Ana Sayfa Kuruluşlar Alanya'da Kuran-ı Kerim Meali Yarışması

Alanya'da Kuran-ı Kerim Meali Yarışması

0
Alanya'da Kuran-ı Kerim Meali Yarışması

Anadolu Platformu Üyesi Sebilay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Alanya’da Kuranı Kerim Meal yarışması düzenledi.

 Anadolu Platformu Üyesi Sebilay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Alanya’da Kuranı Kerim Meal yarışması düzenledi. Konu ile ilgili görüştüğümüz Dernek Yöneticileri gösterilen ilgiden ve katılımdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Dernek Yöneticileri yarışma ile alakalı yaptıkları açıklamada şunları ifade ettiler: Çalışmalarımız temelde; Kuran’ın anlaşılması ve günlük yaşamımızın her alanındaki davranış ve tavırlarımızın Allah’ın emir ve tavsiye ettiği sınırlar dâhilinde gerçekleşmesini sağlayacak bilgilere ulaşma yöntemlerinin oluşturulması üzerine kuruludur….Bu nedenle el attığımız en temel konularda bile Kur’an ile kültürel söylemler arasında derin farklılıkların olduğunu gördük. Kültürel mirasın din haline getirildiğini, dinin de gelenek haline geldiğini fark ettik. Allah (cc), bunu kabul etmediğini, atalar dinini bırakıp, Kur’an’a uymayı Bakara suresi 170. âyetinde emretmektedir.

“Onlara, Allah’ın indirdiğine uyun denilince: – Hayır, biz, atalarımızı yapar bulduğumuz şeye uyarız, derler; ya ataları bir şeye akıl erdiremeyen ve doğru yolda olmayan kimseler idiyseler?”

Sorunun çözümü için bir ekip çalışması gerektiğinden yola çıkarak Kuran-ı Anlama    Platformuna dahil olarak geleneksek olarak her yıl  Kuran-ı Kerim Meali Yarışmasını Alanya’mızda düzenledik. Ayrıca doğru çıkarımlara ulaşmak için farklı bilimsel disiplinlerin birikimlerinden yararlanılması gerektiğinden hareketle yurtiçi ve yurtdışında çeşitli toplantılara katılıyor ya da bu toplantıların düzenleyicisi olarak faaliyetlerde bulunuyoruz.

Derneğimizin düzenlediği Kuran-ı Kerim Meali Yarışmasını Alanya İmam hatip lisesinde yaptık. Yarışmada  ilk 3’e (üç) girenler ödüllendirileceklerdir.