Aldemir: Yeni Anayasa, Milletin Değerlerine Yaslanmalı

0
177

Star gazetesine konuşan Anadolu Platformu Başkanı Aldemir, “Bu milletin kadim değerlerine yaslanan, insani değerleri merkeze alan bir anayasa hazırlanmalı” dedi.

Halka yeni anayasa ve başkanlık sitemini anlatmak amacıyla bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşturduğu Türkiye Anayasa Platformu ile sahaya inen Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, çalışmalarını Star’a anlattı.

Yeni anayasa için halkın yüzde 50 oy vererek AK Parti’yi desteklediğini belirten Aldemir, bu işi partiler arası dolaştırmanın anlamının olmadığını söyledi.

SİSTEM TIKANDI

 “AK Parti’nin başkanlık sistemini merkeze alarak az maddeli, bu milletin kadim değerlerine yaslanan, insani değerleri merkeze alan bir anayasa hazırlanmalı” diyen Aldemir şöyle konuştu:

“Bu meseleyi çok fazla indirip kaldırdığın zaman sanki Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlığını teminat altına almak gibi bir meseleye dönüştürülür ve yanlış bir yere çekilir. O açıdan Türkiye’de cumhuriyetin başından beri sürdürülen rejim ve 12 Eylül’ün oluşturduğu yasal zemin tıkanmıştır, fiilen bitmiştir.

Millet aslında bir hukuksuzluk içerisinde bürokrasinin insafına terk edilmiştir. Onun için siyasetin her zayıfladığı an, bürokrasi, siyaseti ve milleti kıskaca almaktadır. Halkın, milletin hakkını ve hukukunu merkeze alan, devleti de ona hizmetkâr kılan Türkiye’nin o doğal coğrafyasını da gözeten bir anayasanın şekillenmesi için çaba sarf etmemiz gerekiyor.”

YAKLAŞIM GARİP

Şu anda Türkiye’de anayasanın olmadığına dikkat çeken Aldemir, sistemdeki tıkanmaya rağmen mevcut anayasaya yaslananların çoğunun da darbeci 12 Eylül rejiminden kalma olduğunu vurguladı.

Bunun yanında, darbe zulmüne uğramış bazı insanların da bir şeylere karşı çıkmak için yeni anayasa istemediğini ifade eden Aldemir, “Biz halkın bu konudaki duyarlılığının içindeyiz. Milletimizin sözünü, yüreğindeki beklentilerini ilgili kişilere, bu konunun çalışma ortamlarında inşallah seslendireceğiz. Temel amacımız görüp de söyleyemeyenlerin, hissedip de anlatamayanların sesi olmak ve bunları yeni Türkiye’nin anayasasına taşımak” ifadesini kullandı.

İKNA EDECEĞİZ

Turgay Aldemir, “Tabii biz onları şu anda dışında tutamayız, onlara da gideceğiz, onlara da anlatacağız. Anadolu halkları olarak, Anadolu irfanı dediğimiz o tarihi sürecimizde de bu topraklar çok dilli, çok kültürlü, çok ünlü bir coğrafyadır, birçok medeniyete ev sahipliği etmiştir.

Oturup konuşacağız, ikna edeceğiz. Mesele Ankara’daki üç beş tane parti yöneticisinden ibaret değildir. Ben inanıyorum ki, meseleyi etraflıca konuştuğumuzda -ki konuşuyoruz- CHP’lisi, MHP’lisi, yerine göre HDP’lisi de bu mevcut anayasadan bizar olmuştur. Bunları inşallah aşama aşama bu işin üst noktalarına taşıyacağız” diye konuştu.