Ana Sayfa Kuruluşlar Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği “Aliya Bakış Açısıyla Gelecek Perspektifi” Konferansı Yapıldı

“Aliya Bakış Açısıyla Gelecek Perspektifi” Konferansı Yapıldı

0
“Aliya Bakış Açısıyla Gelecek Perspektifi” Konferansı Yapıldı

Yazar Ümit Aktaş, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği’nde (İLSANDER) “Aliya Bakış Açısıyla Gelecek Perspektifi” başlıklı bir konferans verdi.

Yazar Ümit Aktaş 17 Aralık 2018 tarihinde Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği’nde (İLSANDER) “Aliya Bakış Açısıyla Gelecek Perspektifi” başlıklı bir konferans verdi.

Derneğin konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşen programda Yazar Ümit Aktaş, İslam’ın yayılmasında gücün değil, güvenin etkili olduğunu ifade etti. Aktaş, Müslümanların İslam’ın mesajını anlamada daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiğine dikkat çekerek, İslam’ın sürekli cehdi emrettiğini, Müslümanların mücadele içinde olması gerektiğini, ancak cihadın sadece “savaş” olarak yanlış anlaşıldığını, yanlış anlaşılmanın hiç anlaşılamamaktan daha kötü olduğunu dile getirdi.

Kur’an-ı Kerim’in Müslümanlara düşünmeyi, fikir üretmeyi emrettiğini ifade eden Aktaş, Müslümanların çağın sorunlarını algılamada ve çözüm üretmede yetersiz kaldığının altını çizdi. Özellikle son yüzyılda Kur’an’ın mesajını özgün bir şekilde anlayan Mehmet Akif, Muhammed Abduh, Seyyid Kutup, Ali Şeriati, Nurettin Topçu ve Cemil Meriç gibi düşünürlerin çok da iyi anlaşılamadığını, özellikle “Doğu ve Batı Arasında İslam”  kitabının yazarı Aliya’nın ve sözü edilen düşünür ve hareket adamlarının kitaplarının disiplinli ve kararlı bir şekilde okunmasının gerekliliği üzerinde durdu.

İnsanlığa mesajı ve iddiası olan her Müslümanın mutlaka az önce tavsiye edilenlerin yanı sıra İbni Haldun, Muhammed Esed, Malik bin Nebi, Gannuşi, Garaudy, Gandi ve Muhammed İkbal gibi düşünürlerin mücadele ve eserlerini incelemek ve okumak gerektiğini söyledi.

Konferans sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Ümit Aktaş daha sonra okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.