Afrinli Öğrenciler Kültür Merkezi ve Kütüphanelerine Kavuştu

0
499

Afrin Anadolu Kültür Merkezi’nin eğitim öğretime başlanması ve İyilik Kütüphaneleri’nin bölgedeki okullara dağıtılma başlaması dolayısıyla Afrin Anadolu Kültür Merkezi’nde bir tören düzenledi.

28 Ocak Perşembe günü yapılan ve kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşen törene; Anadolu Platformu İcra Kurulu Turgay Aldemir, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Afrin Yerel Meclis Başkanı Muhammed Şeyh Reşit, Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar, mülki ve idari amirler, İyilik Derneği temsilcileri, STK temsilcileri, okul yöneticileri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Bülbülzade Vakfı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliği ile Suriye’nin Azez, Afrin, Cerablus ve El Bab şehirlerinde eğitim, sanat ve fikir çalışmalarıyla bölge halkına hizmet vermesi için açılan Anadolu Kültür Merkezleri bu alanda büyük bir boşluğu doldurmuş oldu.

Törende Anadolu Kültür Merkezlerinin misyonu hakkında katılımcılara bilgi veren Melih Ay şunları söyledi; “Ülkemizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar adeta insanlığın yüz akı olmuştur. Bu çerçevede Anadolu Kültür Merkezleri olarak bizler de Azez’de, Cerablus’ta, Afrin’de, El Bab’da eğitim, sanat ve kültür çalışmalarının bir arada yürütülebileceği ortamlar kurduk. Şuan itibariyle Afrin’deki Anadolu Kültür Merkezimizde A1, A2, A3 düzeyinde dil kursları vermekteyiz. Ayrıca hat ve müzik kursları, meslek edindirme kursları, medya kursları, yazarlık ve okuma atölyeleri, aile eğitimleri, psikoloji seminerleri, gazete ve radyo çalışmalarıyla toplum yararına her yaşa, her kesime hitap eden eğitimler ve kurslar veriyoruz” dedi.

Ardından Anadolu Platformu İcra Kurulu Turgay Aldemir kürsüye gelerek bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İnsanların birbirlerinin bedenleri üzerinde adeta tepindiği bir dönemde geldiğimizden beri çocuklarımızın etkinlikleriyle içimiz açıldı, okunan Kur’an-ı Kerim’le de adeta yeniden merhametle, adaletle buluştuk. Anadolu’ya yakışan, bu topraklara yakışan budur. Kimseyi ötekileştirmeyen, yaratandan dolayı yaratılmış her dili, her kültürü adeta bu toprakların ayrılmaz bir parçası olarak gören medeniyetin çocuklarıyız biz. Biz, fazlalıkların değil eksik olanın peşindeyiz. Eksik olanı tamamlamak için, bağrımızdaki, yüreğimizdeki darlıkları gidermek için buradayız. Getirdiğimizin yanında gördüğümüz çok şey var. Girişte çocuklarımız bir resim yapmışlardı kardeşliği anlatan. O resimler bizim resimlerimiz. Buradakilerin dedelerinin geçmişte Fransızlara karşı verdiği mücadele bizim mübadelemizdir. Bizim kurtuluş savaşında, 15 Temmuz’da verdiğimiz mücadele Suriyelilerin mücadelesidir. Bizler ayrı düşmüş olabiliriz ama bir aradayız. Türkümüzde, şarkımızda, bestemizde, resimlerimizde, yemeklerimizde, sanatımızda, edebiyatımızda ve artık şehirlerimizle de. Bizler bir ananın ayrı düşmüş evlatlarıyız, adeta bir bedenin uzuvlarıyız. Biz parçalandıkça, ayrıldıkça düşmanların elinde oyuncağa dönüştük. Hiç birimizin doğuştan edindiğimiz ırkı diğerinden üstün değildir. Hz. Peygamber; “Arabın Aceme, Acemin bir diğerine üstünlüğü yoktur.” diyor. Üstünlük insanlık için verdiğimiz mücadelededir. Yüreğimizde ne kadar insana yer açtığımız, yeryüzünün neresinde olursa olsun canı yanmış her çocuk, her yetim, her mağdur bırakılmış kardeşimizdir. Biz, bunun için varız ve mücadele alanımız tüm yeryüzüdür” dedi.

Afrin Yerel Meclis Başkanı Muhammed Şeyh Reşit de yaptığı konuşmada Anadolu Kültür Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Afrin Anadolu Kültür Merkezi gezilerek çalışmalarla ilgili bilgi alındı.

Törenin ardından İyilik Derneği, Millî Eğitim Bakanlığı ve AFAD tarafından Suriye’deki okullara yönelik olarak başlatılan İyilik Kütüphaneleri’nin Afrin’deki okullara dağıtımı gerçekleştirildi. Proje kapsamında Kuzey Suriye’deki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât bölgesinde bulunan 805 okula kütüphane bağışlanacak. Arapçaya çevrilen birçok önemli eser öğrencilerin istifadesine sunularak onların zihin dünyalarının inşasına katıda bulunacak.

Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar dağıtım töreni dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Özellikle bu coğrafyada kütüphane ve kitap üzerinden bir araya gelmiş olmak memnuniyet verici bir durum. Hakikaten bu coğrafyanın geleceği ile ilgili yapılacak en önemli iş kitap ve kütüphane üzerinden olacaktır. Dolayısıyla İyilik Derneğinin ortağı olduğu bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu anlamıyla protokol imzalandıktan sonra Anadolu Platformu üyesi olan teşkilatlarımız yoğun bir şekilde destek verdi. Güvenli bölgedeki 805 okulda İyilik Kütüphaneleri kuracağız. Yüzyıl önce buralardan çekilmiştik. Yüz yıl sonra buralara tekrar okul ve kitapla gelmiş olmak ziyadesiyle memnuniyet verici bir şey. İnsani yardımlar elbette önemli ama hassaten kitap ve kütüphane buraların geleceğiyle ilgili çok daha önemli. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.