Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Amatör Ruhumuzu Koruyarak Uzmanlaşmalıyız

Amatör Ruhumuzu Koruyarak Uzmanlaşmalıyız

0
Amatör Ruhumuzu Koruyarak Uzmanlaşmalıyız

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 21 Mayıs 2013 Salı günü dernek konferans salonunda Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in katıldığı “Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu” konulu program düzenlendi.

Program, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu’nun tanıtım filminin gösterimi ile başladı. Moderatörlüğünü Yunus Eren’in yaptığı programa katılım yoğundu. Turgay Aldemir’in “Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu” adlı eseri daha önceden birçok katılımcı tarafından okunmuş ve çeşitli sorular hazırlanmıştı. Program akışında bu sorular soruldu ve cevapları verildi.

Aldemir, konuşmasına -kitabını da ithaf ettiği- ülkemizin yaşadığı kırılma süreçlerinden dolayı hepimiz adına bedel ödeyen, bu düşüncenin mimarlarından olan Zekeriya Şengöz’ü ve kitabın tashihinde büyük emeği geçen rahmetli Davut Özgül Hoca’yı anarak başladı.

Aldemir, konuşmasında ve sorulara verdiği cevaplarda şunları ifade etti: “Bu eser, ülkemizdeki ve dünyadaki Müslümanların sorunlarına çözüm getirmeye dönük ahlaki bir sorumluluktan doğdu. Elimizdeki fırsatlar ve imkânlar bizlere ahlaki sorumluluklar yüklemektedir. Bizler yüz yılı aşkındır yaşanan acının sona ermesi, akan gözyaşının dinmesi, binlerce annenin feryadının son bulması; yetim, yoksul, ezilmiş insanımızın umudu olmak için ortaya çıktık. Mağdura kimliğini, mazluma dinini sormuyoruz. Adaletin yeniden tesisi ve özgür bir dünya için tarihi sorumluluğumuzun farkındayız. Çünkü insanlığın yeniden imanın emniyet ve güvenine ihtiyacı var.” dedi.

Özgürlüğün esaret, adaletin de zulümle sık sık yer değiştirdiği bir dünyada yaşadığımızı ve bu duruma Müslümanlar olarak kalıcı çözümler üretmemiz gerektiğini dile getiren Turgay Aldemir, sözlerine şöyle devam etti; “Bizler dinlerin, ırkların, kültürlerin meşru olan değerlerini kendi kültürleri içinde rahat yaşayacağı bir dünya oluşturma çabasındayız. Bu ideallerimizi güçlendirerek sürdürmemiz gerekiyor. Toplumun bir kesimi veya kendimiz için değil; tüm kesimler için adalet ve özgürlük istiyoruz ve istemeliyiz. Başkasının hakkını, hukukunu ve özgürlüğünü savunduğumuz ölçüde biz de özgür olabilir ve özgürlükten yana olduğumuzu söyleyebiliriz. ‘Tek kişi dahi zulme uğruyorsa, hiç kimse özgür değildir!’ düsturunu canlı tutmalıyız.” dedi.

Bu çağın ihtiyaçlarını, gereksinimlerini idrak ederek buna göre hazırlık yapmamız lazım diyen Aldemir, “Önümüzdeki yüz yıl ve devam edecek günler sivil toplum alanında kişinin yaşadığı hayata müdahil olma anlamında önemli gelişmelere tanıklık edecektir.” dedi.

Sorumluluklarımızın, bir kadroya yıkılamayacağını söyleyen Aldemir,” Müslüman’ım diyen, inanıyorum diyen herkesin sadece elini değil, gövdesi ile taşın altına girmesi gerekir. Sorumluluk hepimizin, sorun tüm Müslümanların sorunudur. Bunun için ne yapabiliriz, çözüm yolu nedir sorularına cevap aramamız lazım.” dedi.

Ticaretimizi, “ticaret ahlakı” çerçevesinde yapmalıyız, ahlaklı ve faziletli bir yürüyüş içerisinde olmalıyız, durduğumuz an bozuluruz diyen Aldemir, “Merhametli müteşebbis, gayretli işçiler, hesabını bilen tüketiciler olmalıyız. Bu minval üzre Platformumuz bünyesinde kurulan ‘Anadolu Esnaf,Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD)’ne desteklerimizi esirgemeyelim. Alacakaranlıkta iş tutmamalıyız. Amatör ruhumuzu koruyarak uzmanlaşmalıyız.” dedi.

Konuşmasının son bölümünde İslami akla her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirten Aldemir, “İslami akıl, tarihe takılıp kalan ve eski çözümleri tekrarlayan bir atıl akıl değildir. Her sorunu İslam’ın temel referanslarına yaslanarak çözüm üretmeye çalışan akıldır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dinleyiciler ise, anlam yüklü konuşmasından dolayı Turgay Aldemir’e teşekkür ederek; eser hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Yalın bir dilde yazılmış, insana heyecan veren, sinerjisini arttıran, küçük dokunuşlarla aklını ve ruhunu cilalayan, herkesin okuması gereken, özellikle umutsuzluk içerisinde olanlara yola devam ediyoruz dedirten bir eser…”