Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Akdeniz'de Gençlik buluşması ve Kitap Tahlili

Akdeniz'de Gençlik buluşması ve Kitap Tahlili

0
Akdeniz'de Gençlik buluşması ve Kitap Tahlili

Akdeniz Derneği’nde ortaöğretim seviyesindeki gençlerle aylık Gençlik Buluşması ve Kitap Tahlili programı düzenleniyor.

Akdeniz Derneği Orta Öğretim Komisyonu tarafından ortaöğretim seviyesindeki gençlere yönelik hazırlanan aylık Gençlik Buluşması ve Kitap Tahlili programının ilki 27 Ekim Pazar günü saat 13’te gerçekleşti.

Mahmut SELVİ’nin sunuculuğunu yaptığı kitap tahlili ve gençlik buluşmasına Ahmet Cihat POLAT’ın Kuranı Kerim tilaveti ve Arif KAMIŞ’ın meal okuması ile başlandı. Ardından Mehmet Şahin tarafından Richard Bach’ın Martı kitabının tahliline geçildi. Tahlilin ilk aşamasında gençlerle karşılıklı olarak okumanın önemi, kitap okumanın bize neler kazandırdıkları, neden kitap okumalıyız sorularının cevabı arandı. Kitap tahlilinin ikinci aşamasında, martı Jonathan Livingstone’in öyküsüne geçildi. Sayın Şahin öyküyü hedefleri olan, hedeflerine varmak için yaşadığı sürünün dışlamalarına sabırla direnen, hedeflerine ulaştığında kendine yeni hedefler çizen, sıradanlıktan mükemmelliğe adım adım ilerleyişin kendi sınırlarını aşmanın özünü özgürlüğünü bulmanın çabası olarak değerlendirildi.

Kitap tahlilinden sonra gençlere sorgulamanın ve direncin önemini, zulme ve haksızlığa karşı kişinin inandığı değerleri sonuna kadar savunması gerektiğini anlatan 2X2=5 eder adlı kısa film izletildi.

Kısa filmden sonra Sabahattin Kazanın Sanata ve Spora Genç Bakış isimli söyleşisine geçildi. Konuşmada sanatın ve sporun ırkın, dilin, cinsiyetin önüne geçtiği, sanat ve sporun statülerin üzerinde bir anlayış olduğu vurgulandı. Bir sanat eserine ya da bir müziğe önyargılarımızdan kurtularak yaklaşmamız gerektiği, doğruyu kabul etmemiz, eksiği tamamlamamız, kötüyü ayırıp bir kenara koymamız gerektiği vurgulandı. Söyleşi müzik dinletileri ve fotoğraflarla iz bıraktı.

Program yapılan ikram ve gelecek programın duyurusuyla tamamlandı.

Bir sonraki program 24 Kasım Pazar saat 13’te.