Ana Sayfa Manşet Haberi Aile Çalıştayı İkinci Günü Tamamlandı

Aile Çalıştayı İkinci Günü Tamamlandı

0
Aile Çalıştayı İkinci Günü Tamamlandı

Aile Çalıştayı İkinci Günü Forum ve Teşekkür Konuşmasının Ardından Tamamlandı

Aile Çalıştayının İkinci Günü Yapılan forum ve İcra Kurulu Başkanı Turgay Aydemir’in yaptığı teşekkür konuşmasının ardından sonlandı.

Aile Çalıştayı’nın İlk günü; Hak, Sorumluluk ve Aile, Dini Söylem ve Gelenek, Medya, iletişim, teknoloji ve Aile, Aile ve Sosyal Hayat, Mahremiyet, Değer Aktarımında Ailenin Rolü ve Çocuk atölyeleri gerçekleşti.

Çalıştayın son günü yapılan forumda gerçekleşen atölyelerin değerlendirilmesi şu şekilde:

Hak, Sorumluluk ve Aile masası: Ailenin toplumun temeli olduğu, kurulmasının ve hiç istememekle birlikte dağılmasının hukukun konusu olduğu ama sürdürülebilmesinde ahlakım ön planda olduğu konuşuldu.

Dini Söylem ve Gelenek Masası: Dini  söylemimizin gelenekten kopmadan, bugünü ıskalamadan geleceğe yatırım yapacak ve her an hareket halinde olan bir düşünce be amel olması gerektiği vurgulandı.

Medya, iletişim, teknoloji ve Aile masası: Gelenek ile yeniliğin bir arada yürüyebilmesi için sosyal medya içerik konusunda desteklenmeli, medya ve teknoloji okur yazarlığı müfredat haline getirilmeli şeklinde ortak bir kanıya varıldı.

Aile ve Sosyal Hayat masasında: Aile ve sosyal hayat dengesini kurarken karşılaştığımız sorunlar, kültürel değer aktarımında ailenin rolü ve toplumsal huzuru sağlamada ailenin misyonu konuları görüşüldü.

Çocuk atölyesi: 7-10 ve 11-17 yaş gruplarına yönelik gerçekleştirilen Çocuk atölyelerinde tanışma oyunları , aile temalı sanat ile kendini ifade etme ve aileye dair soruların cevaplandığı ‘yaz yapıştır’ etkinlikleri gerçekleştirildi. Atölye çıktıları program sonunda sergilendi.

Mahremiyet masası: Mahremiyetin mesafe ve sınır kavramları ile beraber düşünülmesi gerektiği ancak insan haysiyeti ve onurunun zarar görmesi durumunda ve ailenin farklı açılardan sorun yaşaması halinde sorunun yapısına göre farklı danışanlara başvurulması ya da olaya şahit olanların müdahale etmesi gerektiği konuşuldu.

Değer Aktarımında Ailenin Rolü masası: “Kendi değerlerimizi bir sonraki nesle aktarmada ailenin etkisinin azalmasının sebepleri nelerdir?” “Değer aktarımında toplumda azalan ailenin rolünü, sivil toplum çalışmalarıyla nasıl dengeleyebiliriz?” “Değer aktarımında vakıf, ev, iş ve gündelik hayatımızın dengeli bir şekilde sürdürülmesini nasıl sağlayabiliriz?” soruları üzerinde duruldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.