Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği’nden Kitap Tahlili Programı

Anadolu Öğrenci Birliği’nden Kitap Tahlili Programı

0
Anadolu Öğrenci Birliği’nden Kitap Tahlili Programı

AÖB Ortaöğretim Komisyonunun her ay düzenli olarak yaptığı kitap tahlili etkinliğinde bu hafta, Cihan Aktaş’ın “Hz. Fatıma” kitabının tahlili, Hz. Fatıma Platformu’ndan yazar Necla Saydam ile gerçekleştirildi.

Öncelikle neden Hz. Fatıma sorusu ile başlayan Saydam; “Biz Hz Meryem’e baktığımızda merhameti, Hz. Asiye’ye baktığımızda cesaret örneğini, Hz Hatice’ye baktığımızda aşk ve cömertliği görürüz. Ancak Hz Fatıma tek bir değerle önümüze çıkan değil vahyin tedrisatından geçmiş biri olarak karşımıza çıkmaktadır.” Daha sonra Hz. Fatıma’nın kadın algısı üzerinden devrim başlattığını, sosyal ve siyasal yönden toplumun içerisinde olduğundan bahseden Saydam şunları ekledi: “Önemli şahsiyetleri mercek altına almalıyız ama onların da insan olduklarını unutmayarak. Onlar önemli insanlardı olağanüstü değillerdi hayatın içerisindeydiler. Hz. Fatıma doğuştan yeteneklere değerlere sahip değil bu davranışları babasıyla birlikte kazanmıştır.”

 

Daha sonra Hz. Fatıma kitabının tahlili yapıldı. Öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Akabinde Hz. Fatıma platformunun hazırlamış olduğu Hz. Fatıma tiyatrosu izlenildi ve program sona erdi.