Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Aldemir Özel Erdem Okullarında Yeni Türkiye’yi Anlattı

Aldemir Özel Erdem Okullarında Yeni Türkiye’yi Anlattı

0
Aldemir Özel Erdem Okullarında Yeni Türkiye’yi Anlattı

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Özel Erdem Okullarında “Yeni Türkiye ve İslam Dünyası” konulu bir seminer verdi.

 

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir 10 Haziran Salı günü Özel Erdem Okulunda verdiği seminere, İslami Hizmet Vakfı yöneticileri, Özel Erdem Okullarının idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldı. Erdem Okulları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Feridun Hatip’in açılış ve selamlama konuşmasından sonra, seminerine başlayan Aldemir; İslami Hizmet Vakfı ve Erdem Okullarının Kurucusu Hasan Kalyoncu’yu rahmetle andı. Hasan Kalyoncu’nun sanayici olmasına rağmen Vakıf ve eğitim işlerine zaman ve maddi kaynak ayırarak, Türkiye’nin İslami ve insani açıdan gelişmesine katkıda bulunduğunu, bunu kendisine dert edindiğini belirterek; bu gelenekten gelenlerin, bu hizmetlerden faydalananların da bu anlayışı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Vakfımızın çalışmaları ve Bülbülzade Abdullah Edip Efendi hakkında da bilgi veren Aldemir, Bülbülzade’nin Gaziantep’in kurtuluşunu organize ettiğini, bu uğurda verdiği mücadelesi nedeniyle de bugün anısının yaşatıldığını söyledi. İnsanı ve yaşamını anlamlı kılan şeyin başkalarının hakkını, hukukunu, özgürlüğünü, huzur ve mutluluğunu sağlamaya yönelik fedakarane çalışmalar olduğunu ifade eden Aldemir; “toplumun değiştirilmesine, bireyin yetiştirilmesine, arzın imarına yönelik davası olmayan, derdi olmayan, kaygısı olmayan, uğraşısı olmayan kişi adam değildir” dedi.

Yüz yılın başında Gaziantep’te çeşitli ırklara ve inançlara mensup insanların bir arada yaşadıklarına değinen Aldemir, İslami anlayışın bu topraklarda geriletilmesi nedeniyle kendilerini emin hissetmeyenlerin bu toprakları terk ettiğini belirtti. Suni düşmanlık ve kamplaşmalarla birbirlerinden korkar hale getirilen çeşitli inanç ve ırklara mensup kişi ve gurupların ancak son yıllarda kendilerini ifade edebildiklerine değinen Aldemir, “İslami kesimler, Kürtler, Ermeniler, Aleviler ancak yeni yeni kendi kimlikleri ile kendilerini ifade etmeye başladılar” dedi.

Eğitim camiasının daha iyi bir nesil yetiştirmek, ulaşılmayan, yüreğine temas edilmeyen kimse bırakmamak için mesai kavramını unutması gerektiğine değinen Aldemir, bu dünyayı değiştirecek olanlar mesai takıntısı olmayanlardır dedi.

Anın gereğini yapmakla mükellef olduğumuzu hatırlatan Aldemir, Van depreminde Erciş’te yaşadıklarından bir kesiti şöyle anlattı. “Depremde Anadolu Platformu üyesi üyemiz olan Başak-Der’in başkanı Gültekin Keleş ile birlikte birkaç arkadaşımız şehit oldu. Dernek binasının yakınında bulunan bir eğlence yeri de yıkılmıştı. Bu mekânda otuzdan fazla öğretmen ve öğrenci hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden öğrencilerden birinin annesi bize sitem etti, eğer siz bu çocukla ilgilenmiş olsaydınız belki bu çocuk burası yerine sizin dernekte ölecekti, ben yarın bu çocuğun hesabını nasıl vereceğim dedi. Yine depremin olduğu günün gecesinde saat 02 civarında İstanbul’dan yardıma gelmiş ve enkazda çalışan hanımefendiler gördüm. Belki aynı saatlerde çeşitli camialara mensup kişiler dua ediyor, rahmet okuyorlardı; ama anın gereği enkazda can kurtarmaya çalışmaktı ve bu hanımefendiler evlerini çocuklarını İstanbul’da bırakarak buradalardı. Toplum için bir şey yapmak isteyenler bundan ders çıkarmalıdır.” dedi.

Aldemir’in konuşmasının ardından seminer soru cevap kısmıyla devam etti. Program Özel Erdem Okulları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Feridun Hatip’in Turgay Aldemir’e günün anısına plaket takdim etmesiyle son buldu.