AKDAV’ın Geleneksel İftar Programı Gerçekleşti

0
303

AKDAV’ın geleneksel iftar programı Pazar günü Esenler Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV), bu yıl geleneksel Ramazan iftarını Esenler Kültür Merkezi’nde yaptı. 12 Haziran Pazar günü yapılan iftar programına çok sayıda davetli katıldı.

Programa Kur’an tilaveti ile başlandı. Ardından vakıf başkanı Ahmet Çamurluoğlu konuşmasını yaptı. Çamurluoğlu konuşmasına şu cümlelerle giriş yaptı; ”İçerisinde bin aydan daha hayırlı geceyi barındırın Ramazan ayına ulaşmayı bize nasib eden Rabbimize hamdolsun. Ümmetin yaşadığı sıkıntılar sebebiyle Ramazana buruk bir yürekle ulaşmış olsak da, Allah’a olan inancımız ve teslimiyetimiz bizi teselli ediyor. Çünkü biz O’na güvenmiş, O’na dayanmış ve sadece O’dan yardım dilemişizdir.”

Çamurluoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte, toplumun genleriyle uyuşmadığı halde yeni bir paradigma oluşturulmak istenmiştir. Halk baskı, zulüm ve jakoben ulusalcı elitlerin eliyle bu düşünceleri kabule zorlamıştır. Zulmün her çeşidi dikta rejim tarafından reva görülmüştür. Anadolu coğrafyasının her bölgesinde kitlesel katliamlar, suikastlar, sürgünler, toplu idamlar, yargısız infazlar, açık alanda ve kapalı mekânlarda akla hayale gelmeyecek işkenceler, akıl almaz yasaklar, tecritler, yozlaştırma ve yobazlaştırma çalışmaları, toplumu ahlaken çökertme çabaları, dinsiz, kitapsız bir nesil yetiştirme uğraşları ve daha niceleri yapılmıştır.

Tüm bu yaşanmışlıklar içerisinde Kürt Sorunu da bedeli ağır olan sorunlardan birisidir. Bu sorun seksenli yıllarda başlamış bir sorun değildir. Cumhuriyetin kuruluşu ile başlayan ve bir ulus devlet kurma çabası içerisinde olan, kendisini ülkenin tek sahibi gören ulusçuluğun dar sınırlarından kurtulamamış beyaz Türkler eli ile ortaya çıkarılmıştır. Müslüman Kürt halkı katliamlar, sürgünler, idamlar, tecritler, aşağılama, yok sayma gibi ağır bedeller ödemek zorunda bırakılmıştır. Allah’ın, yaratılıştan insana bahşettiği tüm haklardan, halk mahrum bırakılmıştır.

Kürt Halkı, Müslüman bir halktır ve tarih boyunca asla İslam’a ihanet etmemiştir. Anadolu coğrafyasında maruz kaldığı bunca zulme rağmen Müslüman kimliğini muhafaza etmiştir. Bunların yanında dünyanın birçok yerinde mazlumlara karşı zalimler zalimliklerine devam etmektedir. Rabbimden, bereket ve rahmet ayı olan Ramazanın Müslümanların birliğine, mazlumların çektikleri sıkıntılardan kurtuluşuna, insanlığın huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını diliyorum.”

Çamurluoğlu’ndan sonra Ramazan Kayan Hoca bir konuşma gerçekleştirdi. Kayan, bazı hususların günde alınıp o şekilde yaşamanın gerektiği üzerine vurgu yaptı. Kayan, gündeme alınması gereken hususları ise şöyle sıraladı:

1- Efendimiz(s.a.v)’in ‘Aranızda selamı yayınız’ uyarısını güncellememiz gerekiyor. Selamla yüreklere dokunulmalı. Tabela, etiket ve coğrafya farklı olabilir, ama bir selamın çok şey olduğunu özellikle belirtmemiz gerekiyor. Bugüne kadar selam vermeyi geciktirdiğimiz insanlara selamımızı verelim.

2- Saflarımızı sıklaştıralım. Bunu yaparak bireyselleşme, dünyevileşmeyi engelleriz. Saflarımızı netleştirerek saflarda yerimizi almamız gerekir.

3- Rabbimizle olan ilişkimizde secdelerimizi de arttırmamız gerekiyor.

4- Birlikte bir sefer hesabı yapılmalıdır. Hem iç dünyamıza hem de dış dünyaya yönelik seferlerimiz olmalı.”

Ramazan Kayan, konuşmasını dua ederek bitirdi.

Kayan’ın konuşmasının ardından iftar programı sona erdi.