Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği Teşkilat Kampında Buluştu

Anadolu Öğrenci Birliği Teşkilat Kampında Buluştu

0
Anadolu Öğrenci Birliği Teşkilat Kampında Buluştu

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi Ortaöğretim Komisyonu, teşkilat içi kamp düzenledi.

6-7 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen kamp programı, Ülfet Derneği Üniversite Erkek Öğrenci Yurdu'nda yapıldı.

Programa 25 civarında komisyon üyesi eğitimci ve bazı öğrenciler katıldı. Programda, Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi Ortaöğretim Komisyon Başkanı Mehmet Makas, Komisyon Üyesi Muhammet Çiftçi ve Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu üyesi Muhittin Satıcı'nın birer sunum yaptı.

Yatsı namazı akabinde başlayan kamp programı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Yapılan tanışmanın ardından Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu üyesi Muhittin Satıcı “Çağımızda Gençliğin Rolü” başlıklı bir seminer verdi.

Modern hayatın çıkmazlarından bahseden Satıcı günümüz gençliğine empoze edilmeye çalışılan haz ve hızcılığın ne tür olumsuzluklara yol açabileceğine değindi.

“Her çağın kendine özgü sınavları vardır” diyen Satıcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Allah örneksiz yaratandır. Allah'ın kurallarının hayatımıza müdahil olması kaçınılmaz bir gereksinimdir. Toplumların eğitim yönü cemaatlilikleriyle ilişkilidir. Kirlenmek değil, arınmak güzeldir. Gençlik, modern hayatın kuşatmasıyla yok olma yolunda ilerliyor. Şu an sınav alanındayız ve şıkları işaretliyoruz, imtihansız bir gençlik mümkün değildir.”

Muhittin Satıcı'nın konuşmasının ardından Grup Ülfet ezgi ve marşlarıyla ortama renk kattı. Akabinde AÖB Adana Şubesi Ortaöğretim Komisyonu üyesi Muhammet Çiftçi, “Ahlak” konulu bir sunum yaptı.

Sunumunda ahlak kavramının taşıdığı değerlere vurgu yapan Çiftçi, ahlak eğitiminin iyi bir eş seçimiyle başladığını ve tüm kötü şeylerin tersinin ahlakın tanımının içerisinde yer aldığını belirtti.

Çağımızda bir ahlak bunalımı yaşandığını ifade eden Çiftçi, konuşmasına şöyle devam etti; “Ahlak, ömrümüz boyunca gereksinim duyduğumuz ve duyacağımız bir kavramdır, ahlakı kalbimizin en derin hücresinde barındırmalıyız.”

Muhammet Çiftçi'nin sunumunun akabinde kısa bir ara verildi. Verilen aranın ardından “Hadis Atölyesi” çalışması yapıldı ve katılımcılar beşerli gruplar halinde belirlenen Hadis-i Şerifler ile ilgili 10'ar dakika konuştular.

Yapılan tefekkürün ardından, seçilen grup sözcüleri işledikleri Hadis-i Şeriflerle ilgili aldıkları notları 3'er dakika konuşma şeklinde katılımcılarla paylaştılar.  

Gecenin ilerleyen saatlerinde AÖB Adana Şubesi Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Mehmet Makas, “Kardeşlik” konulu bir seminer verdi. Kardeşliğin kolay gibi gözüken, ama içerisinde bir zorluk barındıran bir kavram olduğunu belirten Makas, “bizleri bir arada tutan önemli kavramlardan biri olan kardeşliği gündemden düşürmemeliyiz” dedi.

Daha sonra araya gidildi ve saat 02.00 civarında teşkilat içi hasbihale geçildi. Hasbihalde katılımcılar, yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak gerçekleşmesini istedikleri program ve projelerle ilgili fikir beyanında bulundular.

Programın sonunda “Ömer Muhtar” filmi izlendi ve sabah namazının kılınmasının ardından çorba ikramıyla kamp sona erdi.