Anadolu Platformu 5. Genel Kurulu İstanbul’da Yapıldı

0
397

Anadolu Platformu’nun 5. Genel Kurul’u 20 Mayıs’ta İstanbul Esenler Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Anadolu Platformu’nun üç yılda bir gerçekleşen Genel Kurul’un 5.si 300’e yakın delegenin katılımıyla 2O Mayıs Cumartesi günü Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir bir konuşma yaptı. Konuşmada dünyanın içinde bulunduğu durum, bölgemizde yaşanan hadiseler, İslam dünyası, Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu süreç değerlendirildi. Tüm bu yaşanan gelişmeler çerçevesinde Anadolu Platformu’nun durumu, duruşu ve konulara yaklaşımı ortaya konuldu.

Anadolu Platformu’nun temel bazı konulara yaklaşımını ortaya koyan Aldemir; “Yönetim felsefemizin bu dönemde öne çıkan temel prensiplerinin bir kısmını şöyle sıralayabiliriz: Katılımcı meşveret, kurumsal önderlik, aile merkezli çalışma, hesap verilebilirlik, şeffaflık, gönüllülüktür…

Bu sürecin şekillendirilmesinde en önemli prensiplerimizden başında katılımcı meşveret yani en geniş katılımlı istişare olmuştur. Bu vesile ile en uzaktaki insanımızın görüş ve düşüncelerini dikkate alarak merkeze taşıma fırsatı bulduk.

Hakkın değerlerine bağlı kalarak halkın içinde olduk. Yaşadığımız şehirlerin ve süreçlerin vicdanı olduk. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Birikmiş sorunlarımız var. İnsanın olduğu yerde elbette sorun olur. Bizler, sorunlarımızı çözerek bu coğrafyada yurtlanırız.

İslam coğrafyasında ve dünyada olup bitenlere hareket olarak duyarlı davranma çabamızla hayatın içinde bir yer işgal eden değil; her daim yer açan, kandil yakıp işaret taşı bırakan olmaya gayret etmekteyiz” dedi.

Genel Kurul’un aynı zamanda bir muhasebe ve istişare olduğunu ifade eden Aldemir; “Biz sırasıyla nefsimizin, ailemizin, kurumumuzun, çalışmalarımızın muhasebesini yapmazsak yapılan çalışmalar kısır kalır. Bizim çalışmalarımız geleceğin başka çalışmalarının tohumunu içinde taşımalıdır. On yıl önce yaptıklarımızdan ders alarak şimdiye geldik, taakkul ile yürüdük.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

İslam dünyası, akletmenin temel aktivite olduğu zamanlarda olduğu gibi bütün dünyanın kültürünü ve düşüncesini nasıl harmanlamış ve gözden geçirmişse bugün de akletmeyi yenilemeli ve düşüncenin önemini hesaba katarak yöntemini oluşturmalıdır. Düşünce ile buluşmadan oluşturulacak her yöntemin nakıs olacağı önceden bilinmelidir.

Bağ kuramayan akıl, akıl denmeyi hak etmez. Akıllı olmayan insan başkalarıyla da bağ kuramaz. İstişare bağ kurmamızı sağlar ve bizi güçlendirir. Kişi merkezli çalışmalar düğümlenir” şeklinde konuştu. Aldemir teşekkür ve hayır dualarıyla sunumunu tamamladı.

Aldemir’in konuşmasından sonra Eğitim Birsen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Mazlumder Genel Başkanı Ramazan Beyhan, Hikmet Vakfı üyesi Hüseyin Tüzgen, Anadolu Platformu YİK üyesi Salih Akverdi, Akadder Yönetim Kurulu üyesi Mürüvvet Pak, Hür Akademisyenler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Davut Akduman, Anadolu Öğrenci Birliği gönüllüsü Musab Erkuş gibi isimler birer selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz Genel Kurul vesilesiyle İslami Hareketin istikamet üzere yürüyüşü ve sorumluluklarımızı ortaya koyan bir konuşma yaptı. Bu konuşmayla genel kurulun 1. Kısmı sona ermiş oldu.

5. Genel Kurul’un öğleden sonraki bölümünde divan kurulu oluşturuldu. Ardından Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar Anadolu Plaformu’nun 3 yıllık faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporu okunurken aynı zamanda delegeler yeni istişare kurulunun seçimi için oy kullandı.

Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından dernek başkan ve delegeleri faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akadder Başkanı Rabia Aldemir, Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel, ANESİAD Başkanı Niyazi Dilek, İyilikder Başkanı İbrahim Bahar, Kayseri İlim Hikmet Vakfı’ndan Osman Gerçek, İLSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dağ, Anadolu Platformu Yönetim Kurulu üyesi Abdülhakim Yalçın, AKDAV Başkanı Ahmet Çamurluoğlu, Van Gökkuşağı Derneği’nden Kemel Çelen, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, ANESİAD Malatya Şube Başkanı Resul Kocamaz, Körfez Derneği’nden Mustafa Çetin, Ab-ı Hayat Vakfı Başkanı Ersin Eryılmaz gibi isimler görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Molla Abdülbaki Çağatay’ın yaptığı duanın ardından Anadolu Platformu YİK Başkanı Zekeriya Şengöz bir teşekkür konuşması yaptı ve daha sonra 5. Genel Kurul seçim sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Anadolu Platformu İstişare Kurulu’na seçilen yirmi kişi şu kişilerden oluştu.

1. Turgay Aldemir

2. Zekeriya Şengöz

3. Ramazan Kayan

4. Gazi Kılıçparlar

5. Rabia Aldemir

6. Abdülhakim Yalçın

7. Hüseyin Özhazar

8. İbrahim Bahar

9. Mehmet Alpcan

10. Tamer Çalhan

11. Mahsum Aytepe

12. Yunus Atilla Hamallar

13. Davut Güler

14.- İbrahim Özmantar

15. Mustafa Şanverdi

16. Ahmet Çamurluoğlu

17. Nesrin Karataş

18.- Ömer Çiçek

19. Sunullah Erçek

20. Ersin Eryılmaz

5. Genel Kurul bittikten sonra yeni seçilen yirmi kişilik İstişare Kurulu ilk toplantısını yaptı. Toplantıda İstişare Kurulu Başkanlığı'na Zekeriya Şengöz, İcra Kurulu Başkanlığına da Turgay Aldemir seçildi.