Akdeniz'de Gençlik ve Şehitlik Programı

0
135

Şehitler Ayı Münasebetiyle Akdeniz Derneğinde Gençlik ve Şahitlik Gecesi Yapıldı.

Akdeniz Derneği Ortaöğretim Komisyonu’nun organize Ettiği “Şehitler ve Gençlik Programı” 22 Şubat Cuma günü dernek seminer salonunda yapıldı. Yaklaşık 60 kişinin katıldığı Program Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Anadolu Talebe Birliği’nin Hedef ve çalışmalarının tanıtıldığı tanıtım slayt’ı izlendi.

Akdeniz Derneği Ortaöğretim Komisyon Başkanı Murat Özkaya yaptığı selamlama konuşmasında gençlere seslenerek “Gençler olarak toplumdaki sorumluluğumuzun farkında olmalıyız” dedi.

Ali Akkılıç, Ahmet Cihat Polat ve Ali İmran Kılıksız’ın bağlama ve gitar eşliğinde okudukları ilahiler dinleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Başkanı Turgay Aldemir ile telefon bağlantısı yapıldı. Gençlere yönelik tavsiyelerinde Allah’a Adanmış bir yaşantının önemine vurgu yaparak, “Yaşantımızla Allah’ın rızasına talip olmalıyız.” dedi.

Ardından kürsüye gelen Akdeniz Derneği Başkanı Yusuf Yalçınkaya “şehitlik” kelimesinin sözlük ve kavram anlamı üzerinde durarak “Asıl şehitlik ölüm biçimi değil, yaşam biçimimizle ilgilidir. Allah’ın dininin yaşayan şahitleri olmalıyız ki vefatımızda şehitler olabilelim.” dedi. Şeyh Şamil’in Ruslar ile mücadelesinde ağır yaralanıldığını, yirmi beş günlük bitkisel hayatın ardından gözlerini açtığında annesine ilk söylediği söz “Acaba namaz vaktini kaçırdım mı?” olmuştu dedi.

Daha sonra sırasıyla Hasan Özçiçekçiler, Behçet Alıcıoğlu ve Mahmut Selvi okudukları şiir ve makalelerle örnek bir hayat yaşamış ve şehit olmuş, başta Şeyh Şamil, Hasan el-Benna, Seyyid Kutub, Ali Şeriati, Malcolm X, olmak üzere birçok İslam şehidi anıldı.