Ana Sayfa Kuruluşlar Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Ali Şeriati’nin Hac Kitabı Tahlil Edildi

Ali Şeriati’nin Hac Kitabı Tahlil Edildi

0
Ali Şeriati’nin Hac Kitabı Tahlil Edildi

Osmaniye Akadder 8 Ocak Çarşamba Günü Ali Şeriati’nin Hac Kitabını Tahlil Etti

Akadder Osmaniye Temsilciliğince 8 Ocak Çarşamba günü, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Veli ABA Konferans Salonu’nda Ali Şeriati’nin “Hac” kitabının tahlili gerçekleştirildi. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dağ‘ın Hac izlenimlerini de paylaştığı tahlil konuşmalar ve katılımcılar tarafından ilgiyle gerçekleştirildi.

Tahlil kitapta yer alan aşağıdaki pasajlar üzerinden gerçekleşti:

Hac: İstek, niyet ve yönelme, yani hareket ve aynı zamanda hareket yönüdür. Hac, temelde kişinin Allah’a doğru yükselmesidir. Âdem’in yaratılış felsefesinin sembolik bir gösterisidir. Biraz daha açıklanırsa Hacc ibadeti pek çok şeylerin aynı anda gösterilmesidir, bir “Yaratılış Gösterisi”, bir “Tarih Gösterisi”, “Birlik Gösterisi”, İslami Düzen Gösterisi” ve bir “Ümmet Gösterisi.”

Bu gösteride Allah, sahnenin yöneticisidir. Gösterilen tema, rol alan kişilerin hareketleridir. Âdem, İbrahim, Hacer ve Şeytan başlıca karakterlerdir. Sahneler Mescidü’l  Harâm, haram bölge (mıntıka-i haram), Mes’a (Safa-Merve arası), Arafat, Meş’ar (Arafat’la Mina arasında hacıların gece kaldığı ve şeytan taşlamak için taş topladığı yer) ve Mina’dır. Önemli semboller, Kâbe, Safa, Merve, gündüz, gece, güneş ışığı, güneşin batışı ve kurbandır. Kostüm ve makyaj, ihram, halk ve taksirdir. Son olarak da bu gösterideki rollerin tek oyuncusu bir kişidir; yani sen!

Erkek ve kadın, genç ve yaşlı, siyah veya beyaz, ne olursan ol gösterinin en önemli özelliğisin. Allah’la Şeytan arasındaki karşılaşmada Âdem, İbrahim ve Hacer’in rolü senin tarafından oynanır. Her yıl dünyanın her tarafından gelen Müslümanlar bu büyük “gösteri” de yer almaya teşvik edilir. Herkes eşit kabul edilir. Hiçbir ırk, cinsiyet ve sosyal statü ayrımı yapılmaz.

Sahne, hüküm günü gibidir. Bir ufuktan diğerine bir “beyazlar seli” akar. Herkes kefen giymektedir. Cesetler Mikat’ta bırakılmış ve ruhlar buraya gelmiştir. Ne isimler, ne ırklar, ne de sosyal mevkiler bu büyük birleşimde bir farklılık meydana getirmez. Eşsiz bir birlik havası hâkimdir. Allah’ın birliğini ilan eden bir insan gösterisinin anlatıldığı okumaya değer bir kitap.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.