Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği Adıyaman Kampı Başladı

Anadolu Öğrenci Birliği Adıyaman Kampı Başladı

0
Anadolu Öğrenci Birliği Adıyaman Kampı Başladı

Anadolu Öğrenci Birliği 11. Bölge tarafından düzenlenen “Gelenekten Geleceğe İslami Hareket” başlıklı öğrenci kampı Adıyaman’da başladı.

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) 11. Bölgenin üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği 11. Bölge kampı 4 Şubat Perşembe günü Adıyaman’da başladı.

3 gün sürecek olan kampa 11. Bölge illerinden 100 üniversite öğrencisi katılıyor. Kur’an-ı Kerim tilaveti başlayan kamp programı daha sonra selamlama konuşmaları ile devam etti. 

Kampın açılış konuşmasını Anadolu Öğrenci Birliği 11. Bölge Başkanı Mustafa Kar yaptı. Konuşmasında gençliğin İslami Hareketteki yerine değinen Kar, "Asırlar boyu Müslümanlar bu coğrafyalarda hüküm sürmüşken, İslam dünyası yüz yıldır kendi coğrafyalarında yetim olarak yaşamaktadır. Eğer Müslümanlar olarak tarihten ders çıkarmasını bilirsek aynı hataları tekrarlamayız. Batılılar sanayi devrimi yaparak çağ atlarken, Müslümanlar atalete düşmüşlerdir.

Asırlar boyu Müslümanlar bu coğrafyalarda hüküm sürmüşken, İslam dünyası yüz yıldır kendi coğrafyalarında yetim olarak yaşamaktadır. İslam adına konuşan devletlerin olmadığı bir süreçte İslam diye bir derdi olan topluluklara çok iş düşüyor. Müslümanların iç dünyasında BEN devrimi yerine, BİZ devrimi olmalıdır’’ dedi.

Açılış konuşmasının ardından seminerlere geçildi. İlk seminer Ersin Eryılmaz tarafından “İslami Hareketin Vasıfları ve Misyonu” başlığı ile yapıldı. Eryılmaz sunumunda; “Garipler, insanların bozduklarını (ifsat ettiklerini) ıslah etme çabasında olanlardır ve İslam gariplerin omuzlarında yükselmiştir” dedi.

“İslami Hareketin Hayat Damarları-İlim-Sanat-Edebiyat” başlıklı sunumu ise Abdulbaki Çağatay yaptı. Çağatay sunumunda: “Sanat; hakikatleri kalıcı kılmak amacıyla ortaya konan eserlerdir. Bu tanımlamadaki kilit nokta amaç taşıyor olmasıdır.” dedi.

11. Bölge kampında oturumlar 6 Şubat Cumartesi gününe kadar devam edecek.