Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği 4. Gençlik Buluşması Antalya’da Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği 4. Gençlik Buluşması Antalya’da Yapıldı

0
Anadolu Öğrenci Birliği 4. Gençlik Buluşması Antalya’da Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu tarafından organize edilen “Toplumsal Değişim ve Gençlik” temalı 4. Gençlik Buluşması Antalya’da yapıldı.

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu tarafından organize edilen “Toplumsal Değişim ve Gençlik” temalı 4.Gençlik Buluşması 28 Ocak 2016 Perşembe günü saat 19:00’da Antalya’da Erdem Beyazıt Kültür Merkezinde yapıldı. 

 

 

 

Türkiye’nin 81 ilinden 500 liseli kız ve erkek öğrencinin katılımıyla gerçekleşen buluşmaya Anadolu Platformu, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İlim Yayma Cemiyeti, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kepez Belediyesi, Kent ve Medeniyet Derneği, Kutup Yıldızı Derneği, Liman Eğitim ve Dayanışma Derneği, Enhar Mimarlık paydaş kuruluşlar olarak katkı sağlıyor. 

 

 

 

Celal Eyinç’in sunuculuğunda gerçekleşen açılış programı; Ortaöğretim öğrencilerinden İhsan Berkay Köse’nin  Kur’an'ı Kerim Tilaveti ile başladı. Akabinde Anadolu Öğrenci Birliği Tanıtım Filmi izlendi.

 

Daha sonra dört dilde yapılan öğrenci selamlamalarında Ankara’dan Ahmet Furkan Aktaş Türkçe, Van’dan Musab Çelen Kürtçe, Suriyeli Roliyana İbo Arapça ve Bursa’dan Rümeysa Aladağ İngilizce hazirunu selamladılar. 

 

 

 

Selamlama metni; “Değerli hocalarım, kıymetli arkadaşlar; Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her yıl, bizi biz yapan değerlerimizi yeniden inşa eden konularla bizleri bir araya getiren Allah’a hamd olsun. Gençlik Buluşmalarındaki temel amacımız; aramızdaki muhabbeti bilgiye, marifete, tanımaya, tanışmaya, bilmeye, anlamaya ve yaşamaya dönüştürmektir. Kendimizden başlayarak, ailemizden, arkadaşlarımızdan, okulumuzdan, komşularımızdan, ülkemizden ve dünyadaki her şeyden sorumluyuz’ bilinciyle yaşadığımız çağa yeniden sevgiyi,  merhameti ve hoşgörüyü hakim kılmak için buradayız. Selam olsun yolumuzu aydınlatanlara… Selam olsun kutlu yürüyüşümüze omuz verenlere … Selam olsun dünyanın mazlum çocuklarına … Selam olsun ümmetin yiğit gençlerine … Akif’in dediği gibi; Asım'in nesli … diyordum ya … nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar… O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar, 4.Gençlik Buluşmasına hoş geldiniz…”

 

 

Programa ev sahipliği yapan Liman Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Okudan; Antalya Valisi Muammer Türker ve Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir de birer selamlama konuşması yaptılar. 

 

Akabinde Gazeteci Yazar Kemal Öztürk açılış konuşması için kürsüye geldi. Öztürk konuşmasında; şu an yaşanılan çağın “digital çağ” olduğunu, savaşların artık meydanlarda değil, sanal ortamlarda yapıldığını, önümüzdeki süreçte siber saldırıların ülkeleri tehdit edeceğini, bizlerin tüm bu gelişmelere duyarsız kalamayacağımızı, aksi takdirde tarihin aleyhimize işleyeceğini belirtti. Ayrıca gençlerin bu değişimleri anlayarak sorumluluklarını ıskalamadan tarihin akışını insanlığın hayrına olacak şekilde yönlendirmeleri gerektiğinin altını çizdi. 

 

 

 

Vali Türker De 4'üncü Gençlik Buluşmasına Katıldı

Antalya Valisi Muammer Türker de 4’üncü Gençlik Buluşması açılış programına katıldı. Vali Türker, gençliğin çok iyi şekilde eğitilerek, çok iyi donanım sahibi olması gerektiğini söyledi.

