ANADOLU BULUŞMALARI 10 YAŞINDA

0
180

Anadolu Platformu’nun her yıl düzenlediği Anadolu Buluşmaları’nın onuncusu bu yıl;”Yüzyıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” üst başlığı ile gerçekleşiyor.

Anadolu Platformu’nun her yıl düzenlediği Anadolu Buluşmaları’nın onuncusu bu yıl; “Yüzyıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” üst başlığı ile gerçekleşiyor. Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen katılımcılar, 25-30 Ağustos tarihleri arasında, Ankara Kızılcahamam’da yapılacak konuşmalara iştirak edecekler.

Birçok değerli tarihçi, eğitimci, akademisyen ve fikir adamının katılacağı sempozyumun konuşmalarından kalan zamanlarda, komisyonlarca hazırlanan tanışma ve istişare ortamları ile katılımcıların birikim paylaşımı sağlanıyor.

25 Ağustos Salı günü açılış ve selamlama konuşmaları ile başlayan program beş gün sürecek. Anadolu Platformu Bilgi İletişim Komisyonu tarafından hazırlanan tanıtım filmi gösteriminden sonra açılış ve selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir, Rabbimizin “Bu gidiş nereye” hitabı gereği yüz yıllık muhasebe yapmak ve yaklaşık üç asırdır içinde bulunduğumuz yenilmişlik ve ümitsizlik girdabından çıkmak için verdiğimiz İslami mücadeleyi ve yeniden inşa sürecini konuşmak için buradayız. Sorunlarımızı ve muhasebemizi dış hadiselerin tahriki ve tazyiki ile değil, iç dinamik ve kendi potansiyelimiz ile çözebiliriz vurgusunu yaparak konuşmasına başladı. Aldemir, konuşmasının devamında Müslümanların hali hazırda Ortadoğu’da baş gösteren sorunların çözüm kaynağı olmaktan çok sorunun kaynağı haline geldiğini söyledi. Muhasebe ve inşa sürecinde çok büyük sorumluluklarımızın var olduğunun altını çizdikten sonra ümmetin son birkaç yüzyıldır içerisine düştüğü zihniyet krizinden çıkması gerektiğine, aynı zamanda Müslümanları mahkum eden psikolojik zincirlerin kırılması için Müslüman aydınlara, alimlere ve entelektüellere büyük yükümlülüklerin düştüğünü vurguladı. Anadolu Platformu’nun temel amaçlarından söz ettikten sonra konuşmasını son yüzyılımızın muhasebe ve inşası için eleştirel argümanlara dayalı bir düşünce, sağlam bilgi kaynakları, özgün bir dil, sıcak bir yürek, ufku açık bir düşünce modelini ihya ve inşa etmek için mücadeleye devam etmek gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı. 

Aldemir’in açılış konuşmasının ardından yapılan selamlama konuşmaları ve sonraki günün programı dinleyicilere aktarıldıktan sonra gün sonlandırıldı.