Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği’nden ODTÜ Provokatörlerine Tepki ve Uyarı

Anadolu Öğrenci Birliği’nden ODTÜ Provokatörlerine Tepki ve Uyarı

0
Anadolu Öğrenci Birliği’nden ODTÜ Provokatörlerine Tepki ve Uyarı

Anadolu Öğrenci Birliği, ODTÜ’de namaz kılan gençlere yapılan saldırıları kınamak ve provokatörleri uyarmak için birçok üniversitede eylem yaptı.

22 Aralık Salı günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bir grup öğrenci kılıklı provokatör ellerindeki sopa ve benzeri cisimlerle mescitte namaz kılan öğrencilere saldırdı. Yaklaşık 40 kişilik grup mescitten çıkmak isteyen öğrencileri darp etti. Sabah namazı ile başlayan olaylar gün boyunca sürdü.

Bu olaylar üzerine Anadolu Öğrenci Birliği, ODTÜ’de namaz kılan gençlere yapılan saldırıları kınamak ve haddini aşan provokatörleri uyarmak için birçok üniversitede eylem yaptı. 24 Aralık Perşembe günü Adana Çukurova ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde başlayan eylemler 25 Aralık Cuma günü Türkiye’deki birçok üniversiteye hızla yayıldı.

“Bu memlekette ezana ve namaza el uzatanlara “gâvur” denir. Yani; bu memlekete ve bu memleketin çocuklarına “gavur”luk yapamazsınız” uyarısı ile üniversitelerin meydanlarını dolduran Anadolu Öğrenci Birliği’nin eylemleri öğrencilerin yoğun desteği ile, ODTÜ Kampüs Girişinde, Adana Çukurova Üniversitesi’nde, Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, Gaziantep Üniversitesi Külliyesi içindeki cami önünde, Elazığ Fırat Üniversitesi yerleşkesindeki cami önünde, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde, Malatya İnönü Üniversitesi’nde, Manisa Hatuniye Camii önünde, Adıyaman Üniversitesi girişinde, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde, Düzce Üniversitesi’nde, Bingöl Üniversitesi’nde ve Şanlıurfa Harran Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleşti.

Anadolu Öğrenci Birliği mensubu üniversiteli gençler eylem yaptıkları üniversitelerde “ODTÜ’de Seccadeye El Uzatan Provokatörleri Uyarıyoruz!” başlıklı ortak basın bildirisi okudu. İdeoloji kisvesine bürünmüş provokatörleri sağduyu ve aklıselim ile uyaran Anadolu Öğrenci Birliği mensubu gençler, ODTÜ rektörüne ve YÖK’e inanç ve ibadet özgürlüğünün sağlanması için çağrıda bulundu.

Basın bildirisinin tam metni:

ODTÜ’de Seccadeye El Uzatan Provokatörleri Uyarıyoruz!

ODTÜ’de konuşlanan, adeta kendilerini ODTÜ’nün sahibi olarak gören; kerameti kendinden menkul, yaşadığı toprakların ruhundan bîhaber çeteler bugün namaz kılan öğrencilere saldırmış ve bazı öğrencileri darp etmişlerdir.

Namaza yönelik bu ciddi provokasyon karşısında Müslüman gençlerin sağduyulu yaklaşımı bir çatışmanın yaşanmasını engellemiştir.

ODTÜ içerisinde bu yaşananlar ilk değildir. Daha öncede benzeri tahammülsüzlükler yaşanmıştır.  Üniversiteyi kontrol etmek, babalarının çiftliği gibi yönetmek isteyen çetelerin, kendilerinden başka ve kendilerinden izinsiz herhangi bir düşüncenin örgütlenmemesi için şiddet, iftira dahil her türlü mekanizmayı işlettiği bilinmektedir.

Bu saldırı olayında da sanki saldırgan kendileri değilmiş gibi mazlum edebiyatı yaparak İslam’a ve Müslümanlara karşı birliktelik çağrılarında bulunmuşlardır. ODTÜ’de ayaklarının altındaki zeminin kaydığını düşünerek çığırtkanlık yapan bu karanlık taife, Müslüman gençlerin bütün iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen provokatif saldırılardan vazgeçmemektedirler.

Yaklaşık bir senedir İslami değerlere karşı hazımsız davranan bu provokatörler, adeta sürek avı başlatarak, namaz kılan bazı öğrencileri takip ederek, yalnız yakalayıp darp etmişler, bununla da yetinmeyip bıçak çekerek, tehditler savurarak, telefonları gasp ederek iyice ileri gitmişlerdir.

Namaz kılan gençlere saldıranlara sesleniyoruz:

İnançsız olabilirsiniz, anlarız.

Duyarsız olabilirsiniz, anlarız.

Başka dünyalara ait olabilirsiniz, anlarız.

Hatırlatmak isteriz ki; bu memlekette ezana ve namaza el uzatanlara “gâvur” denir.Yani;

Bu memlekete ve bu memleketin çocuklarına “gavur”luk yapamazsınız!

Müslüman gençler tüm üniversitelerde faaliyette bulundukları gibi ODTÜ’de de namaz kılmaya, mescit talebinde bulunmaya ve İslam’ın güzelliklerine insanları davet etmeye devam edeceklerdir. Bu anlamda bunu engellemek isteyen, üniversiteleri kontrol altında tutmak isteyen, öğrencilere baskı yapan, şiddete başvurarak başka düşüncelere hayat hakkı tanımayan anlayışların deşifre edilmesi ve bu anlayışlarla mücadele edilmesi için ülkemizdeki insanları duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Saldırgan çeteler unutmasın ki bu saldırılar inanç değerlerimizden bizi bir adım bile geri attıramaz. Kendinize başka uğraşlar bulun.

Anadolu Öğrenci Birliği olarak ODTÜ’deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ilan ediyor, seccadelerimize kirli ellerini uzatan karanlık güruhu tevbeye davet ediyoruz.

Anadolu Öğrenci Birliği