Programda konuşan Vali Türker, Gençliğin çok iyi bir şekilde eğitilerek, çok iyi donanım sahibi olması gerektiğini söyledi. Vali Türker, devleti ve toplumları yönetenlere gençliğe sahip olmak gibi bir görev düştüğünü hatırlattı. Yaşadığımız coğrafya dolayısıyla daha da temkinli olmamız gerektiğini ve bu coğrafyada yaşamanın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olmamız gerektiğini belirten Vali Türker, “Gençliğin tarihin derinliklerinden aldığı güçle, milli değerleriyle ve içinde yaşadığı topluma aidiyet duygusuyla kendisini donatması gerektiğini ve manevi değerleriyle de dünyadaki bütün toplumlara örnek olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Vali Türker, programda emeği geçen herkese teşekkür ederek, gençlerin bu tür programlardan çokça faydalanması gerektiğini belirtti.

 

II. GÜN PROGRAMI

Programın ikinci günü Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er’in selamlama konuşması ile başladı. 

 

 

Selamlamadan sonra Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel, “Değişen Türkiye’de Gençliğin Sorumluluğu” konulu seminerini sundu. Yücel, “gençlerin değişen toplumun asıl unsurları olmaları gerektiğini, ihlas, fedakârlık, özveri ve özgüven özelliklerine sahip gençler yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti. 

 

 

Öğleden sonraki ilk oturumda, moderatörlüğünü Eğitimci Cumali Kaplan’ın yaptığı Gençliğin Davet Sorumluluğu ile üst başlığı ile panel gerçekleşti. Eğitim Kurumlarında Davet konusu Eğitimci Kadir Dündar ve Sosyal Hayatta Davet konusu da Ayşe Okudan tarafından sunuldu.

Kaplan; ‘Her birimiz hayatın içerisinde aktif özneyiz, genç olarak pasif olarak kalamayız, aktif ve özne olmak için harekete geçme zamanı ve çağındayız’ dedi.

Dündar; ‘Davetin tanımı üzerine duran Kadir Hocamız, davetin ilkin kendi ailemizden başlayarak çevremizden başlayarak toplumun geneline ulaştırılmalıdır. İyiliği emreden, kötülükten nehyeden bir topluluk bulunsun, ümmet bilincini yakalamış,  salih amel işleyenler davet konusunda öncüler olmalıdırlar. Davet çalışması yapacak arkadaşların sağlam imanı,  salih ameli, yeterli ilmi, halis bir niyet, cesaret ve kararlılık, fedakârlık gibi erdemlere sahip olmaları şarttır.

Davette yöntem çeşitleri; Ders Grupları, Kitap Okuma Grupları,  Davet Mektupları, Dergi Bülten Çıkarma, Pano Oluşturma, Mescit Çalışması, Kantin Çalışması, Kütüphane Çalışması, Öğrenci Kulüpleri olduğunu’ ifade etti.

Okudan; ‘İnsan başkalarıyla birlikte öğrenme, toplumsal değişime katılma sorumluluğu vardır. İnsan olmanın özel bir şartıdır sosyal olmak, sosyal olmakla birlikte politik olmak gereklidir. Kendimizi nasıl tanımlıyoruz? Sorusuna vereceğimiz cevap bizi kendimizi tanımaya iter. Kendini tanıyan kişi bir başkaları ile iletişim kurup sosyalleşebilir’ dedi. Daha Macolm X’in “Bir taş at” isimli şiirini okudu.

İkinci oturumda Hasbihal gerçekleşti. Anadolu Öğrenci Birliği Yönetim Kurulu üyeleri erkek öğrencilerle, Anadolu Kadın ve Aile Derneği Yönetim Kurulu üyeleri de kız öğrencileriyle tanışıp hasbihal ettiler.

Öğrenci hasbihali esnasında AÖB Ortaöğretim Komisyon Yönetimi ise Türkiye’nin dört bir yanından programa katılan ortaöğretim il temsilcileri ile Türkiye’deki ortaöğretim çalışmaları hakkında konuşup yeni dönemde neler yapılacağı konusunda fikir teatisinde bulundu.

