Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Adem Er: Her Gencin Mutlaka Bir Davası Olmalı!

Adem Er: Her Gencin Mutlaka Bir Davası Olmalı!

0
Adem Er: Her Gencin Mutlaka Bir Davası Olmalı!

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından organize edilen “Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temalı 5. Gençlik Buluşması 1. gün programı sona erdi.

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından organize edilen “Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temalı 5. Gençlik Buluşması 26 Ocak 2018 Cuma günü saat 15:00’da Malatya Kültür ve Kongre Merkezinde açılış programı ile başladı.

Türkiye’nin 7 bölgesinden AÖB Okul temsilcisi 350 liseli kız ve erkek öğrencinin katılımıyla gerçekleşen buluşma; Anadolu Platformu, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeşilyurt Belediyesi, Hanımeli Derneğinin desteği ve Meşale Derneğinin ev sahipliğinde yapılıyor.

Programda Kur’anı Kerim tilavetinin ardından AÖB sinevizyonu ve ilk 4 buluşmanın derlenmesiyle hazırlanan VTR izlendi.

Programda bir konuşma yapan AÖB Ortaöğretim Birim başkanı Adem Er şunları dile getirdi:

“Erdemli, onurlu, ahlaklı ve daha yaşanabilir bir gelecek için Vakti Kuşanmak, Geleceği Konuşmak zamanıdır. Kur’an ve sünneti yol azığı edinerek emin bir şekilde adımlarımızı atmalıyız. Bugün burada oluşumuzun temelinde içinde yaşadığımız toplumu iyileştirme ve ıslah etme düşüncesi vardır. Her imkân bir imtihandır. Fikriyatımızla beraber yola revan olmalıyız. Bir ülküye, bir ideale ulaşmak için çaba ve gayretimiz olmalı. Bizler birlikte insan olabilmek için, insan kalabilmek için, merhamet ve adalet sahibi olmak için konuşmalıyız. Okuyan, araştıran, yazan, düşünen ve en önemlisi yaşayan bir gençlik önceliyoruz. Her gencin mutlaka bir davası olmalı. Tarih ve gelecek şuurunu zihinlerimize yerleştirmeliyiz.

Değerli Gençler; Geleceği, fikri ve sözü olanlar ve bu fikriyatı ve sözü derinleştirenler belirleyecektir. Sadece günü birlik hesaplar için yaşamadan, fırsatları kazaya bırakmadan, sorumluluk bilinci içerisinde arzımızı, neslimizi, zihnimizi, gönlümüzü her türlü kötülükten koruyarak koşar adım yürümeliyiz bu yollarda …”

Daha sonra kürsüye gelen Meşale Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kayan gençleri selamlayarak; “Sizler ümmetin ve hareketimizin umudu ve geleceğisiniz. Türkiye’nin dört bir yanından şehrimize gelerek bizleri bahtiyar ettiniz. Sizlere ev sahipliği yapmaktan kıvanç duyuyoruz” dedi.

Öğrencileri temsilen selamlama yapan Van Erciş’ten İsna Sevinç ise, “Yaşamış olduğumuz coğrafyanın bize yüklemiş olduğu sorumluluk bilinciyle, adalet, kardeşlik, iyilik, barış ve takva temelindeki bu kutlu yürüyüşte sorumluluğumuzun farkındayız. ‘Uğrumuzda çaba sarf edenleri şüphesiz yollarımıza ileteceğiz. Allah iyi insanlarla beraberdir’ ilkesiyle bu yürek seferine katılmış durumdayız” şeklinde konuştu.

İstanbul’dan Yusuf İslam Boluk da programda bir konuşma yaptı. Boluk, “Hz. Adem ile başlayan insanlık nöbetini tutma geleneğinin temsilcileri olan, yaşadığı coğrafyanın umudu olma gayretinde olan bizler vakti kuşanmak, geleceği konuşmak için buradayız. Özgürlük, adalet ve refahı bir ırkın ya da bir bölgenin hakkı olarak görüp, kendinden olmayanı ötekileştiren ve tahakküm altına almaya çalışan her türlü eylem ve düşünceye karşıyız” şeklinde duygularını dile getirdi.

