Akademisyenler Platformu Yol Haritasını Belirledi

0
284

Anadolu Platformu’nun desteğiyle yaklaşık 9 aydır toplantılar yapan akademisyenler, “Akademisyenler Platformu” ismiyle dernekleşme kararı aldılar.

Anadolu Platformu’nun desteğiyle yaklaşık 9 aydır toplantılar yapan akademisyenlerin başlattıkları çalışmalar, 1 Mayıs’ta Ankara’da yapılan toplantıyla son şeklini aldı ve akademisyenler, Akademisyenler Platformu ismiyle dernekleşme kararı aldılar.

 

Akademisyenler İnisiyatifi bugüne kadar 13 bölge toplantısı yaparak 600’ü aşkın akademisyenle bir araya geldi.

 

Gaziantep, Diyarbakır, Van, Samsun, Trabzon, Malatya, Konya, Kayseri, İstanbul, Isparta, Sakarya ve Ankara bölge toplantılarını gerçekleştiren akademisyenler, bu oluşumda yer alacaklar. Prof. Dr. Muhittin Atman, Prof. Dr. Bilal Sambur, Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Ekrem Atalan, Yrd. Doç. Dr. Mahsum Aytepe ve Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in öncülüğünde gerçekleşen toplantılarda 600’ü aşkın akademisyenle doğrudan görüşmeler ve istişareler yapıldı.

 

Bölge toplantılarında, akademisyenlerin sorunları, talepleri ve sorumlulukları ucu açık bir şekilde değerlendirme-müzakere ortamı içinde gerçekleştirildi.

 

1 Mayıs’ta Ankara’da Estergon Kalesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve gün boyu süren çalıştaya Türkiye’nin her bölgesinden temsilci düzeyinde 80 akademisyen katıldı. Her branştan akademisyenin katıldığı bu toplantıda, bölge toplantılarında ortaya çıkan yol haritası değerlendirildi.

 

Akademisyenler Platformu, akademik bilgi ve birikimin toplumla buluşmasını sağlamak ve akademisyenler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için uygun bir zemin oluşturmak amacıyla kuruldu. Ahlakilik, adalet, insan hakları, özgürlük, evrensellik, çoğulculuk ve katılımcılık, mesleki liyakat ve ekoloji gibi temel değerleri öne çıkarma amacını güden Akademisyenler Platformu, bilgi üretme ve paylaşma, nitelikli insan kaynağı ve akademisyen yetiştirme, toplumsal sorunlara duyarlılık ve akademik sorunlar gibi alanlarda da faaliyetlerde bulunacak.

 

Akademik hayatın güçlü bir sesi olma iddiası ile yola çıkan ve uzun bir çalışmanın sonunda dernekleşme aşamasına geçen Akademisyenler Platformu, kurumsallaşma aşamasını tamamladıktan sonra yakında gerçekleştireceği büyük bir çalışma ile kamuoyuna çıkmaya hazırlanıyor. Platformun Ankara merkezli olması planlandı.