Aldemir: Biz Kaybedersek Bütün Dünya Kaybeder

0
204

Anadolu Öğrenci Birliği Ege Bölge Kampı’nda konuşan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, “Tarih sahnesinden çekilmemiz ile sadece biz kaybetmeyiz, bütün dünya kaybeder” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Ege Bölge Kampı, Manisa Araştırma Derneği’nin (MANADER) destekleriyle “Gelenekten Geleceğe İslami Hareket” adıyla Manisa’da Öğretmenevi’nde gerçekleşti. 

Kamp, Manisa, Uşak, Afyon, Aydın, İzmir ve Kütahya’dan gelen üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Programa Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, MANA-DER Başkanı Şaban Mertyürek, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve Anadolu Platformu Genel Sekreteri Mehmet Alpcan olmak üzere çok sayıda STK temsilcisi ve davetli katıldı.

Program, Ayman Abu Amer’in Kur’an okuması ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Müslümanların yüzde 95’inin Müslümanların eliyle öldürüldüğüne dikkat çekerek, bunu ancak eğitimin, kültürün ve düşüncenin durdurabileceğini kaydetti.

Aldemir, “Onun için bizim fen bilimlerini, din bilimlerini, sosyal bilimlerini ayrıştırmamız doğru bir yaklaşım değildir. Bunun için eğitim ciddi bir iştir. Okuma eylemiyle barışmayan bir toplum bu meseleyi çözemez. Birçok gence sorduğunuz zaman 5 kitaptan fazla söyleyemez. Bu meselenin her açıdan değerlendirilmesi lazım. Okuma eylemini sadece kitap olarak düşünmemeliyiz. Bu yaşananları, olup bitenleri, tarihi, kâinatı yorumlayamayan, gökyüzünü bilmeyen bir gençlik bu ülkede söz sahibi olamaz” dedi.

Gökyüzünde bambaşka bir alem olduğunu belirten Aldemir, “Gökyüzü, bize yolumuzu gösteren Allah’ın bir başka ayetidir. Tartıştığımız bu hayatın ara sıra dışına çıkıp bu sorunlarımıza sükûnetle kafa yormamız gerekiyor. İşte bunun için kültür, din ve siyaset arasında, bilim ile hayat arasında, doğru ile pratik arasında yaşadığımız sorunların üstesinden gelebileceğimizi kafamızda sağlam bir yere yerleştirmeliyiz. Bizler yokluklar içinden geldik. Oysa bugün aileler ondan fazla yeme, şundan da ye diyor. Allah hakikaten nimetler verdi. Ne kadar şükretsek azdır. Ama bunun şükrünü gerçekleştirmemiz lazım” diye konuştu.

Bu Millet İçin Yollara Düşün

Bugün ülkemizde birçok şeyin normalleştiğinin altını çizen Aldemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer biz bugünkü siyasi iktidarı bir fikri iktidara, oradan bir kültürel iktidara dönüştüremezsek her seçim kriz olur. Her seçimde bu seçim hayati öneme sahiptir diyoruz. Çünkü her seçimde topyekün gitme tehlikesi var. Çünkü bu süreci bir kültürle, bir eğitimle desteklemedik. Düşünün ülkemizde hâlâ turizm ile kültür aynı bakanlığın çatısı altında devam ediyor. Biri diğerini yok etme üzerine kurulmuş.

Bugün gelişiyoruz, imkânlarımızı artıyor. Araçlarımızı park edecek yer bulamıyoruz. Her şey var, ama düşünün siyasi iktidarı bir eğitim seferberliğine dönüştüremezseniz bunun içinden çıkamazsınız. Bu millet için, Allah rızası için yollara düşün. Böyle yaparsanız, bir şeylerin değiştiğini görürsünüz. Kültürel üstünlük sizde yoksa bir süre sonra siyasetiniz kimin kültürü üstünse onu büyütür. Dünyanın neresinde bir mazlum varsa, bir yetim varsa onun yanında olmalısınız. Onların dertleriyle dertlenin. Değerlerimizi kaybedersek, zamanı ve mekânı da kaybederiz.”

İslami Harekete Sahip Çıkmalıyız

Artık Müslüman bilincinin yeniden devreye girmesi gerektiğini ifade eden Aldemir, şunları kaydetti:

“Dünya her zamankinden daha fazla Müslüman bir bilince ihtiyaç hissediyor. Tarih sahnesinden çekilmemiz ile sadece biz kaybetmiyoruz, bütün dünya kaybediyor. Şöyle bir yüzyıla bakın. Milyonlarca insan, Batılılar tarafından küçük emelleri için katlediliyor. Bugün bunu, en yakınımız olan Suriye’de yaşıyoruz. Suriye’de 1 milyon, Irak’ta 1,5 milyon insan öldürüldü.

Bosna’da yaşananlar, Cezayir’de yaşananlar ortada. Filistin’de yüz yıldır ortaya konulan katliamları görüyoruz. İslami hareketin var oluşu bütün bunlara dur diyecek bir çabanın, gayretin adıdır aslında. Bunlarla mücadele etmeyen bir hareket İslami hareket olamaz. Onun için İslami harekete sahip çıkmalıyız.”

Öğrenci kampı, Manisa gezisi ile son buldu.