Akdeniz Bölgesi Ortaöğretim Çalıştayı

0
203

Akdeniz Bölgesinin 3. Geleneksel Ortaöğretim Çalıştayı’nın erkek öğrencilere yönelik ikinci etabı 14 – 15 Nisan 2012 tarihlerinde Payas’da gerçekleşti

Akdeniz Bölgesinin 3. Geleneksel Ortaöğretim Çalıştayı’nın erkek öğrencilere yönelik ikinci etabı 14 – 15 Nisan 2012 tarihlerinde Payas da mukim Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Alanya Sebilay Derneği, Mersin Akdeniz Derneği, Tarsus Erdem Der Derneği, Adana Ülfet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Osmaniye İlim Sanat Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Antakya Kardelen Derneği, Kırıkhan Umut Eli Derneği ve Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği olmak üzere 120 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Çalıştayda Mücahit GÜLTEKİN “Gençliğin Savrulması Karşısında İslami Duruş”,  Ramazan KAYAN “Vahyin Kılavuzluğunda Gençliğin Kimlik İnşası” konulu seminerler verdiler. Mersin, Osmaniye, Adana ve Reyhanlı’dan katılımcıların  ‘’Kimliğimizin Önümdeki Engeller ve İslami Duruşumuz’’ Konulu Panelleri ve grup atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

İlahi ve ezgilerin söylendiği çalıştay, Payas kale ve kervansaray gezisi ile sonlandırıldı.

Seminer, panel ve grup çalışmaları sonucunda hazırlanan, 10 maddeden oluşan, sonuç bildirgesinde kimlik tercihini şekillendirmiş Müslüman genç profili çizildi.

Bildirgede profili çizilen ideal Müslüman genç:

İslam’a bir ideoloji olarak değil, bir yaşam biçimi olarak yaklaşan, bu yaşam biçiminin temel dinamiklerinin vahiy, sünnet ve güzel ahlak olduğunun farkında olan, hazcı olmayan, hazzın getirdiklerini kimliğine yansıtmayan ve onunla savaşan,  peygamberane bir anlayışı örnek alarak çevresine yaymaya çalışan, nefsin istek ve arzularına dur diyebilecek iradeye sahip olan, çağının Yusuf’u olabilmek için, Yusuf (a.s.) gibi yüzünü Allaha dönerek nefsinin aşırı isteklerine karşı sırt çeviren, karşılık beklemeden her zaman yanında olan ailesinin kimlik oluşumunda öneminin farkında olup, ileride iyi birer aile olmak için onların yanında olan, Medya ve interneti faydalı kullanan, Müslümanların medya ve internete hakim olabilmesi için düşünce ve projelerini daha geniş kitlelere ulaştırılmasını önemseyen. Ancak bunları yaparken internet bağımlısı olmayan, gençlikte yapılan işin, adının anılacağı iş olacağının farkında, Allah’tan başkasına boyun eğmeyen, zalimlere karşı dik duran, dünyanın geçici rahatını ve konforunu değil; ahiretin sonsuz nimetlerini tercih eden, gözlerini harama bakmaktan sakınan, toplum içerisindeki ilişkilerinde İslam’ın emrettiği kurallara riayet eden, basit, bayağı tutum ve davranışlardan imtina eden, modernizmin etkisinde tükenmiş özne profilinden uzak, zaman ve sağlık nimetlerinin farkında, vücudun Allah’ın birer emaneti olduğunun ve korumakla mükellef olduğunun bilincinde olan, emaneti koruyan, sadece bedensel sağlığı değil, Allah’ın verdiği düşünebilme kabiliyeti doğrultusunda iradesini kuvvetlendiren, sağlam şahsiyetli kişidir.