Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’nden İftar

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’nden İftar

0
Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’nden İftar

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri ile birlikte iftar yaptı.

 

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi ortaöğretim ve yükseköğretim komisyonlarının ortaklaşa düzenlediği iftar programı Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Kompleksi’nde yapıldı. 07 Temmuz Pazartesi günü yapılan iftara Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Kar, komisyon üyeleri, orta öğretim ve yüksek öğretim kız ve erkek öğrencilerinin yanı sıra davetliler katıldı. İftar yemeğinin ardından program Ortaöğretim Komisyonu üyesi Cumali Kaplan’ın bilgilendirme konuşmasıyla başladı. Konuşmanın akabinde ortaöğretim öğrencilerinden Mustafa Polat’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinin sonrasında Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmi izlendi.

Hakkı Haykırmak İnancımızın Gereğidir

Gecede bir konuşma yapan Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Kar, Allah’a isyan eden bir hükümdara kimsenin ses çıkarmadığı bir dönemde çıkıp hükümdara yaptığının yanlışlığını ve kendisinin konumunu ortaya koyan söylemleriyle Allah-u Teala’nın büyük takdirini kazanan, Kehf Suresinde kendilerinden bahsedilen ve Ashab-ı Kehf’ten bahsederek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Yaşadığımız dönem Hakkı söyleme noktasında zorlandığımız bir dönem değil. Ama şunu görüyoruz ki özellikle genç kardeşlerimiz hakkı bulundukları yerde söyleme adına çekingen davranıyorlar. Arkadaşlar, iman eden tüm insanlar hakkı bulundukları yerde haykırmak zorundadırlar. Bu bizim inancımızın gereğidir. Herkesin zikrettiği şeyleri zikretmek bir marifet değildir. Ama hepimiz bulunduğumuz yerlerde muhakkak doğru olduğuna inandığımız şeyleri iletmemiz gerekiyor.  Gerek üniversiteli gerek liseli kardeşlerimizin şunu bilmesi gerekir: bir toplumun gençlerini değiştirebilirseniz o toplumu değiştirebilirsiniz. Eğer bir toplumun gençleri dinamik bir şekilde inançlarını yaşıyorlarsa o toplum değişebilir. Ama bir toplumun gençleri yaşlılarından daha ağır daha nemelazımcı şekilde yaşıyorlarsa o toplumun helakı çok uzun değildir. Hepimizin üzerine düşen sorumluluklar söz konusu. İslam coğrafyası kan ağlıyor. Ama önümüzdeki yüzyılı asla ve asla böyle geçirmememiz gerekiyor. Bununda bir an önce bitmesi için özellikle genç kardeşlerimizin inançlarını samimi bir şekilde yaşayıp hayatta uygulamaları ve bulundukları tüm ortamlarda bunu güzel bir şekilde yaymalarıdır. Eğer gençlerimiz bu dava bilincinde yaşarlarsa bu bilinç kendilerinden sonraki nesle de aktarılacaktır. Kendi coğrafyamızdan başlamak şartıyla gördüğümüz haksızlıkları ve yanlışları inancımız şekilde düzeltmenin gayreti içinde olmamız gerekiyor. Ramazan ayı tevekkül ayıdır. Bundan dolayı Allah’ın rahmetinin bol bol indiği şu ayda Allah’ın insanlara kurtuluş reçetesi olarak gönderdiği Kuran’ı şu ay içerisinde bol bol tevekkül edip Kuran’la hemhal olup Rabbimizin bizden ne istediğini, Rabbimizin bizim nasıl bir hayat yaşamamız gerektiğini belirttiği ayetlerini içimize sindirip ciddi manada bir dirilişi kendimizde görmemiz gerekiyor. Rabbim yaşamış olduğumuz bu Ramazan ayını tüm ümmetin dirilişine vesile kılar inşallah.” dedi.