Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği 2. Bölge Kampı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği 2. Bölge Kampı Yapıldı

0
Anadolu Öğrenci Birliği 2. Bölge Kampı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği, “Umut ve Kaygı Arasında Gelecek” temalı 2. Bölge Kampını 20 üniversiteden 350 öğrencinin katılımıyla Bursa’da gerçekleştirdi.

Anadolu Öğrenci Birliği, 17-19 Mart 2017 tarihleri arasında 20 farklı üniversiteden gelen yaklaşık 350 üniversite öğrencisinin katılımıyla “Umut ve Kaygı Arasında Gelecek” temalı 2. Bölge Kampını Bursa'da gerçekleştirdi.

Kampın açılış ve selamlama konuşmaları; Uludağ Üniversitesi Kız Başkanı Şeyma Eker, Uludağ Üniversitesi Erkek Başkanı Enes Ali Taşçı, Busey-Der Başkanı Burhanettin Ayanoğlu ve AÖB Teşkilat Başkanı Mesut Çaça tarafından yapıldı.

Programın ilk oturumu “21. Yüzyılın  Güven Problemi” başlığı altında Doç. Dr. Engin Aslanargun’un moderatörlüğünde  yapıldı. Oturum içerisinde “Devletlerin ve Cemaatlerin Güven Problemi” konulu sunumunu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yıldırım, “Bireyin Güven Problemi” konulu sunumu ise Gazi Osman Paşa Üniversitesi öğretim üyesi Niyazi Özdemir yaptı.

Programın ikinci oturumunda Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ gençlerle hasbihal ederek, 16 Nisan’da gerçekleşecek halk oylamasında eski Türkiye’nin geri dönülmez bir şekilde gönderilmesini sağlayacak ve zayıf Türkiye isteyenlerin heveslerini kursağında bırakacak bir sistem değişikliğinin yaşanacağını, özellikle milletvekili seçilme yaşının 18 yaşa indirilerek geleceğin teminatı olan gençlerin mecliste temsil oranının artırılacağını, bu maksatla geleceğe umutla bakma anlamında gençlere güvendiklerini ve güvenilmesini gerektiğini ifade etti.

Programın üçüncü oturumunda AÖB üniversite öğrencileri  tarafından "Toplumsal ve Kurumsal Sorumluluklarımız" üst başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Atölye çalışmalarında;

– Müslüman Şahsiyetin Kampüsteki Sorumlulukları

– Birlikte Yaşama Kültürü ve Sorumluluklarımız

– Öğrenci Toplulukları ve Sorumluluklarımız

– Bir İnşa Modeli Olarak Evlerimiz

– Sosyal Medya Ahlakı ve Sorumluluklarımız

– Çağın Musab'ı Olmak ve Sorumluluklarımız

-Çağın Fatıması Olmak ve Sorumluluklarımız konuları işlendi.

İlk günün son oturumunda ise Ramazan Kayan gençler ile “Adanmışlık ve 15 Temmuz Ruhu” konulu bir hasbihal gerçekleştirdi.

Programın ikinci gününün ilk oturumunda “Coğrafyanın Şiddet Sorunu” konusu ele alındı. Ahmet Karakaş'ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda Araştırmacı-Yazar Ümit Aktaş Şiddet Dışı Direnişimiz” konulu sunumunu gerçekleştirirken Yrd. Doç. Davut Akduman ise “İslam Coğrafyasının Şiddet Sorunsalı” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

İkinci oturum AÖB Başkan Yardımcısı Ömer Büker'in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumda AÖB Genel Başkanı Abdulvahit Yücel “Müslümanların Gelecek Ufku” konulu sunum gerçekleştirirken Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan ise “Küresel Dünyanın Geleceği ve Türkiye” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Kampın son oturumunda Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir gençlerle “İslam Coğrafyasında Değişim, Dönüşüm ve Sorumluluklarımız” konulu bir hasbihal gerçekleştirdi.

