AKDAV, M. Salih İbrahim’i Ağırladı

0
330

AKDAV İmamlar ve Yurtdışı Mezunları Komisyonu, Eritreli Dr. Mühendis Muhammet Salih İbrahim’in konuşmacı olduğu bir söyleşi programı düzenledi.

AKDAV (Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı) İmamlar ve Yurtdışı Mezunları Komisyonu, Eritreli Dr. Mühendis Muhammed Salih İbrahim’i ağırlayarak mazlum İslam coğrafyası Etiyopya ve Eritre üzerine bir söyleşi programı gerçekleştirdi.

Muhammet Salih İbrahim’in konuşmasının ana temasını Habeş bölgesi Eritre, Etiyopya ve Sudan’ın güney kesimi oluşturdu. İbrahim, Eritre ve Etiyopya tarihi, emperyalizmin bölgedeki planları, bu iki ülkenin kurtuluşu için yapılması gerekenler üzerine bir sunum yaptı.

Muhammet Salih İbrahim bölgenin son durumu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu 3 ülkenin öz insanını birbirinden ayırt etmek mümkün değildir. Afrika boynuzunu Eritre, Etiyopya, Sudan ve Somali oluşturur. Buna “Koş” bölgesi denir. Habeşistan’ın bugünkü toprakları olan bu iki ülkeye İslâm bi’setin 5. yılında, Hıristiyanlık ise miladi 315 yıllarında girmiştir.

19. yüzyıla kadar bu bölgede Müslüman nüfus %80’dir. 20. ve 21. yüzyıllarda Avrupa Topluluğu ise buradaki Hıristiyan nüfusu %65 olarak belirtir. Ancak bunun tam tersi doğrudur. İspanyollar ve Katolik Kilisesi, Habeşistan’ın tarihi faktöründen bu bölgenin İslami kimliğini asla kabul etmemektedir. Tarihte bunun için zaman zaman İspanyolların desteği ile kanlı savaşlar olmuştur.

Bölge bozulmamış berrak bir İslami kimliğe sahiptir. Düşünce olarak bölgede sofi, selefi, Müslüman kardeşler bulunmaktadır. Eritre nüfusu 7,5 milyon, Etiyopya ise 105 milyondur. Ülkede 80 farklı dil bulunmaktadır. Eritre İslami hareketinin 1960 yılında başlattığı bağımsızlık direnişi 1990’lı yıllarda Müslümanlarının lehine son bulmuştur.

30 yıl savaşan Eritre Müslümanlarına devlet hakkı verilmek istenmedi. Direten Müslümanların talebine cevap veren batı ve onun yanındaki güçler, 1993 yılında devlet olma statüsünü kabul etti.

Acı gerçek şu ki; savaşı kazanan Müslüman Eritreliler masaya Avrupa Topluluğu ve Etiyopya’ya karşı sadece tek başına oturdular ve devlet yine Hıristiyan yönetime bırakıldı. Batılı güçler bununla da kalmayıp güçlü Etiyopya’ya sahilde hiçbir hak vermedi. ‘Sadece Eritre üzerinden denize açılabilir’ şartını koydu.

Eritreli Müslümanlar devlet olduktan sonra, yine zülüm ve çok şiddetli baskılar altında yaşamına devam etmektedirler. Kelimenin tam anlamıyla komünist bir yapı var. Müslümanlarının hiçbir hakkı yoktur.

Etiyopya’da ise son dönemde rahat bir ortam var. Hıristiyan yönetime rağmen tüm halklara eşit haklar veriliyor. Türkiye ile çok iyi ilişkileri var. Ülkede 350 kadar Türk yatırımcı var.”

Söyleşi programı soru-cevap faslının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.