Ana Sayfa Kategoriler Haberler Aldemir, Londra İslam Merkezi’ni Ziyaret Etti

Aldemir, Londra İslam Merkezi’ni Ziyaret Etti

0
Aldemir, Londra İslam Merkezi’ni Ziyaret Etti

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Londra İslam Merkezi’ni ziyaret ederek buradaki yetkililerle fikir alışverişinde bulundu.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan “Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme” konferansının ardından Londra’da bazı İslami kurum ve kuruluşları ziyaret etti.

Son olarak Londra İslam Merkezi’ni (London Muslim Centre) ziyaret eden Aldemir, buradaki yetkililerde çeşitli temaslarda bulundu.

İşte konferansla ilgili izlenimler:

Günde ortalama 3 bin Müslümanın, Cuma günleri 5 bin, Ramazan da ise yaklaşık 7 bin Müslümanın kullandığı Londra İslam Merkezi’ni ziyaret ettik.

Merkezin genel müdürü Usamah, kadın komisyonu ve proje yöneticisi Sufia Alam ve Juber Huseyin ile Londra İslam Merkezi’nin kuruluşundan bu yana yaptığı tüm faaliyetler hakkında konuştuk.

Londra İslam Merkezi, şu anda en büyük İslam merkezi konumunda. Usamah, 1910 yılında Londra’da kurulan ve ilk camii olma özelliği taşıyan Doğu Londra Cami’nde (East London Mosque) işe başlamış.

2004 yılında kurulan Merkez ile eğitim, sağlık, medya ve daha birçok alanda çalışmalar başlatılmış. Burası, her milletten ve her yaştan Müslümanın çalışmalarını yürüttüğü bir merkez haline gelmiş. Burada, doğumdan ölüme kadar her alanla ilgili çalışmalar yürütülüyor.

Merkezde ayrıca, gayrimüslimler için de İslam’ı tanıtma çalışmaları yürütülüyor. Merkez’in dışında ise, yerel ve ulusal okullarda Müslüman ve gayrimüslim çocuklara yönelik dersler düzenleniyor.

Son on yılda, Merkez ve çalışmalar büyüdükçe, etrafını onlarca iş merkezi, kafe ve restoranlar çevrelemiş.

Türkiye Tüm Dünyaya İlham Oluyor

Ekiple birlikte, Meryem Kadınlar Merkezi, genel merkez ve cami içerisindeki kütüphane, toplantı salonları, spor merkezleri, derslikler ve yardım merkezini ziyaret ettik.

Caminin imamı Abdul Qayum, “Türkiye, yaptığı çalışmalarla tüm dünyaya ilham oluyor. Sizler de bizim çalışmalarımıza ilham oluyorsunuz” dedi.

Abdul Qayum’un sözlerine mukabil, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, “Siz artık bu şehrin ruhu, vicdanı olmuşsunuz” sözlerini ekliyor.

Genel Müdür Usamah’ın, “Biz, diğer İslam ülkelerini, Türkiye’yi modelliyoruz. Bu sayede, bu kapasiteye ulaşabildik. Biz, asıl sizin çalışmalarınızı merak ediyoruz” şeklindeki sözleri üzerine, Anadolu Platformu’nun, yerel vakıfların ve derneklerin yaptıkları çalışmalar hakkında konuşuldu.

Anadolu Platformu’nun özellikle gençler ve üniversite çalışmaları ile aile merkezli çalışma anlayışı Londra ekibi tarafından dikkat çekici bulundu.

Gülen ve Ekibi Batılıları Tercih Etti

Juber Hüseyin’in “Türkiye’nin ve sizin bu bakış açınıza karşın, Nur Cemaatinin yurtdışındaki çalışmalarında bir belirsizlik görüyoruz” sözleri üzerine, Turgay Aldemir şunları dile getirdi: “Onlar, Müslüman halkın çıkarları ile Amerikalıların çıkarları arasında kaldılar. Fethullah Gülen ve ekibi Batılıları tercih etti.”

Ziyarette ayrıca, Anadolu Platformu tarafından düzenlenen Anadolu Buluşmaları ve kadın çalışmaları hakkında da konuşuldu. 2015 yılında Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen “100 Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa” başlıklı 10. Anadolu Buluşmaları’na, Londra İslam Merkezi’nin yöneticilerinden olan Azzam Temimi’nin de konuşmacı olarak katıldığı hatırlatıldı. 

“Cinsiyeti değil, şahsiyeti merkeze alarak” çalışmalar yapan Akadder, Anadolu Öğrenci Birliği, İyilikder ve Evde Karakter Eğitimi üzerine konuşmalar yapıldı, bu birimler hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Amaç Savaşı Bitirmek Değil

Son olarak Londra ekibi,  Turgay Aldemir’den “Londra Konferansı” ile ilgili bir değerlendirme yapmasını istediler. Aldemir, Suriye konusunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizler, Suriye meselesi hakkında Türkiye’de en yoğun çalışan bir sivil toplum örgütüyüz. Londra Konferansı’ndaki amaç savaşı bitirmek değil. Onlar, Suriyelilerin Avrupa ve İngiltere’ye gelmelerini engellemenin yolunu arıyorlar. Müslüman nüfusun artmasından korkuyorlar. Suriyeliler oralarda kalsınlar, buralara gelmesinler diye uğraşıyorlar. Biz ise asıl meselenin savaşı bitirmek olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu savaş durmazsa, bir süre sonra Avrupa’yı da içine alan bir dünya savaşına dönüşecek.”

Görüşme, fikir alışverişlerinin devam etmesi temennisiyle sona erdi.