Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Aldemir: Kudüs Tüm İnsanlığın Başkentidir!

Aldemir: Kudüs Tüm İnsanlığın Başkentidir!

0
Aldemir: Kudüs Tüm İnsanlığın Başkentidir!

Suriye Masir Topluluğu, Suriye Demokratlar Birliği, Suriye Gençlik Platformu, Suriye Geçici Hükümeti ve Bülbülzade Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen “Hürlerin Kalbinden Kudüs” programı Gaziantep’te yapıldı.

Suriye’de yaşayan Filistinlilerin kurduğu Suriye Masir Topluluğu, Suriye Demokratlar Birliği, Suriye Gençlik Platformu, Suriye Geçici Hükümeti ve Bülbülzade Vakfı’nın katkılarıyla 30 Aralık Cumartesi günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi Konferans Salonunda “Hürlerin Kalbinden Kudüs” adlı program yapıldı.

Suriye ve Filistin direnişini ve Kudüs davasını anmak için düzenlenen programa Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Masir Topçululuğu Başkanı Eymen Ebu Haşim, Suriye Demokratlar Birliği sözcüsü Hasan Nifi, Suriye Geçici Hükümeti Filistin Mülteci Heyeti Başkanı Ekrem Atva ve çok sayıda davetli katıldı.

Kudüs ufuklarımızın birleştiği yerdir

Suriyeli misafirlerin yoğun ilgi gösterdiği programda bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, “Kudüs insanlığın hafızası, yeryüzünün başkenti ve bizlerin umutlarının, ufuklarının birleştiği yerdir” dedi.

Aldemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kudüs, Beytül Makdis sadece orada yaşayanların başkenti değildir. Tüm insanlığın başkentidir. Kudüs, Siyonist olmayan Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların başkentidir. Şehirlerimizi talan ettiler, Bağdat’ı, Halebî, Şam’ı yerle bir ettiler. Ama bir milyon şehidimizle yine ayaktayız. Bu şehirleri eskiden olduğu gibi yine yaparız. Fakat onurumuzu kaybedersek, izzetimizi kaybedersek, özgürlüğümüzü yitirirsek insanlığımızı kazanamayız.

Özgürlük mücadelemizi sürdürürken asla ve asla düşmanlarımıza benzemeyeceğiz. Büyük düşünür Aliya İzzetbegoviç der ki, ‘biz savaşlarda öldüğümüz zaman ölmeyiz. Asıl öldüğümüz gün düşmanlarımıza benzediğimiz gündür.’ Aramızdaki farklılıkları, çeşitlilikleri özgürlük ve adalet altında tolere ettiğimiz zaman Kudüs tekrar bize kapılarını açacaktır. Suriye’de yaktığımız özgürlük ateşi yüzyıllarca insanlığa meşale olacaktır.”

Masir Topçululuğu Başkanı Eymen Ebu Haşim de konuşmasında Suriye ve Filistin halklarının özgürlük mücadelesinin bir olduğunu ve ayrı düşünülmemesi gerektiğini vurguladı. Hem Suriyelilerin hem Filistinlilerin batılıların oyunlarına kulak vermemesi gerektiğinin belirten Ebu Haşim, “Bu mücadele birdir bölünemez. Suriye ve Filistin’in özgürlük mücadelesi bir bütündür ayrılamaz” dedi.

Suriye Demokratlar Birliği’nin sözcüsü Hasan Nifi ve Suriye Geçici Hükümeti Filistin Mülteci heyeti başkanı Ekrem Atva da yaptıkları konuşmalarda bölgenin özgürlük mücadelesinin bir bütün olduğunun altını çizdiler.

Konuşmaların ardından gençler tarafından şiirler okundu, minik öğrenciler tarafından ezgiler söyledi. Program, yapılan etkinliklerin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.