Ahmet Taş / 7.Kuzuluk Buluşması ve Anadolu Platformu

0
275

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformunun, Adapazarı’nın Akyazı ilçesi Kuzuluk Kasabası İhlas Kaplıcalarında, geleneksel olarak düzenlediği Anadolu buluşmalarının 7.si 24-29 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapıldı.

Kars’tan Çanakkale’ye, Hatay’dan İstanbul’a, Samsun’dan Alanya’ya Anadolu’nun tamamına yakınından İl ve İlçelerdeki Eğitim amaçlı sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinden oluşan bay-bayan, amir- memur 700’e yakın insan işini gücünü bırakmış bir hafta sürecek çalışmalara katılmak, geleceğin inşası için verimli çalışmaları ortaya koymak, bilgi ve tecrübelerini paylaşmak için yüzlerce km yol alarak kuzuluğa koşmuşlardı.

Bu yıl İNSANLIĞIN ADALET VE ÖZGÜRLÜK ARAYIŞI üst başlığı altında görüşlerin, fikirlerin, tecrübelerin konuşulduğu program boyunca, bir birinden değerli konuşmacılar fikirlerini dinleyenlere aktarma ve birbirinden değerli sorulara cevap verme imkânı buldular.

Sabah saat 9.00, öğleden sonra 14.00, akşam 21.00’da başlayıp 2 saat kadar süren panel konferans ve söyleşilerde konuşmacılar, salonları tıklım tıklım dolduran dinleyicilere birbirinden değerli bilgiler verdiler. ADALET VE ÖZGÜRLÜK arayışının öneminden bahsettiler, sorulara aydınlatıcı cevaplar verdiler.

-Hak arama bilinci alt başlığı altında: Yeşilay başkanı Av. Muharrem BALCI ve Av. Cüneyt TORAMAN

-Yeni Dünya’ya biz ne söylüyoruz alt başlığı altında: Prof. Dr. Mazhar BAĞLI ve Ümit AKTAŞ

-Arap devrimleri Arap halklarını özgürlüğe taşır mı alt başlığı altında: Moritanya’dan Muhammet Muhtar ŞARKIT ve Mısır’dan Salah SULTAN

-Yeni Türkiye hangi dinamikler üzerinde inşa edilmeli alt başlığı altında: Ahmet ÖZCAN ve Taha ÖZHAN

-İslam düşüncesinde Adalet ve ÖZGÜRLÜK SERÜVENİ konusunda: Davut ÖZGÜL

-Türkiye’de Adalet Ve Özgürlüğe Farklı bakışlar konusunda: Ümit FIRAT ve Ethem SANCAK

-Adalet ve Özgürlük arayışına farklı bakışlar adlı söyleşide: MAZLUMDER eski başkanlarında Yılmaz ENSAROĞLU

-Adalet ve Özgürlüğün Aile Ve Toplumda içselleştirilmesi konusunda: Prof. Dr. Aliye Mavili AKTAŞ

-Adalet’in Sembol İsmi HZ.ÖMER söyleşisinde: Hüseyin ÖZHAZAR

-Türkiye’de İslami Muhalefetin Özgürlük ve Adalet telakkisi konusunda: Prof. Dr. Yasin AKTAY ve Turgay ALDEMİR

Konuşmaları ve fikirleriyle katılımcıların ufkunu açıcı görüşler beyan edip fikirler sundular.

Sanki bir umre ibadeti havasında geçen; gece gündüz, salonda çay ocağında, pastanede yemekte, ev ziyaretlerinde yoğun bir düşünce ve bilgi paylaşımının yaşandığı, karşılıklı tecrübelerin aktarıldığı 7.Anadolu buluşması sonunda katılımcılar, yeni bir heyecan farklı bilgi birikimi ve öğrendiklerini hayata geçirmenin umut ve heyecanı ile seneye tekrar buluşmak için yüzlerce kilometre yol kat ederek memleketlerine dönmek için birbiriyle vedalaşarak yola koyuldular.

Anadolu Platformunun 7.sini düzenlediği ve bağlı kurumlar ile kurumların müntesiplerinin fikir düşünce bilgi birikimi ve tecrübe paylaşımını artırmayı amaçlayıp, dar kalıp ve mekânlardan kurtulup, insanlığın derdinin paylaşılmasına kapı aralayacağına inandığım bu buluşmada emeği geçen tüm yönetici, üye, gönüllü ve dostlarını tebrik ediyor, Allah emeklerinin karşılığını hayra versin, geleceğimiz için hayır olsun diyorum.