AÖB 2. Bölge Kampı, Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerimizden İmen Bingöl'ün okumuş olduğu Anadolu Öğrenci Birliği 2. Bölge Sonuç Bildirgesiyle son buldu.

ANADOLU ÖĞRENCİ BİRLİĞİ

 2.BÖLGE SONUÇ BİLDİRGESİ

Şimdi nöbet değişimi!

Geleceğin inşasında gençlerin tarihin kaderini belirleyen aktörler olduğunu, Yesrib’ten Medine’ye uzanan Asrı Saadet çağından, yüzyıl önce Çanakkale Zaferinden ve 8 ay önce 15 Temmuz destanından bizatihi yaşayarak tecrübe ve tanıklık ettik. İstiklal Marşının Korkma! diye başlayan vurgusunun Peygamberin Ebubekir ile hicreti esnasında Peygamberin Ebubekir’e; “Korkma, Allah bizimle!” hitabından esinlendiği söylenir. Geleceği, “korkma” düsturuna kulak verip harekete geçen, geleceğe umutla bakan gençlerin şekillendireceği aşikardır. Ve korkmayın, gelecek bizimdir, Allah bizimledir…

Anadolu’nun yeni bir medeniyet ile mayalanmasında gençlerin alacağı inisiyatif, kuşanacağı sorumluluk bize yeni bir dünya müjdesinin adıdır. 28 Şubatı yaşayan  ablalarımız ve ağabeylerimizin mücadelesine karşılık şimdiki gençlerin de artık yaşayarak tarihe tanıklık ettikleri ve anlatabilecekleri onurlu bir hikâyeleri var, 15 Temmuz!

70 il ve 103 Üniversitede Anadolu Öğrenci Birliği olarak bizler varız! Bu coğrafyayı asla yalnız bırakmayacağız. Bizim yürüyüşümüz Hz. Adem ile başladı, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve Hacer ile devam etti. Ve bu yürüyüşümüz Hz. Muhammed ile zirve yapan bir yürüyüştür. Kampımızdaki her çalıştay sonrası yinelenen bir anlayışla depoladığımız umudu kampüslerimize yurtlarımıza, evlerimize, sokaklarımıza taşımak için söz veriyoruz.

Gemilerimizi umut limanında demirleyerek, emperyalizmin ürettiği bütün kaygıları geçmişte bırakacak bir irade ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biliyoruz ki, davası ve derdi olan, insanlığa söyleyecek sözü olan, ortak bir şuur ve birliktelik hukuku çerçevesinde yekvücut olmuş farklılıkları zenginlik olarak gören şahsiyet sahibi insanlar geleceği inşa ederler.

Yaşadığımız kriz ve işgal girişimlerini geride bırakarak adanmış bir birey olarak sorumluluklarımızı biliyor ve bu bilinçle yürüyüşümüze devam ediyoruz. Sırtlandığımız davanın bilinciyle, yeni bir dert, yeni bir sevda, yeni bir ruh ve yeni bir yürüyüş ile bizler hedefimize yürümeye kararlıyız. Darusselam iklimine yürürken yüreğimizde gayret ile gemileri yakabilecek Tarık Bin Ziyad’ın cesaretini, fedakârlığını ve umudunu taşıyoruz. 

Anadolu Öğrenci Birliği 2. Bölge olarak, tüm kaygılarımızı gidermek ve büyük bir umutla yeniden yola koyulmak için ahdimizi tazeledik. Buradan İlahi kelimetullah davasının bayrakları olan bizler sadece bu coğrafyanın değil insanlığın vicdanı olmaya azmederek tüm insanlığa inancımızdan aldığımız  adalet ve merhamet müjdesini haykırıyoruz. İnanıyoruz ki dünyanın kaygı dolu atmosferini umut yüreği, umut ile mayalanmış gençlerimiz dağıtacak.

…ve bir sabah gelecek kardan aydınlık. 

 Anadolu Öğrenci Birliği