Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu ‘2. Kadın Çalıştayı’nı gerçekleştirdi

Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu ‘2. Kadın Çalıştayı’nı gerçekleştirdi

0
Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu ‘2. Kadın Çalıştayı’nı gerçekleştirdi

Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu “2. Kadın Çalıştayı”nı “Modern Zamanlarda Cemaat” üst başlığıyla gerçekleştirdi.

Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu ‘2. Kadın Çalıştayı’nı “Modern Zamanlarda Cemaat” üst başlığı; “Dava ve cemaat, ümmet bilinci, kardeşlik, birlikte yaşama, istişare, meşveret, gönüllülük, sorumluluk ve aidiyet”  alt başlıkları ile gerçekleştirdi. Çalıştay, derneğin merkezinde yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan Çalıştay, Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu’nun yapmış olduğu faaliyetleri içeren tanıtım filmi ile devam etti.

Moderatörlüğünü Esma Altın’ın yaptığı Çalıştay’ın ilk sunumu “cemaat” başlığı altında Bilge Gökşen tarafından yapıldı.

 

Gökşen konuşmasında “Kim daha fazla insan ise daha fazla dertli olur, derdi olanın da davası olur. Dava adamı sonuç odaklı yaşamaz, Allah adına yürür. Dava, yolun sonuna varmak değil yolda olmaktır. İslam davası, yüreğiyle, sevgisiyle devleşecek iman ister. Cemaat olmak zulme karşı güçlü bir ses demektir” dedi.

“Ümmet bilinci, kardeşlik ve birlikte yaşama kültürü” alt başlığı konusunu Emine Selçuk sundu. Selçuk konuşmasında, “Haccın, ümmet bilincinin en çok yaşandığı yer olduğunu ve hatta Malcom X’in 39 yıl Amerika’daki hayatından sonra hacda gördüğü ümmet bilinciyle imanının kuvvetlendiği” örneğini verdi.

Selçuk, “Kardeşlik ve birlikte yaşama kültürünü kazanmak için sahabelerin hayatlarına bakmak gerektiğini, ensar ve muhacir kardeşliğini günümüze taşımamız gerektiğini, dünya Müslümanlarının buna ihtiyacı olduğunu” söyledi

Program, kısa bir ilahi dinletisinin ardından Hayriye Ada’nın “istişare ve meşveret” konulu sunumu ile devam etti.

Hayriye Ada sunumunda, “istişarenin her durumda bizler için farz olduğunu, eğer istişare yapılmazsa cemaat ruhundan uzaklaşılacağını” belirtti. Peygamber efendimiz (sav)’in hayatından örnekler ile istişarenin önemine değinen Ada, “istişarenin nasıl yapılması ve ilkelerinin neler olduğu” konularına değinerek Ali Şeriati’nin duası ile sunumuna son verdi.

Çalıştay’ın son başlığı olan “gönüllülük, sorumluluk ve aidiyet” konusunun sunumu Songül Aksüt tarafından yapıldı.

Aksüt sunumunda, “sorumluluk duygusu taşıyan tek varlık insandır. İnsanın sorumluluk alanı vicdani, içtimai ve dini sorumluluktur. Gönüllülük, sorumluluklarımızı yerine getirirken yapılan faaliyetleri can-ı gönülden yapmaktır” şeklinde konuştu.

 Aksüt konuşmasına şu şekilde devam etti, “sizden hiçbir ücret istemiyorum, benim ücretim Allah katındadır” ayeti kerimesini şiar edinmeliyiz. Aidiyet sorumluluklarımızı,  gönüllü olarak yaptığımız işleri, toplu olarak yapmalıyız ve bir gruba tabi olmalıyız. Onun kaide ve kurallarına uymalıyız.”

Oldukça verimli geçen Çalıştay programı Elif Kutlu’nun kapanış duası ile sona erdi.