Anadolu Platformu 2. Bölge Hizmetiçi Eğitimi Gerçekleşti

0
179

Anadolu Platformu 2. Bölge Hizmet içi Eğitimi 03 Kasım’da Alanya Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Katılımın yoğun olduğu programa, Karaman, Konya, Isparta, Antalya, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Alanya derneklerinden temsilciler katıldı.

Sunuculuğunu Şerafettin Toksözün yaptığı Program Muhammet Ali Şen’in Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Programın Açılış konuşmasını Sebilay dernek başkanı İzzetin Geçen’n yaptı.

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu üyesi Gazi Kılıçparlar ile İstanbul’daki Fıtrat der başkanı Sıddık Karaduman ve Sebilay öğretmen komisyonu başkanı Hasan İlhan da birer sunum yaptılar.

Sebilay dernek başkanı İzzetin Geçen bu programın öneminden bahsederek bunun Alanya da yapılmasının kendilerini sevindirdiğini ve bu sürecin devam edeceğinin vurgusunu yaptı.

Kutup yıldızı gençlik derneği yönetim kurulu üyesi Metin Doğan selamlama konuşması yaparak platformun tecrübe aktarımlarının büyük bir kazanım olduğunu belirtti. Bu programlardan istifade etmenin faydalarından bahsetti.

Sebilay öğretmen komisyonu başkanı Hasan İlhan Anadolu Platformu tarafından hazırlanan Eğitim programlarının amaçlarını ve programların her birinin içeriklerini tanıttı. Ders işleme yöntem ve tekniklerini ve gurupların oluşum sürecini anlattı.

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu üyesi Gazi Kılıçparlar Programların hazırlanış serüveni ve eğitim şurasının mahiyeti ile ilgili bilgiler verdi. Derslerin işlenişi sırasında göz önünde bulundurulacak önemli gündemlere vurgularda bulundu. Amaç ve düşünceler hanesinin mutlak dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Fıtratder başkanı Sıddık Karaduman “Aidiyet ve Sorumluluk” üst başlıklı konuşmasında üç unsurun önemli olduğunu belirterek bunların, Aidiyet, Şahsiyet ve Hareket olduğunu belirtti ve şahsiyet inşasından bahsederek, kimliklerine Kuran ile şekil verenlerin başkaca bir kimlik arayışına girmediklerini söyledi. Birçok ayet ve hadis vurgusu yaparak İslam insanı kardeşleştirir dedi. Bugün insanlar çukurlarda yardım edecek bir el bekliyor reçete ve dua ile yetinmeden risk alarak insanların elinden tutmalıyız dedi.

Karaduman konuşmasında okumaya gereken hassasiyeti göstermemiz gerektiğini söyleyerek, “özellikle çağın argümanlarını hikmet zaviyesinde okumak çok elzem bir ihtiyacımızdır.” dedi. Birlikte yol yürüdüğümüz insanlara misyon yüklemeye çalışılmalı diyen Karaduman, “bununla birlikte birbirimize sabretmeyi de öğrenmemiz gerekir.” dedi. Davamızı çevreye yayma sorumluluğumuzdan bahseden Karaduman, “bir ekip ruhu içerisinde kararlılıkla mücadele etmeye devam etmeliyiz.” Dedi. Öte taraftan günümüz gençliğinin popüler kültür denilen bir karanlığa sürüklendiğinden bahseden Karaduman, “tüm mesele nasıl yetiştirdiğimizde. Eğer tohumlar güzel atılmamış, güneş görmeyen yerler seçilmiş, çapa yapılmamış, su vermek yerine tarlalar kurak bırakılmış, hasat mevsimi geldiğinde ihmal edilmişse, bütün mahsuller elbette bozulacaktır.” diyerek, yetiştirme tarzının ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Program hasbihal ve hatıra fotoğrafları ile bitti.