AKADDER Kahvaltı Programı Düzenledi

0
198

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER), “Kalemler İyilik Yazsın” kampanyası kapsamında Cerablus’ta yapılacak okul yararına kahvaltı programı düzenledi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER), “Kalemler İyilik Yazsın” kampanyası kapsamında Cerablus’ta yapılacak okul yararına Şahinbey Plaza’da kahvaltı programı düzenledi. 1 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen programa Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, AKADDER Başkanı Rabia Aldemir, Suriyeli Aydın, Mütefekkir ve Kanaat Önderi Esat Mustafa, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, STK temsilcileri ve hayırseverler katıldı.

Kahvaltı dolayısıyla bir konuşma yapan AKADDER Başkanı Rabia Aldemir, Türkiye’de yaşayan dindar kadınlar olarak her türlü ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirterek; “Başörtümüzden dolayı devlet dairelerine giremedik, kendi okullarımızda okuyamadık. Ama şimdi o günleri geride bıraktık. Hamdolsun devlet ve millet olarak birlikteyiz şuanda. Ayrımcılığa uğramanın, gaip kalmanın, ötekileşmenin ne olduğunu biz çok iyi biliriz. Bundan 6 yıl önce Suriyeli kardeşlerimiz Türkiye’ye gelmeye başladığında biz işte bu duygularla kardeşlerimize kollarımızı açtık. Yüreği olan insan nasıl bunlara duyarsız kalabilirdi? Cerablus bize yarım saat uzaklıkta. Türk ordusu ve ÖSO orayı güvenli hale getirdikten sonra ekiplerimizle oraya yardım ulaştırmak için gittik. DEAŞ’ın oradaki okulları tahrip ettiğini, geçtiği yerleri nasıl cehenneme çevirdiğini gördük. Akadder olarak Türkiye genelinde başlattığımız bu kampanya ile bir nebze de olsa Suriyeli kardeşlerimizin yaralarını sarmak istiyoruz. Elimizden geldiği kadar güçsüzlere güç, sesimizin yettiği kadar sessizlerin sesi olmaya çalıyoruz. Bu kapsamda birçok şehirde çeşitli etkinlikler yaparak nakdi yardım topluyoruz. Milliyetimizi, mezhebimizi, cinsiyetimizi tüm farklılıklarımızı bir tarafa bırakarak insanlık için bu kampanyaya destek verelim” dedi.

Belkıs Derneği’nden Nadya Cuma da; “Bu hayırlı çalışmaya destek verdiğiniz için ve Suriyelilere sahip çıktığınız için sizlere çok teşekkür ederim” dedi.

Suriyeli Aydın, Mütefekkir ve Kanaat Önderi Esat Mustafa ise; “Suriyeli ve Türkiyeli kadınların bir araya gelerek bu kampanyayı düzenlemesi çok güzel. Böylesi güzel bir günde Suriyeli ve Türkiyeli kardeşlerimizin bir arada olmasından çok mutluyum. İşte yeni Türkiye budur.” dedi.

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer de; “Kalemler İyilik Yazsın kampanyasıyla Suriye’deki çocuklarımızın eğitimsiz kalmaması için bugün buradayız. 21 Yüzyılda Suriyeli kardeşlerimiz katledilmekte ve 7 milyon muhacir kardeşimiz ülkesini terk etmek sorunda kaldı. Batı dünyası ise buna seyirci kaldı. Biz ise o kardeşlerimize sahip çıkmak için çabalıyoruz. Cerablus’ta Fırat Kalkanı Operasyonundan hemen sonra bir okulun tadilatını yaparak eğitime kazandırdık. Şuanda orada bin 200 çocuğumuz eğitim görüyor” dedi.

AKADDER, “Kalemler İyilik Yazsın” kampanyası ile Cerablus’ta bir okul yaptıracak. Kahvaltı programından elde edilen gelir bu okul inşaatında kullanılacak.