklın, ortak yüreğin tecelli ettiği şu zeminlerin en güzel şekilde değerlendirilip ve katkı sağlayacak, eleştiri getirecek tüm düşüncelerin burada önemli olduğunu, değerli olduğunu, gerekli olduğunu düşünüyorum ve bunlar inşallah kayıt adlına alınacak, değerlendirilecek ilgili birimler organlar kendileri ile ilgili sonuçları çıkaracaklar.” dedi.

Konuşmaların ardından Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde faaliyet gösteren vakıf ve dernek temsilcileri söz alarak son bir yılda yaptıkları faaliyetler hakkında katılımcılara bilgi verdiler. Toplantı Pazar günü yapılacak oturumların ardından sona erecek.