Komisyon Başkanı Adem Er, yönetim olarak Türkiye’nin genelinde yürütülen Ortaöğretim çalışmaları hakkında bilgi verdi. 12 bölgede faaliyet gösteren Ortaöğretim çalışmalarının her geçen gün ivme kazanarak büyüdüğünün altını çizdi.

Ortaöğretim Tanıtım Bültenin 2016 yılından itibaren ilk sayısı ile çıkmaya başladığı, STK’larla koordinasyon konusunda yeni bir birimin kuruluğu, yaz kampları hakkında bilgilendirme yapıldı. Yazın mutlaka gençlerle kamp yapılması konusunda şimdiden hazırlığın yapılması gerektiği, Yaz Okulunun tüm bölgelerde 6 hafta olacak şekilde yürütülmesi, Ortaokul ve Lise Ders programlarının kitaplaştırılması konusunda çalışma yapması, Ortaöğretim çalışmalarının artık dernek merkezlerinden okul endeksli çalışmaya dönüştürülerek özellikle İmam Hatip Liselerinin orta kısımlarının pilot bölge olarak seçilerek çalışmalara yeni bir ivme kazandırılması gerektiği vurgulandı.

İkinci günün akşamında ise tüm öğrencilerin katılımıyla, Grup Visal tarafından ‘Ezgi ve Şiir Şöleni’ gerçekleştirildi. Gençler ezgilere iştirak edip şiirler seslendirdiler.

 

III. GÜN PROGRAMI

Programın üçüncü gününde şehir gezisine çıkan öğrenciler ilk olarak Antalya Minicity’i gezdi. Akabinde şehir merkezine geçip yat limanı ve sahil gezildi. Sonrasında ise Atatürk Orman Parkında doğa gezisi yapan gençler Düden Şelalesinin Akdeniz’e döküldüğü yere yolculuk yapıp şelalenin denize döküldüğü anın seyrine daldı.

Üçüncü günün akşamında ise kız ve erkek öğrenciler ayrı salonlarda panel ve atölye çalışmalarını gerçekleştirdiler. Program sunuculuklarını Malatya’dan Yahya Çelik ve Gaziantep’ten Sena Gezer yaptılar.

‘Türkiye’de Gençlik Yapılanmaları’  üst başlıklı panelin moderatörü eğitimci Ergül Akduman idi. 

Gamze Kılıksız sundu. Gençler; ‘Öncelikli olarak Türk milliyetçiliği anlayışına dayanan sağcı hareket süreç içerisinde Müslümanların bu harekete dâhil olması ile birlikte muhafazakâr bir yapı kazanmıştır. İslam’ın gitgide milliyetçiliğin yerini almaya başladığı dönemler 70 sonrasına uzanan dönemdir. 80’ler sonrasında sağcılık, ülkücülük ve İslamcılık olarak ikiye ayrılır. Günümüzde ise Müslümanlar sağcılık kavramından tamamen ayrılmışlardır’ dediler.

Solcu Gençlik konusunu Erciş’ten Miraç Sarı ve Tatvan’dan Rukiye Yalçın sundu. Gençler; ‘Gençlik, Fransa’da zenginlerin zenginliklerini arttırmaları sonucu bir tepki, var olan sistemin savunuculuğuna bir karşıtlık olarak doğmuştur. Solun kullandığı dilin solculuğun gelişmesi açısından büyük bir etken olduğu, bireyi kutsayan kapitalizme karşı çıkıp devletin kutsiyetini savunmuştur. Amaca ulaşmak için her yolu meşru gören bir anlayışla yoğrulan solculuk ahlaki tutumları göz ardı ediyor’ dediler. 

 

İslamcı Gençlik konusunu Malatya’dan Enes Kılıç sundu. Sunumda; ‘Gençlik, fikri ve fiili mücadele biçimi olarak ortaya çıkan bu hareket İslam’ın toplumda karşılık bulup pratize edilmesidir’ dediler.

