Ana Sayfa Kuruluşlar Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Anadolu Platformu 10. Bölge Ortaöğretim Kampı Gerçekleşti

Anadolu Platformu 10. Bölge Ortaöğretim Kampı Gerçekleşti

0
Anadolu Platformu 10. Bölge Ortaöğretim Kampı Gerçekleşti

Anadolu Platformu 10. Bölge Ortaöğretim Komisyonunun ev sahipliğinde 29-31 Mayıs tarihleri arasında Gökkuşağı Derneğinin Dağönü köyündeki sosyal tesislerinde ortaöğretim komisyonu 10. Bölge kampı düzenlendi.

Van, Erciş, Hakkari, Tatvan ve Gevaş’ın katılımıyla yaklaşık 60’ı aşkın öğrenciyle 3 günlük program yapıldı. Program Cuma günü saat 20:00 de Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

 

Anadolu Platformu 10. Bölge Ortaöğretim Komisyon Başkanı Burhan İçgüleç’in selamlama konuşmasıyla program devam etti. İçgüleç konuşmasında İslamın toplumdaki karşılığının değerli olduğundan ve bunu sürekli ve dinamik bir hal üzere devam ettirmenin gerekliliğine vurgu yaptı. İşgüleç, gençliğin bulunduğu çağ itibariyle edilgen değil etken olması gerektiğini ve bunun da geçmişteki peygamberlerin genç yaşlardaki duruşlarında varola gelen bir durum olduğunu ifade etti.

 

Programda tanışma ve hasbihallerin yapılmasının ardından çalıştayın 1. gününde Van ortaöğretim gençlerinin oluşturduğu müzik grubunun seslendirdiği ezgi ve şiirlerle gençler günün yorgunluğunu atarak motive oldular. Çalıştayın 2. günündeyse “Dünyada Müslüman Ahlakın Yeniden İnşası” üst başlıklı panelde ‘’Sosyal Medya Ahlakı ve Etkileri, İletişim Ahlakı, Popüler Kültür ve Tüketim Anlayışı’’ konularının sunumları yapıldı. Sunumda, sosyal medyada, iletişimde, sanal ortamlarda şahsiyetini kaybetmeden yaptığı işe değer katan gençler olunması gerektiği, ağ toplumunun değil, çağ toplumunun içinde nice büyük işler başarabilineceği üzerinde duruldu. Yine bilgiden bilince ahlak üst başlıklı panelde sahih din, Kur’an ve Peygamber algısının önemi ele alındı. 

Gibi önemli vurgular yapıldı.

 

Programın akşam seansında atölye çalışması gerçekleştirildi. ‘’İyilik, merhamet, tevhid, adalet, cihat/şahitlik ve ibadet, takva’’ başlıkları altında yapılan çalışmaların ardından, grup sözcüsü öğrenciler Atölye Çalışmasının sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Çalıştayın 3.gününde panelle devam eden programda ”Cemaat Ahlakı” üst başlığı işlendi. Panelde öğrenciler; teşkilatçılık ahlakı, davet ahlakı, sorumluluk ahlakı başlıklı sunumlar yaptılar. Üç günlük program süresince sabah namazlarında Kur’an-ı Kerim okumaları ve hadis derslerinin yapıldığı, yüzme, futbol, voleybol gibi sportif faaliyetlerinde yapıldığı kamp programı 31 Mayıs Pazar günü öğleden sonra sona erdi.