Son olarak açılış seminerini gerçekleştirmek üzere Anadolu Platformu İcra Kurulu başkanı Turgay Aldemir kürsüye geldi. Aldemir, Anadolu Platformu’nun en temel hedef kitlesinin gençlik olduğunu, gençlerle hareketin ve çalışmaların bir anlam ifade edeceğini belirterek Ortaöğretim çalışmalarında emek veren eğitimcilere çabalarından ötürü teşekkür etti.

Aldemir: Bizim şiarımız vakti kuşanmaktır!

Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim şiarımız zamanın babası olmak, Ebul vakt olmak, yani vakti kuşanmaktır. An’ın çocuğu olmak yerine vaktin babası olmak bizim önceliğimizdir. Bilgi ile var olursak bilinçle buradan bir çıkış elde edebiliriz. Ne yazık ki gerçek hayatta başarılı olamayanlar sanal bir kimlik edinerek gerçek kişiliğini örtüyor ve sanal ile gerçek iç içe geçiyor. İnsan kendi gölgesi ile hesaplaşmayı öğrenirse insanlığın büyük sorunlarıyla da yüzleşmeyi başarabilir. Gözün hakimiyeti altındaki modern insan geçmişten geleceğe ve hakikatten koparak an’a hapsoldu.

Değerli öğrenciler! Kültürel alt yapısı olmayan fikirleri kimseye anlatamayız. Bugünü doğru değerlendirerek ve geçmişteki tecrübeyi alarak buradan yeni bir geçmişe ulaşmamız mümkündür. Bütün insanlığın kurtuluşu kendi kurtuluşu olarak gören bir düşüncenin adıdır Anadolu Öğrenci Birliği. Felsefesi olmayan bir toplumun mektebi olmaz. Bir Müslüman olarak arzımız, ırzımız bilinciyle çağa tanıklık etmemiz ve çevreye duyarlı olmamız gerekir.

Çıkara karşı paylaşımcılığı, bireyciliğe karşı dostluğu, bencilliğe karşı fedakarlığı önemseyen bir gençlik hareketidir Anadolu Öğrenci Birliği. Dünya büyük kalabalıklarda bir o kadar yalnız arkadaşlık, dostluk, kardeşlik yaşatıyor ki düştüğümüz gün yeniden birbirimize yaslanmaktır Anadolu Öğrenci Birliği. Birlikte var olabilmeyi, birlikte yaşama tecrübesini 15 Temmuz’da çok güzel bir şekilde ortaya koyduk. Tanış olanlar, birbirini dinleyenlerdir, birbirine söyleyecek sözü olanlardır.”

Buluşmanın akşam bölümünde ortaöğretim eğitimcileri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda AÖB Ortaöğretim Birim sekreteri Cumali Kaplan sunu eşliğinde programın içeriği ve işleyişi, tanışma ve kaynaşma amaçlı “Kördüğüm” etkinliği, bireysel öğrenci Logo çalışması etkinliği, atölye çalışması ve “Ben Kimiz” etkinliği yöntem ve uygulaması hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Sunumun sonunda soru-cevapla toplantı tamamlandı.

Günün son programında ise katılımcı okul temsilcisi gençlerden 20 kişilik gruplar oluşturulup gruplar halinde Kördüğüm etkinliği yapıldı. Gruplar rehber eğitimciler eşliğinde farklı mekanlarda halka oluşturup tanışma yaparak çapraz yöntem ile birbirinin ellerini tutarak oluşturdukları kördüğümü çözmeye çalıştılar. Bu etkinlikte gençlerin lider özellikleri, çözüm sunma becerisi ve birlikte iş yapma kültürü gözlenmeye çalışıldı.

Daha sonra da Logo çalışması için her öğrenciye renkli karton kağıt ve keçeli renkli kalemler dağıtıldı. Her öğrenciden temsil ettiği dernek/vakıfın logosunu çizmesi istendi. Akabinde öğrencilere kitap ve gazete okumaları, internet kullanımı ve yereldeki kurumlarının çalışmalarını ölçen sorular yöneltilerek cevaplarını kağıtlarına yazmaları istendi. 2 saat süren etkinliklerde öğrenciler hem tanışıp kaynaştılar hem de onların gözüyle çalışmalar değerlendirildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.