Apaçi Gençlik konusunu Nizip’ten Muhammed Tekin Baltacı ve Gaziantep’ten Rabia Tekin sundu. Gençler; ‘Gençlik, hiçbir şeye bağlı olunmayan gençlik olarak tanımlanır. Hızlı sanayileşme göç, ailevi sorunlardan kaynaklanan eğitimsizlik ve batı özentisinin sonucudur. Genellikle yalnızlaşan gencin dışarıda kendisi gibi yalnızlaşanlarla oluşturdukları gençlik gruplarıdır. Genellikle lise dönemlerinde eğitimlerine son verme sürecini yaşayan gruplardır. Saç stilleri, kıyafetleri, kullandıkları kelimeler üzerinden kendilerini farklı olarak gören ve farklı ifade eden tipler olarak karşımıza çıkarlar’ dediler. 

Panelin akabinde ‘Toplumsal Değişimde Gençlerin Rolü’ temalı Atölye Çalışmalarına geçildi. Öğrenciler 15 kişilik gruplarla ilgili alt başlığı beyin fırtınası yöntemi ile müzakere ettiler. Atölye konu başlıkları;

1.Grup: Okuldaki rolü

2.Grup: Ailedeki rolü

3.Grup: STK rolü

4.Grup: Çevredeki rolü

5.Grup: Sosyal medyadaki rolü

6.Grup: Spordaki rolü

7.grup: Kültürdeki rolü

8.Grup: Davetteki rolü

9.Grup: Toplumsal olaylardaki rolü

10.Grup: Bilimsel ve Teknolojik çalışmalardaki rolü 

 

IV. GÜN PROGRAMI

4. Gün ‘Gelecek Tasavvuru ve İnşa’ başlıklı panelle başladı. Moderatörlüğünü eğitimci Burhan İçgüleç’in yaptığı panelde öğrenciler sunumlarını yaptılar.

Teşkilatçılık konusunu Adana’dan İlyas Tuman sundu. Sunumda; ‘İnsan fıtrat olarak sosyal bir varlıktır. Belli bir amaç için belli bir hedef doğrultusunda ilerleyen bir yapıdır teşkilat. İddiası ve davası olanların kurduğu bilinçli organizasyondur, teşkilatçılık. Teşkilat için gerekli olan üç şey gerekçe/dava, kimlerle yapılacağı ve bu iki arasında bağ kurmaktadır. Dava; misyon ve vizyon çizer. Misyonu ve vizyonu olan teşkilat yapılanmaları başarılı olurlar. Teşkilatı sürükleyecek bireyin lider olarak anıldığı yapıda lider hem kendini hem de teşkilatın diğer fertlerini donanımlı kılmalı ve misyonu doğrultusunda istişare yapabilmelidir. İnanç, azim ve sabır… Bir teşkilatı başarıya ulaştıracak üç önemli kriterdir’ dedi.

Sosyal Medya ve Etki Gücü konusunu Osmaniye’den Eyüp Safa Çelik sundu. Sunumda; Sosyal medya yoluyla Müslüman Gencin yaşamında takındığı hassasiyetlerin sosyal medyada da devam ettirilmesi ve sosyal medyanın nasıl kullanılacağı konusunda yöntemleri üzerinde duruldu.

Medeniyet Tasavvurumuz konusunu İstanbul’dan Halil İbrahim Çalış sundu. Sunumda; ‘Bilgilenme sürecinin başlangıç noktasıdır medeniyet tasavvuru. Bir medeniyetten bahsedeceksek eğer bu medeniyetin taşıyıcı yapı taşının gençler olması gerekir. Medeniyet şuurunun oluşması için genç dimağların kendilerini ilim ve irfanla donatması gerekmektedir. Medeniyet tasavvuru ufkunun yer etmesi için bu hedef doğrultusunda medeniyetin mihenk taşı olan eğitim sisteminin kurulması şarttır’ dedi.

Panelden sonra Atölye Çalışmaları sunumlarına geçildi. Grup sözcüleri yaptıkları çalışmaları özetleyen 5 dakikalık sunumlar yaptılar.

4. Gençlik Buluşması toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.