Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Anadolu Öğrenci Birliği 11. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı Düzenlendi

Anadolu Öğrenci Birliği 11. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı Düzenlendi

0
Anadolu Öğrenci Birliği 11. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı Düzenlendi

11. Bölge Ortaöğretim Komisyonunun düzenlemiş olduğu “Gençlik ve Ahlak” üst başlıklı çalıştay, Kahramanmaraş Rıdvan Hoca Vakfı ev sahipliğinde 1 Mayıs Cuma günü başladı.

Çalıştaya Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Elbistan, Kahta, Nizip, Samsat, Pazarcık’tan 160 kız ve erkek öğrenci ile 45 eğitimci katıldı.

 

 

Kuran tilaveti ve AÖB sinevizyon gösteriminin ardından, selamlama ve açılış konuşmaları yapıldı. Açılışa Anadolu Platformu Ortaöğretim Komisyon Başkanı Adem Er, Rıdvan Hoca Vakfı Başkanı Osman Kurtoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü A.İhsan Kabakçı, İl Milli Eğitim Müd. Yard. Mustafa Yılmaz, MEM Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, İl Sağlık Müdür Yard. Sadi Ulun, Gençlik Merkezi Müdürü A. Asım Demirdöğen, STK temsilcileri ve çok sayıda eğitimci katıldı.

 

Açılış konuşmasında Ortaöğretim Komisyon Başkanı Er, "İnsanlığa hizmet etmeyi gaye edinmiş bir nesil öncelikle Ahlaklı olmak zorundadır. Davranış ve eylemlerimizin ahlaklı olması gerekmektedir. Ahlaki değerlerle kendimizi ve çevremizi donatmalıyız. Ahlak güzeldir gençte olursa daha güzeldir, diyen bir peygamberin takipçileri olarak sahih din algısına sahip olmalıyız. Dünyanın ve yurdumuzun neresinde olursa olsun hiçbir olumsuz gelişmeye kayıtsız kalmamalıyız. Duyarsızlık insanlığın ölümüdür. Bizler emin ve güvenilir olmalıyız. Hz. Peygamber’in dikkat çektiği gibi ‘elinden ve dilinden emin olunanlar’ olmalıyız. Her ne yaparsak yapalım işimizi Müslümanca, Müslümana yaraşır bir şekilde yapmalıyız. İdeallerinize ulaşırken İnsan kalabilmek kul olabilmek önemlidir. Sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetleri ıskalamadan medyada, iletişimde, sanal ortamlarda şahsiyetini kaybetmeden yaptığı işe değer katan gençler olmalıyız. Doğudan batıya, güneyden kuzeye, cinsiyete bakmadan şahsiyeti esas alan bir kardeşlik anlayışına sahip olmalıyız. Kavmiyetçilik, hizipçilik, milliyetçilik, ırkçılık yapmadan insanlık onuru üst çatısında buluşarak birlikteliğimize güç katmalıyız. Kimseyi ötekileştirmeden üstünlüğün ancak takvada olduğunu bilerek ilerlemeliyiz" dedi.

 

Açılışın ardından,  Yard. Doç. Dr. Ahmet Abay "Kur’an’a Göre Günümüzde Gençlerin Misyonu Ne Olmalı" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Sunumun ardından "Modern Dünyada Müslüman Ahlakın Yeniden İnşası" üst başlıklı panelde ‘’Sosyal Medya Ahlakı ve Etkileri, İletişim Ahlakı, Popüler Kültür ve Tüketim Anlayışı’’ konularını ele alındı.

 

Programın atölye kısmı çalışmasında ise, "iyilik, merhamet, tevhid, adalet, okumak, ibadet" başlığı altında çalışmalar gerçekleştirildi. Birinci günün sonunda Grup Visal’in seslendirdiği ezgi ve şiirlerle gençler günün yorgunluğunu atarak motive oldular.