Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Akdeniz Derneği Hizmet İçi Eğitim Programı düzenledi

Akdeniz Derneği Hizmet İçi Eğitim Programı düzenledi

0
Akdeniz Derneği Hizmet İçi Eğitim Programı düzenledi

Akdeniz Derneği, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in konuşmacı olarak katıldığı Hizmet İçi Eğitim Programı düzenledi.

Akdeniz Derneği, Suphi Öner Öğretmenevinde Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in konuşmacı olarak katıldığı “İslam Dünyasının Dünü Ve Bugünü” üst başlıklı hizmet içi eğitim programı düzenledi.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programa Anadolu Platformu Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Gazi Kılıçparlar, Mersin İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Tahsin Poyraz ile Akdeniz Derneği komisyon birimlerinde çalışan sorumlu üyeler katıldı.

Aldemir, kısaca şu hususlara değindi:

“Malumunuz, bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak uzunca bir süredir tarih dışına, yaşam alanlarının dışına bir itilmişlik, bir savrulmuşluk yaşadık.

Bizler, İslam dünyası olarak 800’lü yıllarda medeniyetin ocağı olmak, merkezi olmak, insanların tüm sorunlarına derman olmaya dönük bir ivme yakalamıştık ve İslam dünyası dünyadaki tüm gelişmelerin konuşulduğu, sorunların çözüm bulunduğu bir diyara dönüşmüştü.

Ancak bu süreç devam ederken birçok medeniyetler kuruldu, insanlar başı sıkışınca buralara geldi adalet buldu, kültürünü, örfünü, inancını yaşama fırsatı buldu. Bu onur duyulacak bir geçmiştir bizim için.

Ancak 1500’lü yıllara gelirken, yaşanan gelişmelere karşı Arapça ilmin diliyken buna dair gelişmelere hoyrat davranışlarımız, duygu kırılmalarımız, diğer taraftan askeri gelişmelerin fikir ocakları gölgede bırakması, yönetim ve din algısındaki daralma elimizdeki fırsatı kaybetmemize neden oldu.

Şu anda ise mazlumlar batıya sığınmaya çalışıyor. Mazlumlar gidecek yer bulamıyor.

Biz şehrin aşağı tarafından gelen insanlarız. Biz ötekileştirmenin yok sayılmanın ne demek olduğunu bilen insanlarız. Bugün üç-beş imkân elde ettik diye işitmez ve görmez olursak kaybederiz.

Teşkilatlarımızda özne insandır. Birbirimize ve en zayıfımıza verdiğimiz kıymet kadarızdır.

Fikir kaynakları, finans kaynakları, karar alma mercilerindeki açıklık ve şeffaflığı önemsiyoruz.

Yeniden birbirimizi sevdiğimiz zaman, yeniden birbirimizin kurtuluşu için kanat çırptığımız zaman bu dünyada mazlumların ve mağdurların sesi olabiliriz.

Daha çok namaz kılmamız yetmiyor. Biz bu şehirlerde Müslümanca yaşamın formunu üretebilirsek, bir dönüşümden söz edebiliriz.

Modern dünyayı yönetecek aklı ve irfanı inşa etmemiz lazım.

Program, soru-cevap şeklinde söyleşinin ardından tamamlandı.