Akadder İslam Dünyası STK’ları Birliği Toplantısına Katıldı

0
321

Akadder İslam Dünyası STK’ları Birliği 3. Yüksek İstişare Toplantısına Katıldı

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) 3. UAE Yüksek İstişare Kurulu toplantısını 12 Ocak’ta İstanbul Akgün otelde gerçekleştirdi. 40 ülkeden 85 alim ve akademisyenin iştirak ettiği toplantıya Akadder Yönetim Kurulu Başkanı Rabia Aldemir de katılım sağladı.

Açılış programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt’un  açılış konuşmasıyla başladı. Uluslararası Aile Enstitüsü eş başkanı Dr. Rabiye Yılmaz, önceki dönem Yüksek İstişare Kurulu toplantı kararları ve bu süreçte yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Çalışma masalarının faaliyetlerinin sunumları gerçekleştirildi.

Yüksek İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr. Hatice Müfid (Fas), Strateji ve Literatür Geliştirme Masası tarafından yapılan ve yapılması planlanan faaliyetler hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler. Uluslararası Antlaşmalar ve Kamu Politikaları Masası’ndan Prof. Dr. Raafat Mikati(Lübnan) ve Dr. Kamilia Hilmi (Mısır), birim faaliyetleri ve gelecek programlar hakkında bilgilendirme yaptı.

Prof. Dr. Burhanettin Can, Saha Çalışmaları ve Envanter Masası faaliyetleri hakkında konuşmalarını gerçekleştirdi ve  kurul üyeleri konuyla ilgili fikirlerini istişare etti. Moritanya’dan üye Zeinebou Taghi, Basın Yayın ve Tanıtım Masası faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımı yaptı.

Pakistan’dan üye Samia Raheel Qazi ve Katar’dan Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği, Aile Fıkhı Masası faaliyetleri ve gelecek projeksiyonu hakkında konuşmalarını gerçekleştirdi. Cezayir’den üyeler Aicha Bel Hadjar ve Dr. Fadile Grine, Uluslararası İlişkiler Masası’nın faaliyetleri ve yeni dönem programları hakkında sunumlarını gerçekleştirdi.

  1. Yüksek İstişere Kurulu Toplantısı kapanış duası ve aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.