ANADOLU BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR…

0
252

Anadolu Platformu tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Anadolu Buluşmaları”nın onuncusu bu yıl “100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” konusu Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde ele alındı.

Ülkemizin ve insanlığın yaşadığı sorunların değil, çözümün bir parçası olabilmek sloganıyla başlayan programa birçok akademisyen, yazar, siyasetçi ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen katılımcılar da hazır bulundu.

Sabah saat onda “Dünyanın Son Yüzyıllık Muhasebesi” adıyla ilk oturum Prof.Dr Bilal Sambur’un moderatörlüğünde gerçekleştirildi. İlk oturumda, Soğuk Savaş Öncesi 20. Yüzyıl başlığıyla Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Soğuk Savaş Dönemi Prof. Dr Birol Akgün ve Tek Kutuplu Dünya Başlığıyla Prof. Dr Muhittin Ataman değerlendirmelerde bulundu.

Soğuk Savaş Öncesi 20. Yüzyıl başlığıyla konuşan Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, İslam Dünyasında müslüman olmakla her şey bitmiyor diyerek yaşanan durumları şu sözlerle değerlendirdi: “Suudi Arabistan yanıbaşımızda Yemen’i bombalıyor. Zavallı insanları vuruyor. Mutluluk diyarı olan bu yerler şimdi ortadan kalkmış durumda. Bu durumda meftun değil fail olmak zorundayız. Bu yüzden emin bir kimliğe sahip olmak lazım. Metin, sağlam ve dayanışma kültürünü perçinleştirmek lazım. Erdemi insan dusturu haline getirmeliyiz. Danışma ve meşveret grupları hayata geçerek hilal altında yek vücut olmalıyız”.

“İki Kutuplu Dünya” ikinci dünya savaşından sonra gelinen noktaya değinen Prof. Dr. Muhittin Ataman, ikinci dünya savaşından sonra ABD kendini savaşın galibi ilan etti ve başarı sarhoşluğuna kapıldı dedi. Ulus devlet sisteminin de krize girdiğini söyleyen Ataman, Avrupa Birliği’nin kurulmasıyla ulus devletlerin tek çatı altında temsil edilmeye başlandığını söyledi. Aynı zamanda batının şuan da siyasi ve ahlaki üstünlüğünü de kaybettiğini vurgulayan Ataman, Mısır olaylarında gösterdikleri davranışlardan dolayı demokrasi konusunda ofsayta düştüklerini de sözlerine ekledi. Amerika’nın düzen kurucu inşa edici yönünü de kaybettiğini söyleyen Ataman, bunu Irak, Afganistan ve son olarak Suriye’de görebiliyoruz dedi.

Soğuk Savaş Dönemi başlığı altında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Birol Akgün ise soğuk savaşın 1946 ile 1990 yılları arasında geçtiğini söyledi. Akgün, bu tarihler arasında Avrupa ülkeleri ile Sovyetler Birliği birbirleriyle savaşma yerine gözdağı politikalarını benimsediler dedi. Bu gözdağları genellikle ülkelerin yaptığı teknolojik silahlar ile olduğunu belirten Akgün, soğuk savaşın Türkiye’yi batıya da yaklaştırdığını ve Türkiye’yi batıya bağımlı hale getirdiğini söyledi. Akgün, son olarak 2014 Ukrayna krizinde  Amerika’nın önceden kullandığı Rus ajanlarını seferberlik ilan ederek geri çağırması aslında yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Öğleden sonra saat üçte İslam Dünyası’nın Son Yüzyılı” başlığı altında Emrah Kekili’nin moderatörlüğünde gerçekleşti.

Dağılış, İmaratorluktan Ulus Devletere başlığı altında değerlendirmelerde bulunan Hüzeyin Özhazar, bizim için en önemli olan yıl 19. Yüzyıldır dedi. 19. Yüzyılın sonunda Osmanlı Devleti ve müslümanlar çok ciddi sendromlarlar yaşadı diyen Özhazar, bir yürüyüş yapılacaksa bu tarih ile hemhal olarak yapılmalıdır dedi.

Azzam Temimi Tepki ve Meydan Okuma, İslami Hareketler ve Arap Baharı başlığı altında değerlendirmelerde bulundu. Temimi geri kalmışlık, empeyalizm, ulus devletler, modern devletin inşası, arap baharı bu hareketin oluşturduğu neticeler bunları doğurdu dedi.

Yahya Hamid Gelecek Perspektifi başlığında açıklamalar yaparak, önüzdeki süreçte  Arap Baharının şekil değiştirerek daha da artacağını düşünüyorum dedi. Hamid ayrıca gelecek yüzyıl beklediğimiz gibi olmayacak  diyerek sözlerini bitirdi.

GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ…