Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Akdoğan, TRT Kurdi’de İyilikder’i Anlattı

Akdoğan, TRT Kurdi’de İyilikder’i Anlattı

0
Akdoğan, TRT Kurdi’de İyilikder’i Anlattı

TRT Kurdi’deki Dawiya Hefte (Hafta Sonu) programına konuk olan Sıddık Akdoğan, İyilikder’in faaliyetlerini anlattı.

14 Şubat 2016 tarihinde Canan Oğurlu’nun sunduğu TRT Kurdi’deki Dawiya Hefte (Hafta Sonu) programına İyilikder adına katılan Sıddık Akdoğan, İyilikder’in Suriyeliler için yardımın yanında eğitim, kültür ve sportif faaliyetler konusunda da çalışmalar yaptığını anlattı.

İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atilla ile birlikte İyilikder adına programa katılan Sıddık Akdoğan, İyilikder’in Suriye'ye yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İyilikder’in “Üşüyen Çocuklar Rüya Göremez” kampanyasının çok dikkatini çektiğini belirten program sunucusu Canan Oğurlu, bu kampanya ve İyilikder’in çalışmalarını hakkında bilgi istedi.

Anadolu Platformu’nun 50’yi aşkın şehirde faaliyet gösteren vakıf ve derneklerinin olduğunu; yardım organizasyonunu tek elden ve daha organizeli yürütmek için bir araya gelerek 2013 yılında İyilikder’i kurduğunu belirten Akdoğan, başta Suriyelilere yönelik olmak üzere ihtiyaç duyulan her yere İyilikder olarak güçleri oranında yardım ulaştırdıklarını dile getirdi.

Komşu olmaları nedeniyle Türkiye’ye 2.5 milyon Suriyeli muhacirin barındığını, Kilis ilindeki Suriyeli nüfusun yerel nüfustan fazla olduğunu, Türkiye insanlarının milli gelire oranla, dünyada yardım konusunda birinci olduğunu hatırlatan Akdoğan, bu verilerin Türkiye insanlarının ne kadar yardımsever ve elindekini ihtiyaç sahipleriyle nasıl paylaştığını gösterdiğini söyledi.

İyilikder olarak, mümkün olduğunca gönüllü ve yardım edenleri, fiili olarak sahada birlikte çalışmaya teşvik ettiklerini belirten Akdoğan, görerek ve hissederek yapılan yardımın daha isabetli ve bereketli olacağını kaydetti.

Anlık olarak eksikliğini gördükleri konularda kampanyalar düzenlediklerini belirten Akdoğan “Üşüyen Çocuklar Rüya göremez” kampanyasının da kışa girerken çocuklar için bu kapsamda düzenlendiğini vurguladı.

Soru üzerine, Gaziantep’te yapılan çalışmalar konusuna da değinen Akdoğan, yardım eden ve yardım edilenler konusunda, Peygamber efendimiz döneminden Ashabı Suffa, 2003 Bingöl depreminde bir mağdur, 2006 Pakistan depreminde Afyonlu bir çocuğumuz ve son olarak 2016’da Sur çocuklar için İyilikder’in düzenlediği kampanya ile Siverek’ten Ebru Keskiner kızımızın temsil ettiği iyilik anlayışının büyütülmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep’te Suriyeli, doktor, avukat, yazar, öğretmen, öğrenci ve alimleri bir araya getirdiklerini belirten Akdoğan, Suriyelilerle birlikte kurulan Minber Şam derneği ile eğitim ve yardımlara Suriyelileri de ortak ettiklerini belirtti.

Suriye ve Gaziantep’te kurulan iyilik okullarıyla çocukların yetiştirildiğini anlatan Akdoğan; Suriye’de her birinin 350-500 arasında öğrencisi olan 7’si faal 11 okul, 120 öğretmen; Gaziantep’te ise 16 okulda 350 öğretmenle 7.000 öğrenciye eğitim verildiğini söyledi.

Son bir ayda Suriye’deki 2 okulun Rusya tarafından bombalandığını hatırlatan Akdoğan buna rağmen eğitimin devam ettiğini hatırlattı.

Suriyelilere yönelik başka ülkeler tarafından 200 civarında gazete dergi yayınlandığını, Rusya'nın Akdeniz'de gemi üzerinden radyo yayınları yaptığını, bu yayınların çoğunun propaganda ve yönlendirmede bulunduğunu belirten Akdoğan, “maalesef ülkemiz tarafından yapılan iyi şeyler buralarda yer almıyor” dedi.

Yapılanların ilgili mecralara doğru ulaşması ile Suriye-Türkiye halkları arasında sağlıklı iletişim ve etkileşimi güçlendirmek için Gaziantep’te 15 günde bir yayınlanan İşrak adlı bir gazete çıkardıklarını, Suriye içine 97.4, Gaziantep ve çevresine ise 103.2 frekansından günde 18 saat Arapça, 3 saat Kürtçe, 3 saat da Türkçe yayın yapan Radyo kurduklarını; çocukların eğitimi ve toplumsal kaynaşmayı sağlamak için de Arapça, Kürtçe eğitim ve fikir kitapları bastıklarını hatırlatan Akdoğan, çeşitli branşlarda Mülteciler arasında spor müsabakalarını düzenleyeceklerini ifade etti.

284 bini kamplarda olmak üzere 2.5 milyon Suriyelinin bulunduğu Türkiye’de, Suriyelilerin ayakları üzerinde durabilmeleri için çalışma imkanlarının yeni sağlandığını ifade eden Akdoğan, artık bir bölümünün iyilik edebilecek hale geleceğini vurguladı. Çalışma izni konusunda geç kalındığı için, dış ülkelerin beyin insanları kendi ülkelerine çağırdığını ifade eden Akdoğan, her şeye rağmen yetiştirilecek nitelikli insanların Suriye'nin geleceğini inşa edeceğini hatırlattı.

Bir yardım kuruluşu olarak, anlık ihtiyaçların giderilmesi için kampanyaların düzenlediğini hatırlatan Akdoğan, Anadolu Öğrenci Birliği’nin şu anda Sur Çocukları için düzenlediği kırtasiye kampanyasını örnek gösterdi.

Yardıma muhtaçların dini, ırkı, cinsiyetine bakmaksızın yardım etmeye çalıştıklarını belirten Akdoğan, imkanları dahilinde olan yardımın hemen, ihtiyacın fazla olması durumunda ise yardım kampanyaları düzenlediklerini hatırlattı.

Program sonunda, Müslüman ülkelerinin ve bölge insanlarının, Avrupa'ya gitmeye çalışan mazlumlardan ve bu yolculuk sırasında hayatını kaybetmelerinden sorumlu olduğunu belirten Akdoğan, bölgedeki herkesin bu mazlumlara neden burada daha emin bir belde sunulmadığını düşünmesi gerektiğini söyledi.

Ortadoğu'da yaşayanların birbirini yok saymadan el ele vererek, bütün bu sorunları çözebileceğini anlatan Akdoğan, yaşanan savaşları, katliam ve sürgünleri ancak bizler durdurabiliriz dedi.