Akdeniz Derneği’ne Ziyaret

0
Akdeniz Derneği’ne Ziyaret

Kızılay Toplum Merkezleri Mersin Müdürlüğü yetkilileri Akdeniz Derneği’ni ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ziyarette, Akdeniz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Melikşah Yalçınkaya ve İyilikder Mersin Temsilcisi Hasan Karakurt, İyilikder faaliyetleri hakkında Kızılay Toplum Merkezleri Mersin Müdürlüğü yetkililerini bilgilendirdi.

Kızılay Toplum Merkezlerinin faaliyetleri hakkında kısaca bilgi veren yetkililer, Toplum Merkezlerinin, şehirlerde yaşayan Suriye uyruklu mültecilerin psikososyal destek, koruma, yönlendirme ve eğitim çalışmaları aracılığıyla hayata kazandırıldığını belirtti.

Toplum Merkezlerinde “çocuk programı” , “yetişkin programı”, “yönlendirme faaliyeti” ve “ev sahibi halkla kaynaştırma çalışmaları” olmak üzere 4 farklı hizmet alanı bulunuyor. Öncelikli olarak, afet ve savaş dönemlerinde nüfusun en zayıf kesimi olan çocuk ve kadınlara hizmet vermeyi amaçlayan merkezler, Suriyeli yetişkin erkeklere ve engelli bireylere de hizmet sağlamayı hedefliyor.

Suriyeli gönüllü öğretmenler tarafından 6-10 yaş aralığındaki çocuklara Arapça dersleri veriliyor. 9-13 yaş aralığındaki çocuklara ise yaşadıkları topluma uyum sağlamaları adına “gençlik çalışanları” tarafından Türkçe dersi veriliyor. Bir diğer yaş grubu olan 10-13 yaş aralığındaki Suriyeli çocuklar ise temel bilgisayar eğitimi alıyor.

Toplum Merkezlerinde yetişkinler için de birçok program mevcut. Dil ve beceri kursları, mesleki eğitimler, seminerler ile sosyal ve kültürel etkinlikler sayesinde yetişkinlerin toplumsal uyum konusundaki sorunlarına çare bulunuyor.