Aldemir, ‘Göç ve Mülteciler’ Konferansında Konuştu

0
165

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İstanbul’da düzenlenen “Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı”nda bir konuşma yaptı.

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı ile Asya Ülkeleri Siyasi Partiler Birliği’nin (ICAPP) ortaklaşa düzenlediği “Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı” İstanbul’da yapıldı.

21 farklı ülke siyasi parti temsilcisinin katılımıyla 4-6 Kasım tarihleri arasında Etiler Le Meridien Otel’de düzenlenen konferansa; Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra ICAPP Genel Sekreteri Chung Eui-yong, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

“Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı”na Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de katılarak bir konuşma yaptı.

“Merhametli insanların ülkesine hoş geldiniz” şeklinde konuşmasına başlayan Aldemir; “Mevcut kapitalist dünyanın kavramlarıyla, çözüm yaklaşımlarıyla bu coğrafyada yüz yıldır oluşturulan sürgünler ve katliamlarla sınır sorunları çözülemez. Çıkarcılığın, hesapçılığın kol gezdiği, birilerinin sınırlarını koruduğu bir dünyada, insanlığı koruyan ve “insanı yaşat ki devlet yaşasın, insanlık yaşasın” muştusu içinde mücadele eden insanların kendi kavramlarıyla; ensar kavramıyla, muhacir kavramıyla, kardeşlikle, adaletle paylaşımla meselelerini konuşması gerekiyor” dedi.

“Yeni dünyada haklı olandan daha güçlü kimse olmayacaktır” diyen Aldemir bugün insanlığın ortak tarihinin katledildiğini belirtti. Aldemir ayrıca Suriye meselesinin dış mesele olarak ele alınamayacağını bunun bizim iç meselemiz olduğunu dile getirdi. 

İşte Aldemir’in konferansta yaptığı konuşmanın ses kaydı: