Aldemir, GAÜN’de ‘Şehir ve İnsan’ Tebliği Sundu

0
205

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Gaziantep Âlimleri ve Gaziantep’te Dini Hayat Sempozyumu’nda “Şehir ve İnsan” başlıklı bir tebliğ sundu.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 14 Ekim Cuma günü Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Uluslararası Gaziantep Âlimleri ve Gaziantep’te Dini Hayat Sempozyumu”na birçok alim ve akademisyenin katıldı.

Sempozyumun 2. oturumunda “Şehir ve İnsan” başlıklı bir tebliğ sunan Turgay Aldemir’in konuşmasının satır başları şöyle;

“Şehirler de ilimler gibidir. Bir sistemi, bir usulü varsa orada bir şehirden bahsedebilirsiniz. Aksi takdirde şu an yaşadığımız savrulmuşluğu yaşarız. Bugün kültürel bir işgal süreci yaşıyoruz. 15 Temmuz’da fiili işgal girişimi bertaraf edildi. Fakat birkaç yüzyıldır İslam dünyasında devam eden, medeniyet anlayışımızı istila eden bu kültürel işgali yenemezsek böyle ucube şehirlerde sadece bedenlerimizi barındırır, ruhlarımızı dışarıda bırakmaya devam ederiz.

Uzunca bir zamandır her şeyi iktisadi rakamlarla tanımlamaya başladık. Hayatımızda anlamı, tarihte de varoluşumuzu yitirdik. Uzunca bir süredir ne kendimiz olabildik ne de başkası olabildik. Tarihte asılı kaldık ve adeta tarih dışılığa itildik. Bu itilmişlik içerisinde oradan buradan toparlayarak lime lime ayrılmış medeniyet değerlerimizi bir araya getirmeye çalışıyoruz.

Paradigma yoksunluğu var

Nereden gelip ve nereye gittiğimizi ve nerede durduğumuzu belirlememiz lazım. Elbette ki bu bir yolculuk, geldik ve gideceğiz. Hayatta yer işgal eden değil, yer tutan, mekân tutanlar öldükten sonra da diriltmeye devam ediyor. Fakat öyle insanlar var ki varlıklarından insanlık haberdar olmaz. Gittiklerinde de kimse boşluk yaşamaz.

Her medeniyet kendilerini inşa ettikleri şehirlerde var olurlar. Bizim imara bakışımız, hayata bakışımız, insana verdiğimiz değer, medeniyetimizin bu coğrafyada bakışına bağlı.

Bağdat, Şam, Endülüs, İstanbul gibi şehirler birer medeniyet kurmuştur. Ama bunların ülküsü vardı. Bugün bizim yaşadığımız şey bir paradigma yoksunluğu, bir ülkü yoksunluğudur.

Bizler yaşadığımız şehirleri değiştirmeye, dönüştürmeye, imar etmeye talip olmuş insanlarız. Allahu Teâlâ, Beled Suresinde insanın yaşadığı şehre yemin ediyor. Varlığınla yaşadığın şehre neler kazandırıyorsun diye bize hitap ediyor.”

Aldemir, tebliğin ardından sempozyumun kapanış oturumunda da kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Uluslararası Gaziantep Âlimleri ve Gaziantep’te Dini Hayat Sempozyumu Kapanış Konuşması